Gospodarka dzielenia się: Posłowie chcą unijnej strategii (infografika)

Posłowie przyjęli na sesji plenarnej sprawozdanie poświęcone korzyściom i wyzwaniom wynikającym z tzw. gospodarki dzielenia się.

infographic illustration on collaborative economy
Gospodarka dzielenia się - infografika

BlaBlaCar, Deliveroo, Airbnb... - rośnie popularność platform online, które łączą usługodawców z konsumentami. W 2015 r. całkowita wartość transakcji dokonanych za pomocą tych platform w czterech głównych sektorach przekroczyła 28 mld euro - to niemal dwa razy tyle, co rok wcześniej.

28 mld euro

przekroczyła całkowita wartość transakcji dokonanych za pomocą tych platform w czterech głównych sektorach w 2015 roku

Jak to działa? W każdej transakcji przeważnie uczestniczą trzy strony: konsument, który płaci za usługę, usługodawca, który odbiera zapłatę i platforma, która pomaga im się odnaleźć i pobiera z tego tytułu ustaloną prowizję.

Jednym z centralnych założeń ekonomii dzielenia się jest wykorzystanie dóbr, które w innym razie pozostałyby niezagospodarowane. Masz wolny pokój w mieszkaniu? Możesz go wynająć przez Airbnb. Ekonomię dzielenia się wyróżnia też fakt, że transakcje wykonywane w jej ramach rzadko wiążą się ze zmianą własności.

Nie wszystkie platformy pośredniczące są nastawione na zysk - niektóre wykorzystują niepieniężne waluty takie jak czas albo przysługi, inne opierają się na dobrowolnym wkładzie użytkowników. Jednym z najlepszych przykładów jest internetowa encyklopedia Wikipedia, która od momentu powstania w 2001 stała się największą istniejącą encyklopedią z niemal 5,4 milionami haseł w języku angielskim (polska wersja językowa zawiera ponad 1,2 miliona haseł).

Platformy pośredniczące mogą również pomagać lokalnym społecznościom organizować się w celu zrealizowania wspólnych celów.

Prawa pracownicze

Sukces firm takich jak Deliveroo niektórzy przypisują temu, że platformy tego typus są związane mniejszą ilością regulacji niż tradycyjne przedsiębiorstwa, m.in. w sferze praw pracowniczych. O kontrowersjach związanych z platformami pośredniczącymi możesz przeczytać w naszym artykule o ekonomii dzielenia się.

W przyjętym 15 czerwca br. na sesji plenarnej sprawozdaniu posłowie stwierdzają, że Unia powinna wykorzystać korzyści płynące z gospodarki „dzielenia się”, ale z poszanowaniem zasad uczciwej konkurencji, praw pracowniczych i przepisów podatkowych.