Euras atšventė 20-metį

2019 m. sausio 1 d. bendrai Europos valiutai eurui sukako 20 metų.

Europos Parlamento Briuselyje pastatas apšviestas euro monetą reprezentuojančia šviesos instaliacija
ES bendrai valiutai eurui – 20 metų

1999 m. sausio 1 d. įvestas euras tapo oficialia 11 valstybių narių valiuta, pirmiausia pasirodžiusia elektroniniu formatu bankuose, o po trejų metų – banknotų ir monetų pavidalu.

Šiandien euras yra 19 ES šalių valiuta, ją naudoja daugiau kaip 340 mln. ES piliečių ir ji yra antra pagal svarbą pasaulio valiuta.

Įvedus eurą tapo paprasčiau ir pigiau palyginti kainas ir apsipirkti užsienyje, saugiau taupyti ir investuoti, paprasčiau ir pigiau keliauti po visas 19 euro zonos šalių. Įmonėms tapo lengviau, pigiau ir saugiau pirkti bei parduoti visoje euro zonoje ir prekiauti su kitomis pasaulio šalimis.

Euras yra kertinis ES Ekonominės ir pinigų sąjungos akmuo, o ES institucijos stengėsi stiprinti euro zonos koordinavimą po 2008 m. prasidėjusios finansų krizės. Buvo pradėta daug svarbių iniciatyvų, įskaitant Europos stabilumo mechanizmą, Europos semestrą ir bankų sąjungą.

2018 m. lapkritį atliktos Eurobarometro apklausos duomenimis, pritarimas eurui Europos Sąjungoje išlieka didelis – ypač šalyse, kurios eurą jau naudoja. 74 proc. visos euro zonos respondentų teigia manantys, kad euras naudingas ES ekonomikai, o 64 proc. – kad jis naudingas jų valstybei. Lietuvoje taip manančių – 42 proc.

Sausio 15 d. euro dvidešimtmetis paminėtas Europos Parlamente Strasbūre. Iškilmingame posėdyje kalbėjo EP pirmininkas Antonio Tajani, EK vadovas Jean-Claude Juncker, Europos centrinio banko vadovas Mario Draghi, Euro grupės pirmininkas Mário Centeno, EP Ekonomikos komiteto pirmininkas Roberto Gualtieri ir buvęs Europos centrinio banko vadovas Jean-Claude Trichet.

Daugiau apie EP vykusį iškilmingą posėdį euro 20-mečiui paminėti skaitykite pranešime spaudai.