Płowdiw i Matera, Europejskie Stolice Kultury 2019

Bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz perspektywy na przyszłość. Bułgarski Płowdiw i włoska Matera to stolice kultury 2019.

Płowdiw i Matera, Europejskie Stolice Kultury 2019
Płowdiw i Matera, Europejskie Stolice Kultury 2019

Płowdiw

Jest to pierwsze bułgarskie miasto pełniące funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Płowdiw położony jest w południowo-środkowej Bułgarii, na Nizinie Górnotrackiej. Jest drugim co do wielkości miastem w kraju, liczy około 345 000 mieszkańców.

„Po sprawowaniu przez Bułgarię prezydencji Rady UE [między styczniem a czerwcem 2018 r.] Płowdiw jako Europejska Stolica Kultury 2019 jest jednym z kolejnych ważnych i znaczących wydarzeń dla naszego kraju” - mówi bułgarski poseł z grupy PPE, Andrey Kovatchev.

„Razem” to motto Płowdiwu jako Europejskiej Stolicy Kultury. Obejmuje ono cztery platformy tematyczne: „Połączenie” integruje grupy etniczne i mniejszościowe i ma na celu zbliżenie różnych pokoleń i grup społecznych; „Transformacja” ponownie rozważa i ożywia zapomniane przestrzenie miejskie; „Odrodzenie” ma na celu zachowanie dziedzictwa historycznego i rozszerzenie dostępu do kultury; „Relaks” promuje zrównoważone życie w wolnym tempie, powolne jedzenie i rezygnację z kultu wzrostu.

Miasto planuje ponad 300 projektów i blisko 500 wydarzeń w ponad 70 lokalizacjach w całym mieście. „Ponad dwa miliony turystów ma odwiedzić Płowdiw w 2019 roku” - przewiduje poseł do PE.

Una panoramica della città italiana Matera, capitale europea della cultura del 2019
Matera

Matera

To miasto, liczące 60 000 mieszkańców, jest położone na południu Włoch. Znane jest z historycznych mieszkalnych pieczar Sassi wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto będzie miało okazję pokazać światu swoje atrakcje przyrodniczo-historyczne - mówi włoski poseł z grupy EFDD, Piernicola Pedicini. „Ludzie będą mogli podziwiać piękno domów wyrzeźbionych w skale, podziemne kościoły, trzynastowieczną katedrę i niesamowity krajobraz otaczający miasto”.

Hasłem Matery jako Europejskiej Stolicy Kultury 2019 jest „Otwórzmy się na przyszłość!”, co obejmuje pięć głównych tematów: „Starożytna przyszłość”, „Ciągłość i zakłócenia”, „Refleksje i połączenia”, „Utopie i dystopie” oraz „Korzenie i trasy”. Obejmują one projekty w dwóch filarach: „I-DEA”, poświęcony badaniom i reprezentacji historii kultury, sztuki i antropologii regionu, oraz „Szkoła otwartego wzornictwa”, laboratorium projektowe, eksperymentów i innowacji interdyscyplinarnych.

Il tramonto sulla città bulgara Plovdiv, capitale europea della cultura del 2019
Plovdiv

Linki