Solidarność: jak kraje UE pomagają sobie nawzajem w walce z koronawirusem

Od przekazania respiratorów po przyjmowanie pacjentów w stanie krytycznym - kraje UE starają się pomagać sobie nawzajem w kryzysie związanym z wybuchem koronawirusa.

Wybuch pandemii koronawirusa dotyka wszystkie kraje i państwa członkowskie. Unia Europejska jest zdeterminowana, aby wspólnie z nim walczyć. Wsparcie to jest okazywane nie tylko w postaci darowizn niezbędnego sprzętu medycznego, jak maseczki i respiratory. Kraje przyjmują również krytycznie chorych pacjentów z innych części UE i pomagają w repatriacji obywateli UE, którzy utknęli za granicą.


Każdy kraj, niezależnie od jego wielkości, przychodzi z pomocą. Podczas gdy Francja przekazała maseczki ochronne, a Niemcy dostarczyły sprzęt medyczny do Włoch, Luksemburg przyjmuje pacjentów intensywnej terapii z Francji, a Czechy przekazały kombinezony ochronne Włochom i Hiszpanii.


Kraje łączą również zasoby, aby sprowadzić do domu Europejczyków, którzy utknęli poza UE. Od początku wybuchu pandemii sprowadzono z powrotem tysiące obywateli UE. Jeden na trzech pasażerów nie pochodzi z kraju UE, który organizuje lot. Wiele kolejnych lotów jest organizowanych, z miejscami dla obywateli innych krajów UE.


Tymczasem UE finansuje badania nad opracowaniem skutecznego leczenia i szczepionki, organizuje wspólne zakupy niezbędnego sprzętu, a także udostępnia krajom UE 37 miliardów euro na walkę z wirusem i podejmuje o wiele więcej działań.

Więcej informacji

Powiązane artykuły