Plastiko atliekos ir jų perdirbimas ES: faktai ir skaičiai
ES šalys ne tik perdirba, bet ir sukaupia daugiau plastiko atliekų. Peržiūrėkite mūsų infografiką ir sužinokite daugiau.
Kiekvienas ES gyvenantis žmogus 2021 m. yra atsakingas už vidutiniškai 36,1 kilogramo plastikinių pakuočių atliekų. Vienam gyventojui susidarančių plastikinių pakuočių atliekų kiekis 2010–2021 metais išaugo apie 29 proc.
Iš viso 2021 m. ES susidarė 16,13 mln. tonų plastiko atliekų, o perdirbta – apie 6,56 mln. tonų plastiko atliekų.
ES jau ėmėsi priemonių, kad būtų sumažintas plastiko atliekų kiekis, tačiau visiškai jų išvengti kol kas sunku. Kur jos keliauja? Ir kaip padidinti jų perdirbimo apimtį?
Skaitykite daugiau: ES kyla į kovą su plastiko šiukšlėmis
Plastiko atliekų tvarkymas Europoje
Europoje plastiko atliekos dažniausiai naudojamos energijai gauti. Antras pagal populiarumą yra jų rūšiavimas.
Palyginti nedidelė ES perdirbamo plastiko dalis reiškia ekonominius nuostolius ir žalą aplinkai. Skaičiuojama, kad dėl trumpo gyvavimo laikotarpio plastikinė pakuotė praranda 95 proc. savo vertės.
2021 m. ES atliekų eksportas į ES nepriklausančias šalis siekė 33 mln. tonų. Didžiąją dalį atliekų sudaro juodųjų ir spalvotųjų metalų laužas, taip pat popieriaus, plastiko, tekstilės ir stiklo atliekos, kurios daugiausia vežamos į Turkiją, Indiją ir Egiptą.
2019 m. apie 22 mln. tonų plastiko pateko į dirvožemį, upes ir vandenynus, o iki 2060 m. numatomas šių skaičių padvigubėjimas.
2019 m. plastikai išmetė 1,8 mlrd. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) – 3,4 proc. viso pasaulio išmetamų teršalų. Iki 2060 m. plastiko gyvavimo ciklo metu išmetamų teršalų kiekis padidės daugiau nei dvigubai ir pasieks 4,3 mlrd. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
Skaitykite daugiau apie tai, kaip sumažinti pakavimo atliekas ES?
Plastiko rūšiavimo problemos
Tačiau plastiko perdirbimą stabdo nepakankama perdirbto produkto kokybė ir gana aukšta kaina lyginant su pirmine žaliava. Didelė plastiko žaliavos įvairovė taip pat apsunkina perdirbimo procesą. Todėl perdirbto plastiko paklausa sudaro tik 6 proc. visos plastikos paklausos Europoje.
2018 m. rugsėjį europarlamentarai pritarė ES masto plastikų strategijai, kuria siekiama, kad iki 2030 m. visa plastikinė pakuotė galėtų būti perdirbama.
Parlamente šiuo metu svarstomas pasiūlymas drausti kai kuriuos vienkartinius plastiko gaminius, kuriems yra ekologiškos alternatyvos. Savo ruožtu 2015 m. įvesti vienkartinių plastikinių maišelių naudojimo apribojimai.
EP taip pat paragino Komisiją spręsti mikroplastikų problemą.
2019 m. birželį ES priėmė taisykles, skirtas spręsti jūrą teršiančių plastikų problemą.
2022 m. lapkričio mėn. Komisija pasiūlė naujas visoje ES galiojančių pakuočių taisykles. Parlamentas ir Taryba pasiekė susitarimą, o EP nariai jį patvirtino 2024 m. balandį. Taisyklės reikalauja, kad ES šalys iki 2030 m. bendrą pakuočių atliekų kiekį, tenkantį vienam gyventojui, sumažintų 5 proc., palyginti su 2018 m.; 10 proc. iki 2035 m. ir 15 proc. iki 2040 m.
Taip pat yra ir specialių plastikinių pakuočių atliekų mažinimo nuostatų. Kai kurios vienkartinės plastikinės pakuotės bus uždraustos nuo 2030 m. sausio 1 d., o nuo 2029 m. 90 proc. vienkartinės plastikinės ir metalinės gėrimų taros (iki trijų litrų) turės būti surenkamos atskirai.
Skaitykite daugiau: Atliekų tvarkymas ES: faktai ir skaičiai
2024 m. vasarį Parlamentas patvirtino griežtesnius reikalavimus atliekų vežimui už ES ribų. Taisyklės draudžia eksportuoti plastiko atliekas į šalis, kurios nėra Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) narės.
Skaitykite daugiau apie atliekų tvarkymą ES
Papildoma informacija
- Teisėkūros traukinys
- Priimtas tekstas dėl Europinės plastikų žiedinėje ekonomikoje strategijos
- Europos Komisijos tinklapis: plastiko atliekos Atsidaro naujame lange
- Europos Komisijos tinklapis: mikroplastikai Atsidaro naujame lange
- Faktai: efektyvus išteklių naudojimas ir žiedinė ekonomika
- Priimtas tekstas dėl tam tikrų plastikinių gaminių poveikio aplinkai mažinimo