Jaki postęp zrobiła UE w realizacji celów związanych ze zmianą klimatu? (infografiki)

UE wyznaczyła ambitne i konkretne cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sprawdź postępy w realizacji celów związanych ze zmianą klimatu.

Przeciwdziałanie zmianie klimatu jest jednym z najważniejszych priorytetów UE. Zobowiązała się ona do osiągnięcia licznych celów i podjęła szereg działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Jakie poczyniła postępy? Co mówią fakty?


Postęp UE w osiągnięciu celów związanych ze zmianą klimatu

Infografika przedstawiająca dane, prognozy i cele dotyczące emisji gazów cieplarnianych w UE w latach 1990–2050.
Emisje gazów cieplarnianych w UE

UE dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Cele te stały się prawnie wiążące wraz z przyjęciem w 2021 r. unijnych przepisów dotyczących klimatu w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Od 1990 r. do 2023 r. emisje systematycznie spadały. Szacuje się, że emisje UE w 2023 r. były o 37% niższe niż w 1990 r., po znaczącym spadku o 8% w porównaniu z 2022 r.
Jest to największy spadek emisji z roku na rok od dziesięcioleci, z wyjątkiem spadku spowodowanego pandemią COVID-19 w 2020 roku. Postęp ten wyniknął ze spadku zużycia węgla i wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii, a także ze zmniejszenia zużycia energii w całej Europie.

Jednak UE i kraje UE będą musiały zrobić więcej, aby osiągnąć cele w zakresie zmiany klimatu na rok 2030 i 2050. Według najnowszych prognoz państw członkowskich opartych na istniejących środkach, obniżenie emisji netto wyniesie tylko ok. 43% do 2030 roku. Po wprowadzeniu planowanych, ale jeszcze nie wdrożonych środków przez kraje UE, przewidywany spadek wyniesie 49% do 2030 r.

Postępy w sektorze energetycznym i przemysłowym

Aby osiągnąć cele klimatyczne, UE podejmuje działania w wielu dziedzinach.Je dnym z nich jest unijny system handlu uprawnieniami do emisji (ETS), który obejmuje emisje gazów cieplarnianych na dużą skalę w sektorach energetycznym i przemysłowym oraz lotniczym (około 40% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE).

W latach 2005-2023, emisje z elektrowni i fabryk objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (ETS) spadły o 47%. Było to spowodowane głównie dużymi redukcjami w sektorze dystrybucji energii (w którym emisje zmniejszyły się o połowę w porównaniu z 2005 r.) i w sektorze przemysłowym (poziom emisji zostały obniżony o ponad jedną trzecią). Celem jest zmniejszenie emisji objętych ETS o 62% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2005 r. 


Trendy emisji w krajach UE

Aby ograniczyć emisje z innych sektorów (budownictwo, rolnictwo, drobny przemysł, gospodarka odpadami jak i transport – z wyjątkiem lotnictwa), na mocy rozporządzenia dotyczącego wspólnego wysiłku redukcyjnego państwa członkowskie UE określają krajowe cele w zakresie redukcji emisji. Emisje z sektorów objętych celami krajowymi były w 2022 r. o 18% niższe niż w 2005 r. Celem do roku 2030 jest obniżenie emisji o 40% w porównaniu do 2005 r.

W sektorze budownictwa odnotowano znaczny spadek emisji (ponad 30% w 2023 r. w porównaniu z 2005 r.), lecz postęp w sektorach rolnictwa i transportu był wolniejszy. 

Infografika przedstawia przewidywany poziom zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2023 r. w porównaniu z 2005 r. oraz cele redukcji na 2023 i 2030 r. dla każdego kraju UE w transporcie krajowym, budownictwie, rolnictwie, drobnym przemyśle i odpadach.
Rzeczywiste emisje i cele dla poszczególnych krajów UE

Kraje UE są zobowiązane do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorach objętych rozporządzeniem w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego o 10-50 % do 2030 r. w porównaniu z 2005 r. Wyznaczone cele krajowe uwzględniają PKB na mieszkańca każdego kraju oraz opłacalność określonych środków. Ponadto kraje UE będą musiały dopilnować, aby nie przekroczyły swoich rocznych limitów emisji gazów cieplarnianych.


Więcej infografik o zmianie klimatu:


Powiązane artykuły