Mikrodrobiny plastiku: źródła pochodzenia, skutki, rozwiązania

Jak powstają mikrodrobiny plastiku i jakie są ich skutki? Poznaj podstawowe fakty dotyczące mikrodrobin plastiku i dowiedz się nad jakimi rozwiązaniami pracuje UE.

Czym są mikrodrobiny plastiku i jak powstają?

Mikrodrobiny plastiku są niewielkimi, zazwyczaj nieprzekraczającymi pięciu milimetrów, fragmentami tworzyw sztucznych. Można je podzielić na dwie główne kategorie ze względu na ich źródło pochodzenia:

Pierwotne mikrodrobiny plastiku

  • Są bezpośrednio uwalniane do środowiska w postaci drobnych cząstek
  • Szacuje się, że stanowią około 15-31% mikrodrobin plastiku obecnych w oceanach
  • Główne źródła pochodzenia:pranie odzieży syntetycznej(35% pierwotnych mikrodrobin plastiku);ścieranie opon podczas jazdy(28%);celowo dodane mikrodrobiny plastiku do produktów do pielęgnacji ciała, na przykład mikrogranulki w peelingach do twarzy(2%)

Wtórne mikrodrobiny plastiku

  • Powstają podczas degradacji większych plastikowych obiektów, takich jak plastikowe torby, butelki lub sieci rybackie
  • Stanowią 69–81% mikrodrobin plastiku obecnych w oceanach

Jakie są skutki powstawania mikrodrobin plastiku?

Ilość mikrodrobin plastiku w oceanach ciągle rośnie. Według ONZ w morzach znajduje się aż 51 bilionów cząstek mikrodrobin plastiku, co stanowi liczbę 500 razy większą niż liczba gwiazd w naszej galaktyce.

Mikrodrobiny plastiku obecne w morzu mogą być połykane przez zwierzęta morskie. Są one następnie akumulowane i przez łańcuch pokarmowy mogą trafiać do ludzi.

Znaleziono je w żywności i napojach, w tym piwie, miodzie i wodzie z kranu. Nie dziwi zatem, że cząstki tworzyw sztucznych wykryto niedawno w ludzkim stolcu.

Ich wpływ na zdrowie człowieka jest jeszcze nieznany, ale tworzywa sztuczne często zawierają dodatki, takie jak stabilizatory, środki zmniejszające palność i inne potencjalnie toksyczne substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla zwierząt lub ludzi, którzy je spożywają.

Microplastic illustration image
Mikrodrobiny plastiku

Nad jakimi rozwiązaniami pracuje UE?

We wrześniu 2018 r. posłowie zatwierdzili strategię dotyczącą tworzyw sztucznych, która ma na celu zwiększenie wskaźnika recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w UE. Ponadto apelowali do Komisji Europejskiej o wprowadzenie od 2020 r. ogólnounijnego zakazu celowego dodawania mikrodrobin plastiku do produktów takich jak kosmetyki i detergenty oraz podjęcie działań na rzecz ograniczenia uwalniania mikrodrobin plastiku z tekstyliów, opon, farb i niedopałków papierosów.

W październiku 2018 r. Parlament poparł unijny zakaz określonych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, które są obecne w morzach i dla których są już dostępne zamienniki niewykonane z tworzyw sztucznych. Posłowie dodali oksydegradowalne tworzywa sztuczne do listy produktów, które powinny być zakazane. Oksydegradowalne tworzywa sztuczne są konwencjonalnymi tworzywami sztucznymi, które z powodu dodatków łatwo rozpadają się na drobne cząstki i przyczyniają się do zanieczyszczania oceanów mikrodrobinami plastiku.

W 2015 r. Parlament zagłosował za ograniczeniem lekkich plastikowych toreb w UE