LUX Europos publikos kino apdovanojimas: filmai, kurie varžėsi 2024 m.

Sužinokite daugiau apie 2024 m. LUX Europos publikos kino apdovanojimo nugalėtoją ir kitus šių metų finalininkus.

2024 m. LUX Europos publikos kino apdovanojimo finalininkai ir nugalėtojas.
LUX Europos publikos kino apdovanojimas

LUX Europos publikos kino apdovanojimo ceremonija


2024 m. balandžio 16 d. Europos Parlamente vykusioje ceremonijoje filmas „Mokytojų poilsio kambarys“ buvo paskelbtas LUX Europos publikos kino apdovanojimo laimėtoju.

Vokietijoje sukurtame İlker Çatak režisuotame filme „Mokytojų poilsio kambarys“ pasakojama apie jauną ir idealistiškai nusiteikusią mokytoją Karlą, kuri nusprendžia ištirti seriją neišaiškintų vagysčių mokykloje. Pasitelkusi paslėptą kamerą, ji demaskuoja vagį, tačiau jos atskleidimas visus nustebina ir pastato Karlą prieš neišsprendžiamą dilemą.

Priėmęs apdovanojimą, „Mokytojų poilsio kambario“ bendraautorius Johannes Duncker sakė: „Šis pripažinimas pabrėžia itin svarbų mokytojų, kaip mūsų visuomenės neapdainuotų herojų, vaidmenį. Su didžiausia pagarba skiriame jiems šį apdovanojimą.“

Europos Parlamento pirmininkės pavaduotoja Evelyn Regner kalbėjo apie lemiamą kultūros ir kino vaidmenį ir paragino visus ginti bendras Europos vertybes: „Šiandien taip pat esame čia, kad kartu prisimintume, kokia brangi ir trapi yra mūsų demokratija, ypač dabar, kai iki Europos Parlamento rinkimų liko kelios savaitės. <...> Balsuokite, neleiskite kitiems nuspręsti už jus. Mes visi, kaip ir mūsų vadovai ir garbingi svečiai, siekiame taikos ir demokratijos.“

Laimėtoją kartu išrinko europiečiai ir EP nariai. Penki nominuoti filmai buvo subtitruoti visomis 24 oficialiosiomis ES kalbomis, o visoje ES jie buvo parodyti daugiau nei 600 kartų.

Daugiau nei 22 000 žmonių įvertino filmus ir padėjo išrinkti nugalėtoją kartu su EP nariais, kurie surengė atskirą balsavimą. LUX Europos publikos kino apdovanojimas yra vienas labiausiai žiūrovus pritraukiančių kino apdovanojimų pasaulyje.

Kadrai iš penkių filmų, patekusių į finalą.
Kadrai iš penkių filmų, patekusių į finalą.

Kiti finalininkai


Ispanų režisierės Estibaliz Urresol Solaguren filme „20 000 bičių rūšių“ pasakojama apie aštuonerių metų mergaitę, kuri sutrikusi dėl to, kaip su ja elgiasi žmonės. Vasarą leisdama kaimo name, susijusiame su bitininkyste, ji tyrinėja savo lytinę tapatybę. Kartu kitos jos šeimos moterys taip pat apmąsto savo pačių moteriškumą.


Suomių režisieriaus Aki Kaurismäki filme „Nukritę lapai“ dvi vienišos sielos, ieškančios meilės, vieną naktį atsitiktinai susitinka Helsinkyje. Jų susitikimą apkartina alkoholizmas, pamesti telefono numeriai, nesusipratimai ir apskritai gyvenimas, kuris ne visada būna „kaip filmuose“.


Prancūzų režisieriaus Nicolas Philibert dokumentinis filmas „Adamant“ yra apie unikalų dienos centrą – plaukiojantį statinį Senos upėje, pačiame Paryžiaus centre. Plūduriuodama ši vieta yra inkaras laike ir erdvėje suaugusiesiems, turintiems psichikos sutrikimų. Filmas kviečia mus įlipti į laivą ir susitikti su pacientais bei slaugytojais, kurie kasdien suteikia gyvybės centrui.


Estų režisierės Annos Hints filme „Dūminės pirties seserystė“ pasakojama apie grupę moterų, kurios susirenka į saugią dūminės pirties tamsą pasidalyti savo slapčiausiomis mintimis ir paslaptimis. Apgaubtos šilumos, tiršto karščio, jos apnuogina viską, kad atsikratytų baimių ir gėdos bei atgautų jėgas.


Filmus pristatė EP vicepirmininkė Evelyn Regner (Socialistų ir demokratų frakcija, Austrija) ir kiti EP nariai Laurence Farreng (frakcija „Atnaujinkime Europą“, Prancūzija), Ibán García del Blanco (Socialistų ir demokratų frakcija, Ispanija), Emmanuel Maurel (Kairiųjų frakcija, Prancūzija), Salima Yenbou (frakcija „Atnaujinkime Europą“, Prancūzija) ir Željana Zovko (Europos liaudies partija, Kroatija).

LUX Europos publikos kino apdovanojimas

Europos Parlamento ir Europos kino akademijos, nuo 2020 m. bendradarbiaujant su Europos Komisija ir kino teatrų tinklu „Europa Cinema“, organizuojamame LUX publikos kino žiūrovų apdovanojime derinami Europos žiūrovų ir Europos Parlamento narių vertinimai, kurių kiekvienas sudaro 50 proc. galutinio rezultato.

2007 m. Europos Parlamentas įsteigė LUX Europos publikos kino apdovanojimą, kad padėtų populiarinti aukštos meninės kokybės ES filmus, atspindinčius kultūrinę įvairovę Europoje ir už jos ribų bei paliečiančius visiems rūpimus klausimus, tokius kaip žmogaus orumas, lygybė, nediskriminavimas, įtrauktis, tolerancija, teisingumas ir solidarumas.