Tallin i Turku - Europejskie Stolice Kultury w 2011 r.

W tym roku prestiżowa rola Europejskich Stolic Kultury przypadła fińskiemu Turku oraz estońskiej stolicy, Tallinowi. Oba miasta przez cały rok będą miały niepowtarzalną okazję pokazać przez różne wydarzenia kulturalne swój urok, historię i zabytki.

Tallin i Turku. ©www.flickr.com/photos/sashapo AND .../sirkku
Tallin i Turku. ©www.flickr.com/photos/sashapo AND .../sirkku

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury co roku przypada dwóm miastom wybranym przez Unię Europejską. To nie tylko prestiż dla miasta. To także okazja do zaprezentowania swojej kultury, a także promowania przy okazji kraju, na terenie którego leży miasto.


Tallin - to tutaj spotykają się wszystkie strony Europy


Niepowtarzalne widoki i niesamowita oferta wydarzeń kulturalnych sprawiają, że pobyt w tym mieście jest niezapomniany. Tallin jest miastem, które jest bardzo tolerancyjne wobec innych kultur i narodowości. Każdy może czuć się tu jak u siebie.


Nigdzie indziej nie można znaleźć tyle różnorodnych teatrów, a także alternatywnej muzyki jak w Tallinie. To także najbardziej oczytane miasto w Europie i dlatego królować będą w nim w tym roku festiwale teatralne. Według estońskiej deputowanej Siiri Oviir (Liberałowie) "Tallin to historyczne i średniowieczne miasto, gdzie potyka się wschód i zachód". 


Talin, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, chce się pokazać od jak najlepszej strony. Dlatego każdy dzień będzie pełen wydarzeń: koncert artysty jazzowego Bobiego McFerriego, występ baletu z Monte Carlo, wernisaże oraz wystawy fotograficzne, tydzień mody, a także pierwsze na świecie zawody w sztuce ognia - to tylko niektóre z licznych atrakcji przewidzianych na ten rok.


Zdaniem Oviir najciekawszy będzie festiwal estońskiej piosenki, festiwal Brigitty, Festiwal Czarnej Nocy i Dni Morza.


Turku -  niesamowite połączenie nowoczesności i średniowiecza


Wspaniała sceneria i piękne krajobrazy - to pierwsze, co zwróci naszą uwagę w tym mieście. Jego historia sięga aż XII wieku. Jest to najstarsze miasto w Finlandii. Znane głównie z pięknej architektury, słynnych restauracji na wodzie i studenckiego klimatu.


Turku, kiedyś największe centrum administracyjne i stolica Finlandii, zawsze było gospodarzem najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Ma bardzo silną tradycje festiwali muzycznych. Odbywały się one nad rzeką Turku i Ruisrock przez ostatnie 40 lat. Miasto jest także gospodarzem średniowiecznych targów, letnich przedstawień teatralnych i setki świątecznych wydarzeń.


W tym roku Turku będzie świętować przyznanie mu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury podczas weekendu pełnego atrakcji. Jak obiecują organizatorzy "przyniosą one ogień i miłość nad rzekę Aura".


Królować również będzie muzyka, literatura, teatr, kino, architektura, a także sport. Przedstawienie grupy Rajaton, koncert "Bridge of Sounds", fińsko-japoński taniec nowoczesny, liczne wystawy, a także opera i koncerty jazzowe - to tylko niektóre z atrakcji, które w tym roku zaoferuje Turku.


Dla gości przygotowano około 150 różnych projektów i tysiące spotkań. Organizatorzy przekonują, że kultura ma bardzo pozytywny wpływ na ludzi. Bilety na większość wydarzeń są darmowe.


Miasto przygotowało także specjalną propozycję dla osób mających problemy ze zdrowiem. Każdy kto odwiedzi jeden z dziewięciu punktów medycznych w Turku może dostać od lekarza nie tylko poradę medyczną, ale i voucher na wydarzenia kulturalne.

Więcej informacji