Susitarimas dėl ES ir JK ateities santykių neturi pažeisti ES vertybių

Spalio 21 d. vykusioje diskusijoje su Tarybos vadovu C. Michel EP nariai pabrėžė būtinybę pasiekti susitarimą dėl būsimų ES ir JK santykių, kuris nepakenktų ES interesams ir vertybėms.

Debatai Europos Parlamente
Debatai Europos Parlamente

Kalbėdamas Europos Parlamente Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles Michel išreiškė palankumą artimiems santykiams su Jungtine Karalyste, tačiau ne tuomet, kai JK nori patekti į bendrąją rinką, bet tuo pačiu metu siekia nukrypti nuo ES standartų ir reglamentų.


Vyriausiasis ES derybininkas dėl „Brexit“ Michel Barnier teigė, kad ES toliau sieks abipusiai naudingo susitarimo. „Europos Sąjungos požiūris į šias derybas jokiu būdu nepasikeitė ir nepasikeis iki paskutinės dienos ir net tada. Mes išliksime ramūs, konstruktyvūs ir pagarbūs, bet taip pat išliksime tvirti ir ryžtingi gindami kiekvienos ES valstybės narės ir pačios ES principus ir interesus“, – kalbėjo jis.


Diskusija Europos Parlamente


EP diskusijoje europarlamentarai pabrėžė būtinybę pasiekti susitarimą, kuris nepakenktų ES interesams ir vertybėms.


„Pone Barnier, jūs turite Socialistų ir demokratų šeimos palaikymą, kai iš paskutinių jėgų siekiate kuo geresnių santykių su Jungtine Karalyste. Bet to nedarykime aukodami, pavyzdžiui, vidaus rinkos. Neturėtume sutikti su iškreipta valstybine pagalba ar socialiniu ir aplinkos dempingu“, – kalbėjo Socialistų ir demokratų lyderė Iratxe García Pérez (Ispanija).


„Mes negalime priimti susitarimo, kuris keltų pavojų bendrajai rinkai, socialinėms teisėms ar aplinkosaugos standartams“, – pažymėjo Žaliųjų atstovė Ska Keller (Vokietija).


Frakcijos „Atnaujinkime Europą“ pirmininkas Dacian Cioloș (Rumunija) teigė, kad būsimi ES santykiai su JK pasiekė „kritinį tašką“ ir paragino Jungtinę Karalystę nustoti naudoti „atidėjimo taktiką“. „ES nori ir jai yra reikalinga tvirta partnerystė su JK, tačiau, kad tai įvyktų, JK turi būti rimta partnerė. <…> Mes neratifikuosime jokio prekybos susitarimo, kol nebus absoliučiai laikomasi sutarimo dėl pasitraukimo, ypač protokolo dėl Šiaurės Airijos“, – kalbėjo jis.


Derk Jan Eppink (Europos konservatoriai ir reformuotojai, Nyderlandai) daugiausia dėmesio skyrė žuvininkystės klausimui. „Kalbant apie žuvininkystę, manau, kad abiejų pusių pozicijos yra ypač tolimos“, – pažymėjo jis. EP nario nuomone, nepasiekus susitarimo dvišalės derybos turėtų būti įmanomos, ypač mažoms šalims, kurios turi reikšmingą žvejybos sektorių.


Tapatybės ir demokratijos frakcijos atstovas Nicolas Bay (Prancūzija) teigė, jog nepasiekus susitarimo labiau nukentės Europos Sąjunga nei Jungtinė Karalystė. „Briuselio pozicija visada buvo nubausti britus už jų sprendimą pasitraukti“, – teigė jis.


Europarlamentarai taip pat aptarė kitus spalio 15 dienos Europos Vadovų Tarybos susitikimo klausimus, įskaitant koronaviruso pandemiją ir ilgalaikį ES biudžetą.


„Pastarųjų dienų įvykiai parodė, kad koronaviruso krizė nėra trumpalaikė krizė“, – teigė Siegfried Mureșan (Europos liaudies partija, Rumunija). Jis taip pat pakartojo savo frakcijos įsipareigojimą greitai patvirtinti ilgalaikį ES biudžetą ir atkūrimo fondą, kad jie galėtų įsigalioti nuo 2021 m. sausio 1 d.


COVID-19 krizės sunkumas lemia ambicingesnį ES biudžetą, reikalingą visuomenės sveikatai, visuomenei ir ekonomikai apsaugoti. <…> Nustokite tyčiotis iš Europos Parlamento skleisdami netikras naujienas, kad mes blokuojame susitarimą. Susitarimui pasiekti Taryba turi priartėti prie Parlamento pozicijos“, – kalbėjo Dimitris Papadimoulis (Europos vieningieji kairieji, Graikija).

Papildoma informacija