Trumpalaikė nuoma: naujos taisyklės didesniam skaidrumui
Naujomis ES taisyklėmis siekiama užtikrinti didesnį trumpalaikės nuomos ES skaidrumą ir skatinti tvaresnį turizmą.
Trumpalaikė nuoma: pagrindiniai statistiniai duomenys ir problemos
Pastaraisiais metais trumpalaikės nuomos rinka sparčiai plečiasi. Tai susiję su internetinių platformų įsivyravimu. Ir nors apgyvendinimo sprendimų įvairovė (pvz., privačios nuosavybės, nuomojamos kaip svečių apgyvendinimo vietos) gali turėti teigiamą poveikį turizmui, dėl spartaus augimo kilo problemų.
Gyvenamojo būsto trūkumas populiariose turistų lankomose vietose, išaugusios nuomos kainos ir bendras poveikis kai kurių vietovių gyvenimo sąlygoms – tai tik keletas neigiamų padarinių vietos bendruomenėms.
Nors dėl pandemijos 2020 m., palyginti su 2019 m., sumažėjo svečių nakvynių skaičius, 2021 m. skaičiai viršijo iki pandemijos buvusį lygį ir nuo tada auga toliau. Ši tendencija tęsėsi ir 2023 m., nes keturios pirmaujančios platformos („AirBnb“, „Booking“, „Expedia“ ir „TripAdvisor“) užfiksavo daugiau nei 300 mln. nakvynių trumpalaikiuose būstuose.
Trečiąjį šių metų ketvirtį, kuris tradiciškai yra stipriausias, palyginti su tuo pačiu 2022 m. laikotarpiu, per šias internetines platformas užsakytų nakvynių skaičius išaugo 13,4 proc.
2022 m. buvo užsakyta 547 mln. nakvynių per keturias pirmaujančias internetines platformas („AirBnb“, „Booking“, „Expedia“ ir „TripAdvisor“) ES.
Iššūkiai, susiję su trumpalaike nuoma
Dėl didėjančio trumpalaikės apgyvendinimo nuomos Europos miestams kyla nemažai iššūkių:
- Didesnio skaidrumo poreikis: dėl nepakankamo trumpalaikės nuomos veiklos skaidrumo valdžios institucijoms sunku veiksmingai stebėti ir reguliuoti šias paslaugas.
- Reguliavimo iššūkiai: institucijos susiduria su sunkumais, kai dėl nepakankamos informacijos reikia užtikrinti, kad trumpalaikė nuoma atitiktų vietos taisykles, mokestinius ir saugos standartus.
- Miestų plėtros problemos: kai kuriems miestams sunku suspėti su sparčiu trumpalaikės nuomos augimu, kuris gali pakeisti gyvenamuosius rajonus ir užkrauti papildomą naštą viešųjų paslaugų sektoriui, pvz., atliekų surinkimui.
ES atsakas į trumpalaikės nuomos augimą
2022 m. lapkritį Europos Komisija pateikė pasiūlymą dėl didesnio skaidrumo trumpalaikės nuomos sektoriuje ir paramos valdžios institucijoms skatinant tvarų turizmą.
Europos Parlamentas ir ES Taryba dėl šio pasiūlymo susitarė 2023 m. lapkritį. Priemonės apima šias sritis:
- Nuomotojų registracija: susitarimu nustatomas paprastas trumpalaikės nuomos objektų registracijos internetu procesas ES šalyse, kuriose to reikalaujama. Atlikę šį procesą nuomotojai gaus registracijos numerį, leidžiantį jiems nuomoti savo turtą. Tai valdžios institucijoms palengvins nuomotojų tapatybės nustatymą ir jų duomenų patikrinimą.
- Didesnis vartotojų saugumas: internetinės platformos privalės tikrinti nekilnojamojo turto duomenų tikslumą ir lygiai taip pat turės atlikti atsitiktinius patikrinimus. Valdžios institucijos galės sustabdyti registraciją, pašalinti reikalavimų neatitinkančius skelbimus arba prireikus skirti platformoms baudas.
- Dalijimasis duomenimis: gaudamos iš platformų duomenis apie nuomotojų veiklą, valstybės narės sukurs bendrą skaitmeninę prieigos erdvę, kuri padės vietos valdžios institucijoms suprasti nuomos veiklą ir gerinti turizmą. Tačiau labai mažoms ir mažoms platformoms, kuriose vidutiniškai yra iki 4 250 skelbimų, bus įdiegta paprastesnė dalijimosi duomenimis sistema.
Pranešėja šiuo klausimu Europos Parlamente Kim van Sparrentak (Žaliųjų frakcija, Nyderlandai) teigė: „Anksčiau nuomos platformos nesidalijo duomenimis, todėl buvo sunku užtikrinti miesto taisyklių vykdymą. Šis naujasis teisės aktas tai keičia, suteikdamas miestams daugiau kontrolės.“
Tolesni žingsniai
2024 m. vasarį Europos Parlamentas patvirtino naujas trumpalaikės nuomos taisykles.
Prieš joms įsigaliojant, taisykles turi patvirtinti ES Taryba, o po to valstybės narės turės 24 mėnesius jas įgyvendinti.