2020. gada Saharova balva: finālisti

2020. gada Saharova balvas finālisti ir demokrātiskā opozīcija Baltkrievijā, Hondurasas vides aktīvisti un Mosulas arhibīskaps.

2020. gada Saharova balva: finālisti
2020. gada Saharova balva: finālisti

Šāgada Saharova balvas par domas brīvību finālisti ir:


  • Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija, kuru pārstāv Koordinācijas padome — drosmīgu sieviešu un politisko un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju iniciatīva
  • Gvapinolas vides aktīvisti un Berta Kaseresa no Hondurasas
  • Mosulas arhibīskaps monsinjors Nadžībs Mikaēls Musa

Finālisti tika izraudzīti Ārlietu un Attīstības komiteju kopīgajā sanāksmē 12. oktobrī:


Demokrātisko opozīciju Baltkrievijā pārstāv Koordinācijas padome, kas izveidota pēc drosmīgu sieviešu iniciatīvas. Šīs sievietes ir: galvenā opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska, Nobela prēmijas laureāte Svetlana Aleksejeviča, mūziķe un politiskā aktīviste Marija Koļesņikova, politiskās aktīvistes Olga Kovaļkova un Veronika Cepkalo, kā arī politiskie aktīvisti un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji videoblogeris un politieslodzītais Sergejs Tihanovskis, cilvēktiesību centra “Viasna” dibinātājs Aleksandrs Beļickis, Sergejs Duļevskis, “Telegram” kanāla NEXTA dibinātājs Stepans Putilo un politieslodzītais un kandidāts 2010. gada prezidenta vēlēšanās Nikolajs Statkevičs.

Eiropas Parlaments 2020. gada septembrī pieņemtajā rezolūcijā nosodīja Baltkrievijas varas iestādes par miermīlīgo protestu vardarbīgo apspiešanu.


Porfirio Sorto Kediljo, Hosē Avelino Kediljo, Orbins Nauns Ernandess, Kevins Alehandro Romero, Arnolds Ksavjē Alemans, Evers Aleksandrs Kediljo, Daniels Markess un Heremijs Martiness Diass ir Tokoa Kopējā un sabiedriskā labuma aizsardzības komitejas locekļi. Viņi tika apcietināti par dalību miermīlīgā protesta nometnē pret kalnrūpniecības uzņēmumu, kura darbības rezultātā tika piesārņotas divas upes — Gvapinola un San Pedro. Lai gan citi ieslodzītie tika atbrīvoti, Gvapinolas aizstāvji joprojām atrodas ieslodzījumā, un prokuratūra nav iesniegusi nekādus pārliecinošus pierādījumus, kas pamatotu šo pagarināto apcietinājumu.


Berta Kaseresa, kas tika nogalināta 2016. gada martā, ir Hondurasas pirmiedzīvotāju Lenkas kopienas aktīviste, Hondurasas Pamatiedzīvotāju padomes (COPINH) līdzdibinātāja. Vairāk nekā divdesmit gadus viņa cīnījās pret zemes sagrābšanu, nelikumīgu mežizstrādi un megaprojektiem.

Kad 2014. gada augustā Mosulā ieradās Islāma valsts, Mosulas arhibīskaps monsinjors Nadžībs Mikaēls Musa nodrošināja kristiešu, sīriešu un haldiešu evakuāciju uz Irākas Kurdistānu un nosargāja vairāk nekā 800 vēsturisku manuskriptu, kas datēti no 13. līdz 19. gadsimtam. Šie manuskripti vēlāk tika digitalizēti un izstādīti Francijā un Itālijā.Pagājušajā gadā balva tika piešķirta uiguru ekonomistam Ilhamam Tohti.


Turpmākie soļi


Priekšsēdētāju konference, kuru veido Parlamenta priekšsēdētājs Dāvids Sasoli un politisko grupu vadītāji, izraudzīsies laureātu 22. oktobrī. Balvu piešķirs ceremonijā Parlamentā 16. decembrī.


Vispārīga informācija

Eiropas Parlaments katru gadu piešķir Saharova balvu par domas brīvību, kas nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Tā tika izveidota 1988. gadā, lai godinātu personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības.