Nők a béketeremtésben: miért fontos és hogyan növelhető a szerepük?
Még ha a nők hozzá is tudnak járulni a tartós békéhez, kevesen vesznek részt a béketárgyalásokon. Összefoglaltuk, hogy az Európai Parlament hogyan szeretne változtatni ezen.
Tanulmányok kimutatták, hogy a nők aktív részvételével kötött békemegállapodásoknak nagyobb esélyük van arra, hogy fenntarthatók és hatékonyak legyenek. Azok a társadalmak, amelyek hangsúlyt fektetnek a nemek közötti egyenlőségre, jobb egészségnek, erősebb gazdasági növekedésnek és nagyobb biztonságnak örvendenek.
Ennek ellenére a béketárgyalásokon és békeépítő missziókban részt vevő nők száma a múltban alacsony volt, és az elmúlt években csak lassú növekedést regisztráltak.
Az Európai Parlament a nemzetközi nőnap alkalmából konferenciát rendez annak megvitatására, hogy miként lehetne megerősíteni a nők szerepét a béketeremtésben.
További információk
Mi akadályozza a nőket abban, hogy aktív szerepet vállaljanak a békefenntartásban?
Bár a nők jelentősen hozzájárulhatnak a békéhez, gyakran háttérbe szorulnak a tárgyalások során.
Amikor tűzszünetről vagy az erőszak csökkentéséről tárgyalnak, általában a háborúban álló felek ülnek le egymással vitázni. Ám a hosszútávú béke és az ellenállóbb közösségek megteremtése összefügg a biztonságos környezet kiépítésével és a társadalmi-gazdasági tevékenységek újraindításával. A nők támogathatják a tartós békét hozó megoldásokat és a kollektív békét.
Egyes társadalmakban a gazdasági vagy jogi egyenlőtlenségek szintén gátolhatják a nőket abban, hogy részt vegyenek a béketárgyalásokban. Ha a nők ugyanolyan jogállással rendelkeznek, mint a férfiak, és pénzügyileg független, sikeres vállalkozóknak és befektetőknek tekintik őket, nagyobb valószínűséggel játszanak érdemi szerepet a béketeremtésben.
Túl kevés nő vezető pozícióban
Még mindig kevés nő vesz részt a nemzeti, regionális és nemzetközi döntéshozatali struktúrákban. A nők nincsenek jelen az uniós katonai műveletek és missziók legmagasabb parancsnoki pozícióiban, és nagyon kevés nőt neveztek ki polgári missziók vezetőjévé.
Az Európai Parlament által 2020 októberében elfogadott, a nők uniós kül- és biztonságpolitikában betöltött szerepéről szóló állásfoglalás szerint 1992 és 2018 között a főbb békefolyamatok tárgyalóinak mindössze 13%-a, az aláírók 4%-a és a közvetítők 3%-a volt nő.
Az állásfoglalás kiemelte a nők szerepét a párbeszéd és a békeépítés előmozdításában, valamint a békével és a biztonsággal kapcsolatos különböző nézőpontok bemutatásában.
A Parlament munkája a nők béketeremtésben való szerepének előmozdításában
Az Európai Parlament támogatja a nők aktív részvételét a béketeremtésben. Egy 2024. decemberi állásfoglalásban az európai parlamenti képviselők olyan uniós kül-, biztonság- és fejlesztéspolitikát szorgalmaztak, amely figyelembe veszi a nők véleményét.
Szintén 2024-ben az európai parlamenti képviselők a gondolatszabadságért járó Szaharov-díj három döntőse közé választották az arab-zsidó „Women Wage Peace” mozgalmat és a palesztin „Women of the Sun” mozgalmat. A két szervezet együtt dolgozik az izraeli-palesztin konfliktus békés és tiszteletteljes megoldásán.
Egy másik, a Parlament által 2022 márciusában elfogadott állásfoglalás hangsúlyozta, hogy a nők és a civil társadalom jelentős mértékben hozzájárulnak a békéért folytatott párbeszéd előmozdításához, és különböző perspektívákat vázolnak fel azzal kapcsolatban, hogy mit jelent a béke és a biztonság, különösen a konfliktusmegelőzés, a konfliktusrendezés és a konfliktus utáni újjáépítés terén.
A Parlament 2020. októberi, fentebb említett állásfoglalása, amely a nők szerepét vizsgálta az EU kül- és biztonságpolitikájában, felszólította az Európai Bizottságot, az Európai Külügyi Szolgálatot és a világszerte működő uniós küldöttségeket, hogy ismerjék el a lányokat és a nőket a változás mozgatórugóiként. A képviselők hangsúlyozták a nők pozitív szerepét a fenntartható béke és társadalmi kohézió elérésében.
A nők, béke, biztonság menetrend
2000-ben az ENSZ Biztonsági Tanácsa elfogadta az 1325. sz. határozatot, amely létrehozta a nők, béke, biztonság menetrendet. E dokumentum célja annak biztosítása volt, hogy a nők és lányok jogait, cselekvőképességét és védelmét mindenkor tiszteletben tartsák.
Az EU a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó cselekvési terveket fogad el annak érdekében, hogy az Európai Unió valamennyi külső fellépése révén előmozdítsa a nemek közötti egyenlőséget és a nők társadalmi szerepvállalásának növelését. Ezen tervek célja többek között a nők, béke, biztonság menetrend előmozdítására is.
A nemek közötti egyenlőségre vonatkozó jelenlegi, 2022. márciusi cselekvési tervről szóló állásfoglalásában a Parlament felszólította az EU-t, hogy támogassa a nők és a női emberijog-védők által vezetett helyi béketeremtő kezdeményezéseket.
Parlamenti konferencia a nők szerepéről a védelemben és a békeépítésben
A Parlament nőjogi és esélyegyenlőségi bizottsága a 2025-ös nemzetközi nőnap alkalmából március 6-án konferenciát szervez a nők békeépítésben betöltött szerepéről.
Az uniós országok, az európai intézmények, az Európai Parlament és a nemzeti parlamentek képviselői vitáznak majd arról, hogy a nők milyen módokon járulhatnak hozzá az egyenlőtlenségek elleni küzdelemhez és a jövő nemzedék szerepvállalásának növeléséhez.
Fókuszban az igény, hogy biztosítsák a nők teljes körű részvételét a döntéshozatali folyamatokban, különösen a védelem, a biztonság és a békeépítés terén.
Tudjon meg többet a programról és nézze az eseményt élőben itt.
További információk a nők jogairól:
- Hogyan küzd az EU a nemi alapú erőszak ellen?
-
Nők elleni kibererőszak: mi az, és hogyan lehet megelőzni?
-
A férfiak és nők fizetése közötti szakadék: okok és megoldási javaslatok
-
Hogyan lehet felszámolni a nemek közti bérszakadékot Európában?
-
A nők aránya az Európai Parlamentben (infografika)