Fakty i liczby: nowa kadencja PE

Poznaj interesujące fakty i liczby na temat posłów do PE, którzy będą Cię reprezentować przez następne 5 lat.

-
Fakty o 9. kadencji PE

Nowe twarze, młodsi posłowie i więcej kobiet


Po wyborach europejskich, w których frekwencja była najwyższa od 20 lat, dziewiąta kadencja Parlamentu Europejskiego oficjalnie rozpoczęła się podczas pierwszej sesji plenarnej w Strasburgu na początku lipca.


Na sali widać było wiele nowych twarzy, ponieważ odsetek nowo wybranych posłów jest wyższy niż kiedykolwiek wcześniej - 61% posłów zasiada w Parlamencie po raz pierwszy.


W tej kadencji zasiada najwięcej kobiet w historii - stanowią 41% wszystkich posłów do PE, w porównaniu z 36,5% pod koniec ubiegłej kadencji Parlamentu. Wśród posłów z Polski, 35% to kobiety, co stanowi wzrost w porównaniu z 24% pięć lat temu.


Obywatele wybrali też młodszych przedstawicieli - średnia wieku posłów do PE spadła z 53 lat w poprzedniej kadencji do 49,5 roku w tej kadencji. Średnia wieku posłów z Polski to 56 lat. Najmłodsza jest posłanka z Danii - ma 21 lat i jest najmłodszą osobą w historii zasiadającą w Parlamencie. Najstarszy jest 82-letni poseł z Włoch.


751 posłów do PE zostało wybranych spośród 190 partii politycznych w 28 państwach członkowskich. W Parlamencie łączą się oni w grupy polityczne, skupiające posłów z różnych państw na podstawie ich przynależności politycznej. W nowym Parlamencie jest obecnie 7 grup politycznych, o jedną mniej niż w poprzedniej kadencji.


9. kadencja Parlamentu Europejskiego

Ponownie wybrani posłowie

39%

Nowo wybrani posłowie

61%

Kobiety

41%

Mężczyźni

59%

Najmłodsza osoba

21 lat (Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie, Dania)

Najstarsza osoba

82 lata (Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci), Włochy)

Średnia wieku posłów

49,5

Grupy polityczne

7