Emisje CO2 z samochodów: fakty i liczby (infografiki)
Zastanawiasz się, ile dwutlenku węgla emitują samochody albo czy pojazdy elektryczne faktycznie stanowią bardziej ekologiczną alternatywę? Dowiedz się z naszych infografik.
Według Europejskiej Agencji Środowiska ok. 1/4 całkowitej emisji CO2 w UE w 2019 r. pochodziło z sektora transportu, z czego 71,7% z transportu drogowego. W ramach działań mających na celu redukcję emisji CO2 i aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem, do 2050 r. musimy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o 90%, w porównaniu z poziomami z 1990 roku.
Wzrost emisji z transportu
Transport jest jedynym sektorem, w którym emisje gazów cieplarnianych wzrosły w ciągu ostatnich trzech dekad - w latach 1990-2019 wzrosły o 33,5%.
Znaczne ograniczenie emisji CO2 z transportu nie będzie łatwe, ponieważ wskaźnik redukcji emisji spada wolniej.
Według aktualnych prognoz, spadek emisji z transportu do 2050 r. wyniesie zaledwie 22%, co znacznie odbiega od obecnych ambicji.
Samochody zanieczyszczają najbardziej
Transport drogowy odpowiada za około jedną piątą emisji w UE.
Emisje CO2 z transportu pasażerskiego znacznie się różnią w zależności od rodzaju transportu. Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń, odpowiadając za 60,6% wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie.
Ponieważ europejska średnia w 2018 r. wynosiła 1,6 pasażera na samochód, przerzucenie się na wspólne użytkowanie samochodu lub transport publiczny, jazdę na rowerze i chodzenie pieszo mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji.
Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne, ale czy bardziej ekologiczne?
Są dwa sposoby redukcji emisji CO2 z samochodów: zwiększenie wydajności pojazdów lub zmiana wykorzystywanego paliwa. W 2019 r. w większości transportu drogowego w Europie wykorzystywano olej napędowy (66,7%), a następnie benzynę (24,55%).
Jednak samochody elektryczne zyskują na popularności i w 2021 r. stanowiły 17,8% wszystkich nowo zarejestrowanych pojazdów osobowych, znaczny wzrost z 10,7% w 2020 roku.
Sprzedaż pojazdów elektrycznych (pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym i hybrydowych pojazdów elektrycznych typu plug-in) gwałtownie wzrosła od 2017 r. i potroiła się w 2020 r., gdy zaczęły obowiązywać obecne cele dotyczące emisji CO2. W 2021 r. samochody dostawcze z napędem elektrycznym stanowiły 3,1% udziału w rynku nowo zarejestrowanych samochodów dostawczych.
Oceniając ilość CO2 produkowanego przez dany pojazd należy wziąć pod uwagę nie tylko ilość CO2 emitowaną w trakcie użytkowania, ale także emisje spowodowane jego produkcją i trwałym składowaniem.
Produkcja i trwałe składowanie samochodów elektrycznych są mniej ekologiczne niż samochodów z silnikami spalinowymi, a poziom emisji z samochodów elektrycznych waha się w zależności od sposobu, w jaki elektryczność jest wytwarzana.
Jednak biorąc pod uwagę średni koszyk energetyczny w Europie, samochody elektryczne już teraz okazują się być czystsze ekologicznie, niż pojazdy napędzane benzyną. W związku z tym, że udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w przyszłości będzie rosnąć, samochody elektryczne powinny stać się jeszcze mniej szkodliwe dla środowiska, zwłaszcza biorąc pod uwagę plany UE w sprawie zwiększenia ekologiczności baterii.
Tymczasem wysiłki w kierunku poprawy wydajności paliwowej nowych samochodów ulegają spowolnieniu.
Cele UE w zakresie redukcji emisji z transportu drogowego
Unia Europejska wprowadza nowe cele w zakresie emisji CO2, które mają ograniczyć szkodliwe emisje z nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych.
Nowe przepisy wyznaczają drogę do zerowej emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych do 2035 roku. Pośrednie cele redukcji emisji do 2030 r. określono na poziomie 55% dla samochodów osobowych i 50% dla samochodów dostawczych
Parlament i kraje UE osiągnęły porozumienie w sprawie ostatecznego kształtu przepisów w październiku 2022 r.; porozumienie zostało zatwierdzone przez Parlament w lutym 2023 r. i oczekuje formalnego zatwierdzenia przez Radę.
Dowiedz się więcej o nowych docelowych celach emisji CO2 dla samochodów i unijnym zakazie sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i Diesla od 2035 r.
Inne działania UE dla obniżenia emisji z transportu
UE przyjęła także inne środku dla obniżenia emisji z transportu:
-
reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2
- zwiększenie udziału paliw odnawialnych w transporcie
- zniesienie ulg podatkowych dla paliw kopalnych
- zmianę przepisów dotyczących infrastruktury paliw alternatywnych w celu zwiększenia jej przepustowości
Dowiedz się więcej o odnawialnym wodorze - czystym paliwie, które analizują posłowie.
Oprócz wyznaczenia celów dla emisji pochodzących z samochodów, posłowie analizują inne środki dla samolotów i statków: włączenie transportu morskiego do systemu handlu emisjami, zmianę tego systemu dla lotnictwa oraz projekt bardziej zrównoważonych paliw dla lotnictwa i statków. Mimo że emisje z lotnictwa i żeglugi stanowią jedynie ok. 8% całkowitych emisji w UE, stale rosną.
Zapoznaj się z naszą infografiką na temat postępów UE w realizacji celów związanych ze zmianą klimatu na rok 2020