Energia odnawialna: wyznaczanie ambitnych celów dla Europy
Aby pomóc UE osiągnąć ambitne cele redukcji emisji w walce ze zmianą klimatu, Parlament pracuje nad przyspieszeniem rozwoju bardziej ekologicznych alternatyw, takich jak energia odnawialna.
Obecny kryzys energetyczny, zaostrzony przez atak Rosji na Ukrainę, podkreślił potrzebę zmniejszenia zależności UE od rosyjskich paliw kopalnych oraz dywersyfikacji i zabezpieczenia dostaw energii do UE poprzez nacisk na bardziej ekologiczne alternatywy, takie jak odnawialne źródła energii. Jednocześnie UE chce być na czele zielonej transformacji, aby przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu.
Odnawialne źródła energii (OZE)
- „Energia odnawialna” pochodzi z odnawialnych źródeł niekopalnych - to np. energia z wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalna, otoczenia, pływów, fal, hydroenergia, biomasa, gaz z wysypisk śmieci, oczyszczalni ścieków i biogaz.
Ustalnie nowych celów dla energii odnawialnej na 2030 rok
Ambitne europejskie działania dla klimatu są określone w pakiecie klimatycznym „Gotowi na 55” („Fit for 55"). Celem UE jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 55% do 2030 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Pakiet legislacyjny obejmuje również aktualizację unijnej dyrektywy ws. energii odnawialnej, aby zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym UE.
We wrześniu 2023 r. Parlament poparł nowy cel wynoszący 42,5% energii z odnawialnych źródeł energii do 2030 roku. Jednak państwa UE są zachęcane do dążenia do celu w wysokości 45%, co zostało również poparte przez Komisję Europejską w ramach jej planu REPowerEU. Przedstawiony w maju 2022 r. plan podkreśla potrzebę przyspieszenia przejścia na czystą energię i stopniowego zaprzestania importu energii z Rosji poprzez zwiększenie udziału OZE w wytwarzaniu energii, przemyśle, budownictwie i transporcie do 45% do 2030 roku.
Nowe przepisy przyspieszają proces wydawania pozwoleń na nowe lub przystosowane elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym panele słoneczne i turbiny wiatrowe.
Zwiększenie udziału OZE we wszystkich sektorach w UE
Zaktualizowano także cele w następujących sektorach:
- Budynki - 49% udział energii odnawialnej do 2030 roku.
- Przemysł - nowy poziom odniesienia polegający na rocznym wzroście zużycia energii odnawialnej o 1,6 punkt procentowy
W aktualizacji uwzględniono wniosek Parlamentu, aby państwa członkowskie wyznaczyły orientacyjny cel dla innowacyjnych technologii energii odnawialnej wynoszący co najmniej 5% nowo zainstalowanej mocy energii odnawialnej do 2030 r., a także aby ustanowiły ramy współpracy w zakresie transgranicznych projektów energetycznych.
Porozumienie odpowiada także na wezwanie Parlamentu do wprowadzenia bardziej rygorystycznych kryteriów wykorzystania biomasy, co zmniejszy ryzyko finansowania niezrównoważonych praktyk i będzie zapobiegać negatywnemu wpływowi na jakość gleby i bioróżnorodność.
Udział energii z OZE [% końcowego zużycia energii brutto]
Udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii w UE wzrósł do 23% w 2022 r., z 21,8% w 2021 roku.
Szwecja jest krajem UE o najwyższym udziale OZE: w 2022 r. było to 66%, głównie z energii wodnej, wiatrowej, stałych i ciekłych biopaliw oraz pomp ciepła. Następne kraje to Finlandia (47,9%, z energii wodnej, wiatrowej i stałych biopaliw) oraz Łotwa (43,3%, głównie z energii wodnej).
Najmniejszy udział OZE odnotowano w Irlandii (13,1%), na Malcie (13,4%), w Belgii (13,8%) i Luksemburgu (14,4%).
Więcej o działaniach UE dla wsparcia OZE
-
Odnawialny wodór: jakie są korzyści dla UE?
-
Parlament popiera zmianę wytycznych dla transeuropejskich sieci energetycznych
-
Społeczny Fundusz Klimatyczny: pomysły Parlamentu na sprawiedliwą transformację energetyczną
Ten artykuł był po raz pierwszy opublikowany w listopadzie 2017 r.; został znacznie zaktualizowany, aby odzwierciedlić najnowsze osiągnięcia w zakresie OZE w UE.
Więcej informacji
-
Pytania i odpowiedzi – Przygotowanie systemu energetycznego do realizacji naszych celów klimatycznych
otwiera się w nowym oknie
- Postęp prac legislacyjnych: przegląd dyrektywy ws. odnawialnych źródeł energii [EN]
- W skrócie: „Gotowi na 55” - dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii
- Komunikat prasowy: Posłowie popierają zwiększenie wykorzystania OZE i oszczędności energii [EN]
- W skrócie - Zmiana dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii: pakiet „Gotowi na 55” [EN]
-
Eurostat: statystyki dotyczące energii odnawialnej [EN]
otwiera się w nowym oknie