Moterų vaidmuo kuriant taiką
Sužinokite, kaip Europos Parlamentas nori padidinti moterų dalyvavimą taikos derybose.
Remiantis atliktais tyrimais, taikos susitarimai, pasiekti aktyviai dalyvaujant moterims, turi daugiau galimybių būti tvarūs ir veiksmingi. Visuomenės, kuriose daug dėmesio skiriama lyčių lygybei, taip pat pasižymi geresne sveikata, spartesniu ekonomikos augimu ir didesniu saugumu.
Nepaisant to, moterų, dalyvaujančių taikos derybose ir taikos kūrimo misijose, skaičius yra nedidelis, o pastaraisiais metais pastebima tik lėta pažanga.
Tarptautinės moters dienos proga Europos Parlamentas rengia konferenciją, kurioje bus aptariama, kaip stiprinti moterų vaidmenį kuriant taiką.
Kas trukdo moterims aktyviai dalyvauti taikos palaikymo veikloje?
Ekonominė ar teisinė nelygybė kai kuriose visuomenėse gali trukdyti moterims dalyvauti taikos susitarimuose. Jei moterys turės tokį patį teisinį statusą, kaip ir vyrai, ir bus laikomos finansiškai nepriklausomomis, sėkmingomis verslininkėmis ir investuotojomis, tikėtina, kad jos įgaus reikšmingą vaidmenį taikos kūrimo procese.
Moterų atstovavimas vadovaujamuose postuose
Nacionalinėse, regioninėse ir tarptautinėse sprendimų priėmimo struktūrose vis dar yra nedaug moterų.
2020 m. spalio mėn. priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje dėl moterų vaidmens ES užsienio ir saugumo politikoje teigiama, kad 1992–2018 m. moterys sudarė tik 13 proc. pagrindinių taikos procesų derybininkų, 4 proc. signatarų ir 3 proc. tarpininkų.
Rezoliucijoje pabrėžiama moterų svarba skatinant dialogą, kuriant taiką ir pateikiant skirtingus požiūrius į taikos ir saugumo reikšmę.
Parlamento darbas skatinant moterų dalyvavimą taikos kūrimo procese
Europos Parlamentas remia aktyvų moterų dalyvavimą kuriant taiką. 2024 m. gruodžio mėn. rezoliucijoje EP nariai paragino kurti ES užsienio, saugumo ir vystymosi politiką, kurioje būtų atsižvelgiama į moterų balsą.
Taip pat 2024 m. EP nariai įtraukė arabų ir žydų judėjimą „Women Wage Peace“ ir palestiniečių judėjimą „Women of the Sun“ į Sacharovo premijos už minties laisvę finalininkų trejetuką. Šie du judėjimai kartu siekia taikaus ir pagarbaus Izraelio ir palestiniečių konflikto sprendimo.
Kitoje rezoliucijoje, kurią Parlamentas priėmė 2022 m. kovo mėn., pabrėžtas svarbus moterų ir pilietinės visuomenės indėlis skatinant dialogą dėl taikos ir pateikiant skirtingus požiūrius į tai, ką reiškia taika ir saugumas, ypač konfliktų prevencijos, sprendimo ir atstatymo po konfliktų srityse.
2020 m. spalio mėn. priimtoje Parlamento rezoliucijoje, kurioje buvo nagrinėjamas moterų vaidmuo ES užsienio ir saugumo politikoje, Europos Komisija, Europos išorės veiksmų tarnyba ir ES delegacijos visame pasaulyje buvo paragintos pripažinti mergaites ir moteris kaip pokyčių varomąsias jėgas. EP nariai pabrėžė teigiamą moterų vaidmenį siekiant tvarios taikos ir socialinės sanglaudos.
Darbotvarkė „Moterys, taika ir saugumas“
2000 m. JT Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją nr. 1325, kuria buvo sukurta darbotvarkė „Moterys, taika ir saugumas“. Šiuo dokumentu buvo siekiama užtikrinti, kad visada būtų laikomasi moterų ir mergaičių teisių, atstovavimo ir apsaugos.
ES priima lyčių lygybės veiksmų planus, kuriais siekiama skatinti lyčių lygybę ir moterų įgalinimą vykdant visus Europos Sąjungos išorės veiksmus. Į šiuos planus taip pat įtrauktos pastangos plėtoti darbotvarkę „Moterys, taika ir saugumas“.
Savo rezoliucijoje dėl dabartinio 2022 m. kovo mėn. lyčių lygybės veiksmų plano Parlamentas paragino ES remti vietos taikos stiprinimo iniciatyvas, kurioms vadovauja moterys.
Parlamento konferencija dėl moterų dalyvavimo gynybos ir taikos stiprinimo srityse
EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komitetas 2025 m. Tarptautinės moters dienos proga surengė konferenciją apie moterų vaidmenį kuriant taiką.
ES šalių, Europos institucijų, Europos Parlamento narių ir nacionalinių parlamentų atstovai aptars įvairius būdus, kuriais moterys gali prisidėti prie kovos su nelygybe ir ateities kartų įgalinimo.
Daugiausia dėmesio skiriama būtinybei užtikrinti visapusišką moterų dalyvavimą sprendimų priėmimo procesuose, ypač gynybos, saugumo ir taikos kūrimo srityse.
Sužinokite daugiau apie programą.