Sacharovo premijos laureatas: seksualinė prievarta – pigus griaunamasis ginklas

Tarptautinė bendruomenė turi nubrėžti raudoną liniją prievartavimams kaip karo ginklui, sako šių metų Sacharovo premijos už minties laisvę laureatas Denisas Mukwege iš Kongo Demokratinės Respublikos. Šis 59 metų ginekologas rūpinasi seksualinės prievartos aukų gydymu karo siaubiamoje šalyje. Premijos įteikimo išvakarėse jis sutiko atsakyti į mūsų klausimus.

2014 m. Sacharovo premijos laureatas Denis Mukwege
2014 m. Sacharovo premijos laureatas Denis Mukwege

Kaip ši premija paveiks jūsų darbą?


Jaučiame, kad Europos Parlamentas supranta padėties, į kurią patenka moterys kariniuose konfliktuose, rimtumą ir tikimės, kad galiausiai pavyks sustabdyti prievartavimų kaip karo ginklo naudojimą.


Kaip ir kiti žmogaus teisių aktyvistai jūs demonstruojate nepaprastą atkaklumą sunkiausiomis aplinkybėmis. Kaip tai jums pavyksta?


Prieš porą metų aš buvau užpultas savo namuose. Buvo nužudytas mano sargybinis, o mano vaikai paimti įkaitais. Tuo metu pagalvojau, jog ši našta per sunki ir kad turiu užtikrinti savo šeimos saugumą. Tad buvau priverstas palikti Kongo DR. Tačiau netrukus grįžau tęsti darbo – vedamas tų moterų stiprybės.


Moterys ir mergaitės tampa seksualinės prievartos aukomis daugelyje ginkluotų konfliktų – nuo Kongo DR iki Sirijos. Ką galime padaryti, kad padėtume jas apsaugoti?


Kariniuose konfliktuose prievartavimai naudojami kaip pažeminimo ginklas. Jis nužmogina moteris.


Seksualinė prievarta turi tokį pat ar net didesnį poveikį nei tradiciniai ginklai. Visų pirma, dėl to daug žmonių priversti bėgti iš savo gyvenamų vietų. Antra, dalis šių moterų nebegalės susilaukti vaikų. Galiausiai, egzistuoja didelis lytiniu būdu užkrečiamų ligų pavojus.


Tarptautinė bendruomenė nubrėžė raudoną liniją cheminiams, branduoliniams ir biologiniams ginklams.


Mes, vyrai ir moterys, turime reikalauti, kad tokia pat linija būtų nubrėžta seksualinei prievartai. Tai – pigus, lengvai prieinamas ir labai destruktyvus ginklas.


Stebėti Sacharovo premijos įteikimo ceremoniją trečiadienį nuo 13 val. Lietuvos laiku.