2022. gada Saharova balva: kandidāti

Iepazīsties ar 2022. gada Eiropas Parlamenta Saharova balvas par domas brīvību kandidātiem.

Katru gadu Parlaments piešķir Saharova balvu, lai godinātu izcilas personas un organizācijas, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Pagājušajā gadā balvu saņēma Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs par cīņu pret korupciju un pret Kremļa izdarītajiem cilvēktiesību pārkāpumiem.

Kandidātus var izvirzīt vai nu politiskās grupas, vai ne mazāk kā 40 deputāti. Iepazīstināšana ar šā gada kandidātiem notika Ārlietu komitejas, Attīstības komitejas un Cilvēktiesību apakškomitejas kopīgajā sanāksmē 2022. gada 26. septembrī Briselē. Tie ir:

  • varonīgā ukraiņu tauta, ko pārstāv prezidents Volodimirs Zelenskis (izvirzījusi PPE grupa),
  • ukraiņu tauta (izvirzījusi S&D grupa un grupa “Renew Europe”),
  • Sonja Guažažara (Sônia Guajajara) (izvirzījusi Verts/ALE grupa),
  • prezidents Volodimirs Zelenskis (izvirzījusi ECR grupa),
  • Kolumbijas Patiesības noskaidrošanas komisija (izvirzījusi Kreiso grupa – GUE/NGL),
  • Širīna Abu Akle (Shireen Abu Akleh) (izvirzījusi Greisa O’Salivana (Grace O'Sullivan) un 42 citi deputāti),
  • Džulians Asanžs (Julian Assange) (izvirzījusi Sabrīna Pinjēdoli (Sabrina Pignedoli) un 40 citi deputāti).

Varonīgo ukraiņu tautu, ko pārstāv prezidents Volodimirs Zelenskis, balvai izvirzījusi PPE grupa. 2022. gada februārī Krievijas sāktais neprovocētais agresijas karš pret Ukrainu nodara milzīgu postu ukraiņu tautai: tiek zaudētas dzīvības un sagrautas pilsētas un ciemati. Ukraiņu tauta ik dienu kaujas laukā cīnās ne tikai par savām mājām, suverenitāti, neatkarību un teritoriālo integritāti, bet arī par brīvību, demokrātiju, tiesiskumu un Eiropas vērtībām.

S&D grupa un grupa “Renew Europe” balvai izvirzījušas ukraiņu tautu, izceļot indivīdu, pilsoniskās sabiedrības iniciatīvu pārstāvju un valsts un publisko iestāžu lomu. Šajā nominācijā cita starpā minēti Ukrainas Valsts neatliekamās palīdzības dienests, evakuācijas vienības “Tairas eņģeļi” dibinātāja Jūlija Pajevska (Yulia Pajevska), cilvēktiesību aktīviste Oleksandra Matvijčuka (Oleksandra Matviychuk), pilsoniskās pretestības kustība “Жовта стрічка” (“Dzeltenā lentīte”) un bijušais Melitopoles mērs Ivans Fedorovs (Ivan Fedorov).

ECR grupa balvai izvirzījusi ukraiņu tautas drošsirdības simbolu — Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, izceļot viņa drosmi, izturību un ziedošanos savai tautai un Eiropas vērtībām.

Sonja Guažažara (Sônia Guajajara), ko balvai izvirzījusi Verts/ALE grupa, ir vides un pirmiedzīvotāju aktīviste Brazīlijā. Viņa ir pirmiedzīvotāju tautu apvienības vadītāja, kuras darbs veltīts tam, lai aizsargātu pirmiedzīvotāju tautu tiesības kontrolēt savu zemi. Sava aktīvisma dēļ viņa ir nonākusi konfliktā ar Brazīlijas valsts iestādēm un ietekmīgiem lauksaimniecības un kalnrūpniecības lobijiem, kas cenšas iegūt kontroli pār pirmiedzīvotāju teritorijām.

Kolumbijas Patiesības noskaidrošanas komisija, ko balvai izvirzījusi Kreiso grupa – GUE/NGL, ir iestāde, kas izveidota saskaņā ar 2016. gada miera nolīgumu, lai izbeigtu Kolumbijas pilsoņu karu 2016. gadā. Tās mērķis ir noskaidrot faktus par konflikta laikā izdarītiem cilvēktiesību pārkāpumiem un aizstāvēt miljoniem cietušo tiesības. Ar šo nomināciju, kurā minēti Francisco de Roux, Alejandro Valencia Villa, Marta Ruiz Naranjo, Alfredo Molano Bravo (pēc nāves), Alejandro Castillejo, Saúl Alonso Franco, Lucía Victoria González, Patricia Tobón Yagarí, Alejandra Miller, Leyner Palacios, Ángela Salazar Murillo (pēc nāves) un Carlos Martin Beristain, tiek apliecināta cieņa pilsoņu kara upuriem un pausts atbalsts miera procesam.

Širīna Abu Akle (Shireen Abu Akleh), ko balvai izvirzījusi Greisa O’Salivana (Grace O'Sullivan) un 42 citi EP deputāti, bija palestīniešu un amerikāņu izcelsmes žurnāliste, kas vairāk nekā 25 gadus strādāja ziņu kanālā “Al Jazeera”. Viņa bija viena no arābu valodā runājošajā pasaulē zināmākajām reportierēm, kas ziņoja par konfliktu Izraēlā un okupētajās palestīniešu teritorijās. Žurnāliste gāja bojā apšaudē 2022. gada 11. maijā, gatavojot reportāžu par Izraēlas aizsardzības spēku (IDF) uzbrukumu bēgļu nometnei Dženinā, Rietumkrastā.

Džulians Asanžs (Julian Assange) ir viens no “WikiLeaks” aktīvistiem, un viņu balvai izvirzījusi Sabrīna Pinjēdoli (Sabrina Pignedoli) un 40 citi deputāti. Viņš sniedza pasaulē vadošajiem laikrakstiem dokumentus par kara noziegumiem, patvaļīgu aizturēšanu, cilvēktiesību pārkāpumiem un spīdzināšanu. Džulians Asanžs atrodas cietumā Apvienotajā Karalistē, un patlaban viņam draud izdošana Amerikas Savienotajām Valstīm, kur viņš tiks tiesāts par apsūdzībām spiegošanā un datoru ļaunprātīgā izmantošanā.

Vispārīga informācija

Ikgadējo Saharova balvu par domas brīvību kopš 1988. gada piešķir personām un organizācijām, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tā nosaukta padomju fiziķa un politiskā disidenta Andreja Saharova vārdā. Naudas balvas apmērs ir 50 000 EUR.

Grafiks

  • 13. oktobris: AFET un DEVE komiteja kopīgā sanāksmē lemj par trim finālistiem
  • 19.oktobris: Parlamenta priekšsēdētāja un politisko grupu vadītāji pieņem lēmumu par uzvarētāju (oktobra pirmā plenārsēde)
  • 14. decembris: Saharova balvas pasniegšanas ceremonija Strasbūrā