2023. gada Saharova balva: finālisti

2023. gada Saharova balvas finālisti ir sievietes, kas Irānā cīnās par savām tiesībām, cilvēktiesību aizstāvji no Nikaragvas un legālo abortu aktīvisti.

Eiropas Parlamenta deputāti 2023. gada Eiropas Parlamenta Saharova balvai ir izvirzījuši Jinu Mahsu Amini, Vilmu Nunjesu de Eskorsiju un bīskapu Rolando Hosē  Álvaresu Lagosu, kā arī sievietes, kas cīnās par brīvi pieejamiem, drošiem un legāliem abortiem.
2023. gada Saharova balvas finālisti

Eiropas Parlamenta Saharova balvas par domas brīvību šā gada finālisti tika izraudzīti Ārlietu komitejas un Attīstības komitejas kopīgā sanāksmē, kas notika 12. oktobrī::

  • Džina Mahsa Amini un kustība "Sieviete, dzīvība, brīvība" Irānā;
  • Vilma Nunjesa de Eskorsija un bīskaps Rolando Hosē Alvaress Lagoss no Nikaragvas;
  • Sievietes, kas cīnās par brīvi pieejamiem, drošiem un legāliem abortiem Polijā, Salvadorā un Amerikas Savienotajās Valstīs.

Džina Mahsa Amini un kustība "Sieviete, dzīvība, brīvība" Irānā;

2022. gada septembrī Teherānā viesojās 22 gadus vecā kurdiete Džina Mahsa Amini, kad viņu arestēja un piekāva tā dēvētā tikumības policija par hidžaba "nepareizu" nēsāšanu.

Amini nomira dažas dienas vēlāk. Viņas nāve Irānā izraisīja plašus protestus, kuru galvenie dalībnieki bija sievietes. Ar saukli "Sieviete, dzīvība, brīvība" viņas iestājās pret hidžāba likumu un citiem diskriminējošiem likumiem.

Vilma Nunjesa de Eskorsija un bīskaps Rolando Hosē Alvaress Lagoss no Nikaragvas

Vilma Nunjesa jau vairākus gadu desmitus cīnās par nikaragviešu cilvēktiesībām. Neraugoties uz varas iestāžu vajāšanu, viņa paliek savā valstī. Rolando Alvaress, Matagalpas diecēzes bīskaps, ir viens no atklātākajiem prezidenta Daniela Ortegas režīma kritiķiem. 2023. gada februārī pēc atteikšanās pamest valsti Alvaress tika notiesāts uz 26 gadiem cietumā un viņam tika atņemta pilsonība.

Sievietes, kas cīnās par brīvi pieejamiem, drošiem un legāliem abortiem Polijā, Salvadorā un Amerikas Savienotajās Valstīs

Justina Vidžinska ir poļu sieviešu tiesību aizstāve un Abortion Dream Team dalībniece, kurai tika piespriests astoņu mēnešu sabiedriskais darbs par palīdzēšanu kādai sievietei Polijā izdarīt abortu. Morena Errera ir feministe un sociālā aktīviste, kas iestājas par drošu un legālu abortu pieejamību Salvadorā. Kolīna Maknikolasa ir dzemdību speciāliste-ginekoloģe no Amerikas. Viņai ir liela pieredze kvalitatīvā pacientu aprūpē un ietekmīgā reproduktīvās veselības aizstāvībā.


Eiropas Parlamenta deputāti finālistus izvēlējās no garāka kandidātu saraksta, ko bija iesniegušas politiskās grupas vai grupas, kurās bija vismaz 40 EP deputātu. Iepazīsties ar 2023. gada Saharova balvas kandidātiem.


Konteksts

Ikgadējā Saharova balva par domas brīvību kopš 1988. gada tiek piešķirta personām un organizācijām, kas aizstāv cilvēktiesības un pamatbrīvības. Tā ir nosaukta par godu padomju fiziķim un politiskajam disidentam Andrejam Saharovam. Naudas balvas apmērs ir 50 000 eiro.

Turpmākie soļi

  • 19. oktobris: Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola un politisko grupu vadītāji pieņem lēmumu par uzvarētāju
  • 12. decembris: Saharova balvas pasniegšanas ceremonija Strasbūrā