„Brexit“: EP nariai aptarė ES piliečių teises Jungtinėje Karalystėje

Po to, kai dauguma britų pasisakė prieš tolesnę savo šalies narystę Europos Sąjungoje, Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES šalių piliečiai ir kitose ES šalyse gyvenantys JK piliečiai nerimauja dėl savo statuso. Iki šiol Jungtinės Karalystės valdžia atsisakė užtikrinti ES piliečių teises. Daugėjant pranešimų dėl ES piliečių laisvo judėjimo teisių apribojimo Jungtinėje Karalystėje, europarlamentarai kovo 1 dieną šį klausimą aptarė kartu su Europos Komisijos atstovais.

EP nariai susirūpinę JK gyvenančių ES piliečių teisėmis po „Brexit“ © AP Images / ES–EP
EP nariai susirūpinę JK gyvenančių ES piliečių teisėmis po „Brexit“ © AP Images / ES–EP

EP nariai atkreipė dėmesį į augantį pranešimų skaičių, kad Jungtinės Karalystės Vidaus reikalų ministerija siaurai interpretuoja ES taisykles: iš ES piliečių reikalauja įrodymų apie turimą sveikatos draudimą ir pakankamą sumą lėšų, reikalingų apsigyventi šalyje. ES piliečiai negauna leidimo gyventi, jų prašymai yra atmetami bei jie yra išsiunčiami iš šalies.


Kovo 1 d. Europos Parlamente vykusių diskusijų metu EP narys Claude Moraes (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė) atkreipė dėmesį, kad po įvykusio „Brexit“ referendumo, 28 proc. ES piliečių buvo atsisakyta suteikti leidimą nuolat gyventi.


„Dėl laiko stokos negaliu čia papasakoti daugybės istorijų apie širdį draskantį ir smaugiantį biurokratizmą, tačiau mes turime paklausti, ar tai yra Jungtinės Karalystės politikos dalis ar jie tiesiog ignoruoja žmones ir šeimas, kurias mes teisiškai esame įsipareigoję saugoti“, – teigė europarlamentaras.


Jis pridūrė, kad Parlamentas šia tema rengs klausymus ir rinks įrodymus, tačiau Komisija turėjo galimybę veikti iš karto.


„Štai kodėl Jungtinėje Karalystėje gyvenančių ES piliečių ir ES šalyse reziduojančių Jungtinės Karalystės piliečių statuso užtikrinimas yra pagrindinis ministro pirmininko prioritetas. Bet koks šio klausimo vilkinimas yra laiko ir procedūrų, o ne politinės valios pasekmė“, – kalbėjo Anthea McIntyre (Europos konservatorių ir reformistų frakcija, Jungtinė Karalystė).


„Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES piliečiai nusipelnė žinoti, kokios bus jų teisės po JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos ir tas pats galioja Jungtinės Karalystės piliečiams, gyvenantiems 27–iose valstybėse narėse“, – pažymėjo diskusijoje dalyvavusi eurokomisarė Věra Jourová.

Papildoma informacija