Parlament Europejski uczcił pamięć ofiar Holocaustu

W środę, 25 stycznia, na dwa dni przed 72. rocznicą wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, posłowie do Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele społeczności żydowskiej w Europie zebrali się Brukseli, by uczcić pamięć ofiar Holocaustu. Nazywając Holocaust „najgorszą tragedią w historii Europy”, przewodniczący PE Antonio Tajani powiedział: „Pamięć nie jest tylko aktem oddania hołdu. Pamięć jest niezbędna, jeśli chcemy uniknąć tych samych błędów”.

IHD2017
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
IHD2017
Przewodniczący Antonio Tajani

Przewodniczący Tajani wyraził swoje zaniepokojenie powtarzającymi się przypadkami przestępstw z nienawiści przeciwko Żydom oraz malejącą społecznością żydowską w Europie. Tajani podkreślił wagę „pamięci o strasznych błędach przeszłości, która daje nam możliwość, by przypomnieć sobie, że Europa zawsze była zdolna do wyciągania lekcji ze swojej historii, by opierać przyszłość na wolności, demokracji i poszanowaniu praw człowieka”.

Dr Mosze Kantor, przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydowskiego, powiedział: My, europejscy Żydzi, chcemy pozostać w Europie i być jej lojalnymi tak jak zawsze byliśmy. Liczymy, że Europa będzie nadal okazywała lojalność wobec nas, lojalność wobec idei przyszłości Żydów w Europie”.


Beate Klarsfeld, ambasador UNESCO ds. edukacji o Holocauście, która jest znana z działalności na rzecz wyjaśnienia i rozliczenia nazistowskich zbrodniarzy, mówiła o poprzedzającej Holocaust transformacji Niemiec w „nowy naród, nowe państwo, nową duszę”. Klarsfled ostrzegła przed powrotem rasizmu i ksenofobii w odpowiedzi na kryzys migracyjny.


Wśród uczestników uroczystości w Parlamencie Europejskim znaleźli się m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, które kieruje obecnie Europejską Radą na rzecz Tolerancji i Pojednania, European Council for Tolerance and Reconciliation, rosyjskie reżyser Andriej Konczałowski, który został nagrodzony za walkę przeciwko nitoleransji i ekstremizmom poprzez swoją pracę twórczą.


Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu jest obchodzony 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau przez wojska radzieckie w 1945 roku.W uroczystości wzięła udział m.in. Beate Klarsfeld, ambasador UNESCO ds. edukacji o Holocauście, znana z działalności na rzecz wyjaśnienia i rozliczenia nazistowskich zbrodniarzy.

Więcej informacji