Elektros ir elektronikos atliekos ES: faktai ir skaičiai (infografikas)

Elektros ir elektronikos atliekų kiekis auga greičiausiai ES, o jų perdirbama mažiau nei 40 proc. Šiame infografike paaiškinami faktai ir skaičiai.

Elektroninių prietaisų iliustracija
Elektros ir elektronikos atliekos

Elektroniniai įtaisai ir įranga – nuo skalbyklių iki dulkių siurblių, nuo išmaniųjų telefonų iki kompiuterių – yra šiuolaikinio gyvenimo simbolis. Suku įsivaizduoti, kaip gyventume be jų. Tačiau jų atliekos yra tapusios problema ES, kuri stengiasi mažinti savo ekologinį pėdsaką.

Siūlome pasidomėti, kaip ES sprendžia EEĮ atliekų problemą, siekdama labiau plėtoti žiedinę ekonomiką.

Kas yra EEĮ atliekos?


Elektros ir elektroninės įrangos atliekos arba EEĮ atliekos – tai įvairiausi panaudoti ir išmesti gaminiai. Pavyzdžiui:

  • stambūs buitiniai prietaisai, pvz., skalbyklės ir elektrinės viryklės;
  • IT ir telekomunikacijų įranga (nešiojamieji kompiuteriai, spausdintuvai);
  • vartotojų įranga (vaizdo kameros, liuminescencinės lempos) bei smulkūs buitiniai prietaisai (dulkių siurbliai, skrudintuvai);
  • visos kitos kategorijos, pvz., elektriniai įrankiai ir medicinos prietaisai.
Infografike pateikiama informacija, kiek kilogramų elektros ir elektronikos atliekų tenka vienam gyventojui kiekvienoje ES šalyje.
Kiek elektros ir elektronikos atliekų sukaupia ES šalys?

EEĮ atliekų perdirbimo mastas ES


ES rinkai pateiktos elektros ir elektroninės įrangos kiekis išaugo nuo 7,6 mln. tonų 2012 m. iki 13,5 mln. tonų 2021 m. Bendras surinktos elektros ir elektroninės įrangos kiekis padidėjo nuo 3 mln. tonų 2012 m. iki 4,9 mln. tonų 2021 m.

Perdirbimo praktika valstybėse narėse labai skiriasi. 2021 m. Austrija pirmavo tarp ES šalių pagal elektronikos atliekų surinkimą – vidutiniškai vienam gyventojui teko 15,46 kilogramų. 2021 m. ES vienam gyventojui vidutiniškai teko 11 kilogramų elektros ir elektroninės įrangos atliekų.

Kodėl būtina perdirbti elektros ir elektroninės įrangos atliekas?


Išmestuose elektros ir elektroniniuose įrenginiuose esama potencialiai pavojingų medžiagų, kurios teršia aplinką ir kelia pavojų žmonėms, dirbantiems EEĮ atliekų perdirbimo srityje. Siekdama spręsti šią problemą, ES priėmė teisės aktą, kad būtų užkirstas kelias tam tikrų cheminių medžiagų, pvz., švino, naudojimui.

Nemažai šiuolaikinėms technologijoms būtinų retų mineralų atvežama iš šalių, kuriose nepaisoma žmogaus teisių. Kad nežiniomis nebūtų prisidedama prie ginkluotų konfliktų rėmimo ir žmogaus teisių pažeidimų, EP nariai priėmė taisykles, pagal kurias retųjų žemės mineralų importuotojai iš Europos turi atlikti savo tiekėjų veiklos patikrinimą.

Ką daro ES, kad EEĮ atliekų mažėtų?


2020 m. kovą Europos Komisija pristatė naująjį žiedinės ekonomikos veiksmų planą. Vienas svarbiausių jo prioritetų yra elektros ir elektroninės įrangos atliekų mažinimas. Pasiūlyme konkrečiai apibrėžti nedelsiant siektini tikslai, pvz., teisė į remontą ir daugkartinio naudojimo galimybių gerinimas apskritai, universaliojo kroviklio sukūrimas ir paskatų sistema siekiant skatinti elektroninės įrangos perdirbimą.

Iki 2024 m. pabaigos USB-C tipo jungtis taps įprastu daugumos elektroninių įrenginių įkrovikliu ES. Nešiojamieji kompiuteriai turės būti aprūpinti USB-C tipo jungtimi iki 2026 m. balandžio 28 d.

2023 m. kovo mėn. Komisija pateikė naują pasiūlymą skatinti produktų taisymą. Pagal garantiją, tai įpareigotų pardavėjus gaminius taisyti, nebent juos pakeisti kitais būtų pigiau.

Siekdama išspręsti didėjančio elektroninikos atliekų kiekio problemą, ES priėmė elektros ir elektroninės įrangos surinkimo, apdorojimo ir perdirbimo taisykles.

2023 m. vasario mėn. Komisija pateikė pasiūlymą atnaujinti direktyvą dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų, kad būtų įgyvendintas ES Teisingumo Teismo sprendimas dėl fotovoltinių plokščių gamintojų įsipareigojimų.

Parlamentas ir Taryba pasiekė preliminarų susitarimą dėl atnaujinimo 2023 m. lapkričio mėn. Jie taip pat sutarė, kad iki 2026 m. Komisija turėtų peržiūrėti direktyvą ir, jei reikia, pasiūlyti tolesnius pakeitimus, taip pat visapusiškai įvertinti jos poveikį visuomenei ir aplinkai.

EP nariai dėl susitarimo balsuos vasario mėn. plenarinės sesijos metu.

Europos Parlamento pozicija

2021 m. vasarį Europos Parlamentas pritarė naujam žiedinės ekonomikos veiksmų planui ir paragino nustatyti privalomus 2030 m. medžiagų naudojimo ir vartojimo tikslus.Plačiau apie žiedinę informaciją ir atliekas: