Sievietes Eiropas Parlamentā (infografika)

Sievietes spēlē svarīgu lomu sabiedriskajā dzīvē un politikā. Bet kā sievietes ir pārstāvētas Eiropas Parlamentā? Vairāk informācijas par sieviešu pārstāvību - mūsu infografikās.

Infographic that shows the proportion of women and men in the Parliament
Sieviešu un vīriešu procentuālais īpatsvars Eiropas Parlamentā

Neskatoties uz to, ka Eiropas Parlaments vienmēr ir iestājies par dzimumu līdztiesību, nesenie pētījumu dati liecina, ka sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas politikā un sabiedriskajā dzīvē vietējā, nacionālā un Eiropas līmenī.

Gadu gaitā ir pieaudzis sieviešu deputātu skaits Eiropas Parlamentā. No 1952. gada līdz pirmajām tiešajām vēlēšanām 1979. gadā Eiropas Parlamentā darbojās tikai 31 sieviete. Pirmajā tieši ievēlētajā Eiropas Parlamentā sieviešu skaits sastādīja 15,2% no kopējā deputātu skaita. Ar katrām nākamajām vēlēšanām sieviešu īpatsvars palielinājās. Jaunajā Parlamenta sastāvā sievietes veido 39,3 %, kas ir vēsturiski augstākais rādītājs.

Devītā sasaukuma Parlamentā no Latvijas ievēlēto deputātu kopējā skaita 50% veido sievietes deputātes (no Latvijas ievēlēti 8 deputāti - četras no tām ir sievietes). Šis ir augstāks rādītājs salīdzinājumā ar iepriekšējo sasaukumu, kurā no Latvijas 8 deputātiem 3 bija sievietes.

Runājot par sieviešu pārstāvību Eiropas Parlamentā, šie rādītāji ir augstāki par pasaules valstu parlamentu vidējiem rādītājiem un arī augstāki par ES vidējo rādītāju attiecībā uz sieviešu pārstāvību ES dalībvalstu parlamentos.

infographic on proportion of female and male MEPs per country
Eiropas Parlamenta deputāti

Kopš 2022. gada janvāra Parlamentu vada sieviete: Maltas deputāte Roberta Metsola. Esošajā devītā sasaukuma Parlamentā no 14 priekšsēdētājas vietniekiem astoņas ir sievietes, šis ir augstāks rādītājs, salīdzinot ar iepriekšējo sasaukumu, kurā piecas sievietes ieņēma EP priekšsēdētaja vietnieku krēslus.

Infographic that shows the number of women in a top position at the Parliament
Sievietes Eiropas Parlamenta augstākajos amatos

Sievietes vadošajos ES amatos


2019. gadā divas ES iestādes pārvarēja "stikla griestus" un uzņēma savu pirmo prezidenti sievieti.

Urzula fon der Leiena kļuva par Eiropas Komisijas priekšsēdētāju, Komisijas komisāru kolēģijā bija 12 sievietes un 14 vīrieši.

Par Eiropas Centrālās bankas prezidenti kļuva Kristīne Lagarda, kuru atbalstīja Eiropas Parlaments, kas aicinājis vairāk sievietēm ieņemt augstus amatus ekonomikas un monetārajā jomā.

Ekonomisko lēmumu pieņemšana vēl joprojām ir joma, kurā ES ieņem zemākās pozīcijas attiecībā uz sieviešu pārstāvību un dzimumu līdztiesības nodrošināšanu.

Vairāk par sieviešu tiesībām un dzimumu līdztiesību: