Sztuczna inteligencja: co to jest i jakie ma zastosowania?

Sztuczna inteligencja ma być jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Ale czym dokładnie jest i jak już wpływa na nasze życie?

Infografika przedstawiająca przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji w życiu codziennym
Infografika: sztuczna inteligencja w życiu codziennym

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to (SI) zdolność maszyn do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność.

Sztuczna inteligencja umożliwia systemom technicznym postrzeganie ich otoczenia, radzenie sobie z tym, co postrzegają i rozwiązywanie problemów, działając w kierunku osiągnięcia określonego celu. Komputer odbiera dane (już przygotowane lub zebrane za pomocą jego czujników, np. kamery), przetwarza je i reaguje.

Systemy SI są w stanie do pewnego stopnia dostosować swoje zachowanie, analizując skutki wcześniejszych działań i działając autonomicznie.


Dlaczego sztuczna inteligencja jest ważna?

Niektóre technologie sztucznej inteligencji istnieją od ponad 50 lat, ale postęp w zakresie mocy obliczeniowej, dostępność ogromnych ilości danych i nowe algorytmy doprowadziły do wielkich przełomów w tej dziedzinie.

Sztuczna inteligencja jest postrzegana jako centralny element cyfrowej transformacji społeczeństwa i stała się priorytetem UE.

Przewiduje się, że jej przyszłe zastosowania przyniosą ogromne zmiany, ale sztuczna inteligencja jest już obecna w naszym codziennym życiu.

Dowiedz się więcej o zagrożeniach i szansach, które niesie ze sobą sztuczna inteligencja oraz o Akcie o sztucznej inteligencji, nad którym pracuje UE.

Rodzaje sztucznej inteligencji

  • Oprogramowanie: wirtualni asystenci, oprogramowanie do analizy obrazu, wyszukiwarki internetowe, systemy rozpoznawania mowy i twarzy
  • "Ucieleśniona" sztuczna inteligencja: roboty, samochody autonomiczne, drony, internet rzeczy
 Lekarze na sali operacyjnej i robot wyświetlający stan pacjenta
© AdobeStock/zapp2photo

Sztuczna inteligencja w codziennym użyciu

Poniżej przedstawiamy kilka zastosowań SI, z których możesz nie zdawać sobie sprawy.

Zakupy i reklamy online

Sztuczna inteligencja jest szeroko stosowana do dostarczania spersonalizowanych rekomendacji podczas zakupów online, np. na podstawie historii wyszukiwań i zakupów lub innych zachowań online. Jest niezwykle ważna w handlu, jeśli chodzi o optymalizację produktów, planowanie zasobów, logistykę itp.

Wyszukiwanie w internecie

Wyszukiwarki uczą się na podstawie ogromnych ilości danych dostarczanych przez użytkowników, aby zapewnić trafne wyniki wyszukiwania.

Cyfrowi asystenci

Smartfony wykorzystują SI do dostarczania jak najbardziej trafnych i spersonalizowanych produktów - wirtualni asystenci odpowiadają na pytania, dają rekomendacje i pomagają w organizacji codziennych zajęć stali się wszechobecni.

Tłumaczenia maszynowe

Oprogramowanie do tłumaczenia tekstów pisanych lub mówionych wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dotyczy to również automatycznego tworzenia napisów.

Inteligentne budynki, miasta i infrastruktura

Inteligentne termostaty uczą się na podstawie naszego zachowania, dzięki czemu oszczędzają energię, a w inteligentnych miastach SI mogłaby regulować ruch drogowy.

Samochody

Chociaż pojazdy autonomiczne nie są jeszcze standardem, samochody już korzystają z funkcji bezpieczeństwa opartych na SI. UE pomogła sfinansować np. VI-DAS - zautomatyzowane czujniki wykrywające możliwe niebezpieczne sytuacje i wypadki. Nawigacja jest też w dużej mierze oparta na SI.

Cyberbezpieczeństwo

Systemy SI mogą pomóc w rozpoznawaniu i zwalczaniu cyberataków i innych zagrożeń cybernetycznych w oparciu o ciągłe wprowadzanie danych, rozpoznawanie wzorców i śledzenie ataków.

Sztuczna inteligencja w walce z koronawirusem

W walce z COVID-19, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w np. obrazowaniu termicznym na lotniskach i w innych miejscach oraz do dostarczania danych do śledzenia rozprzestrzeniania się wirusa. W medycynie może pomóc w rozpoznaniu infekcji na podstawie tomografii komputerowej płuc.

Zwalczanie dezinformacji

Sztuczna inteligencja może też wykrywać fałszywe wiadomości i dezinformację, sprawdzając informacje z mediów społecznościowych, szukając niepokojących słów oraz identyfikując wiarygodne źródła online.

Przeczytaj więcej o tym, jak posłowie chcą kształtować przepisy dotyczące danych, aby pobudzić innowacje i zapewnić bezpieczeństwo

Inne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji

Przewiduje się, że sztuczna inteligencja ma zmienić praktycznie wszystkie aspekty życia i gospodarki. Oto kilka przykładów.

Opieka zdrowotna

Naukowcy badają możliwości zastosowania sztucznej inteligencji do analizy dużych ilości danych dotyczących zdrowia i rozpoznawania wzorców, co może prowadzić do nowych odkryć w medycynie i ulepszenia diagnostyki indywidualnej.

Opracowano również program sztucznej inteligencji do odbierania połączeń alarmowych, który ma rozpoznawać zatrzymanie akcji serca podczas połączenia szybciej i skuteczniej niż dyspozytor medyczny. Innym przykładem jest współfinansowany ze środków UE projekt KConnect opracowujący wielojęzyczne teksty i usługi wyszukiwania, które pomagają znaleźć najbardziej trafne dostępne informacje medyczne.

Transport

Sztuczna inteligencja mogłaby poprawić bezpieczeństwo, prędkość i efektywność ruchu kolejowego, poprzez minimalizację tarcia kół, maksymalizowanie prędkości i umożliwianie jazdy autonomicznej.

Produkcja przemysłowa

Sztuczna inteligencja może pomóc europejskim producentom zwiększyć wydajność i sprowadzić fabryki z powrotem do Europy, dzięki wykorzystaniu robotów w produkcji, optymalizacji ścieżek sprzedaży lub przewidywaniu na czas potrzeby serwisu maszyn i awarii w inteligentnych fabrykach.


SatisFactory, współfinansowany przez UE projekt badawczy, wykorzystuje systemy współpracy i rzeczywistości rozszerzonej w celu zwiększenia satysfakcji z pracy w inteligentnych fabrykach.

Żywność i rolnictwo

SI może być wykorzystywana do budowy zrównoważonego systemu żywnościowego UE: dzięki minimalizowaniu stosowania nawozów, pestycydów i irygacji może zapewnić zdrowszą żywność, może też zwiększyć produktywność i zmniejszyć wpływ tego sektora na środowisko. Roboty mogą być wykorzystywane do usuwania chwastów, co powinno ograniczyć stosowanie środków chwastobójczych.

Wiele gospodarstw rolnych w UE już wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania ruchu, temperatury i spożycia paszy przez zwierzęta hodowlane.

Administracja i usługi publiczne

Korzystając z szerokiego zakresu danych i rozpoznawania wzorców, SI może wcześnie ostrzegać o klęskach żywiołowych i umożliwić skuteczne przygotowanie i łagodzenie skutków.

88%

61% Europejczyków przychylnie patrzy na sztuczną inteligencję i roboty, ale 88% twierdzi, że technologie te wymagają ostrożnego zarządzania. (Eurobarometr 2017, UE-28)