Sztuczna inteligencja: musimy działać szybko, aby wykorzystać potencjał UE (wywiad)

UE może ustanowić globalne standardy dla sztucznej inteligencji, ale musi to zrobić szybko i elastycznie, aby czerpać z niej korzyści, powiedział nam europoseł Axel Voss.

Axel Voss
Axel Voss, poseł do PE odpowiedzialny za sprawozdanie na temat sztucznej inteligencji.

„Musimy mieć świadomość, że sztuczna inteligencja ma niezwykle istotne znaczenie strategiczne” powiedział nam Axel Voss (EPL, Niemcy), podczas wywiadu na żywo na Facebooku. Eurodeputowany jest odpowiedzialny za przeprowadzenie raportu specjalnej Komisji ds. Sztucznej Inteligencji w erze cyfrowej przez Parlament Europejski.


Uznając znaczenie tej technologii, Parlament powołał komisję mającą skoncentrować się na sztucznej inteligencji (AI), zbadać, jak może ona wpłynąć na gospodarkę UE, poznać podejścia różnych krajów i przedstawić sugestie dotyczące przyszłego prawodawstwa.


Projekt sprawozdania przedstawiony na posiedzeniu komisji 9 listopada 2021 r. stwierdza, że UE powinna skupić się na ogromnym potencjale sztucznej inteligencji. Autor raportu Axel Voss, powiedział, że AI może odgrywać kluczową rolę w obszarach takich jak zmiana klimatu, zdrowie i konkurencyjność w UE.

Sztuczna inteligencja: co to jest i jakie ma zastosowania?


Czy UE może stać się ważniejszym graczem w zakresie AI?

Według sprawozdania, UE pozostaje w tyle w globalnym wyścigu technologicznym i jeśli chce utrzymać pozycję potęgi gospodarczej i światowej, powinna stać się światową potęgą w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jeśli nie będzie działać szybko i odważnie, stanie się „cyfrową kolonią” Chin, Stanów Zjednoczonych i innych państw, ryzykując utratę stabilności politycznej, bezpieczeństwa socjalnego i wolności jednostki. Ponadto, nowe technologie mogą doprowadzić do zmiany globalnego układu sił na niekorzyść Zachodu.


Według sprawozdania, niepowodzenie UE w komercjalizacji innowacji technologicznych oznacza, że „nasze najlepsze pomysły, talenty i firmy” kierują się gdzie indziej. Poseł Voss ostrzegł, że okno możliwości się zamyka i stwierdził, że UE musi „skupić się, ustalić priorytety, inwestować”.


Europa powinna bardziej skoncentrować się na modelach biznesowych umożliwiających przekształcenie badań naukowych w produkty, zapewniających konkurencyjne środowisko dla firm i zapobiegających odpływowi talentów.

8 z najlepszych 200

firm cyfrowych ma siedzibę w UE

Znaczenie danych

Dane mają kluczowe znaczenie dla rozwoju AI. „Jeśli myślimy, że możemy globalnie konkurować bez dostarczania danych, to odpadamy” powiedział europoseł Voss. „Powinniśmy bardziej skoncentrować się na tym, jak możemy dostarczać dane, w tym dane osobowe.”


„Zbyt wiele osób myśli, że nie możemy teraz ruszyć RODO” - to oznacza brak danych dla przemysłu UE, powiedział poseł. RODO ustanawia globalny standard, „ale nie z nastawieniem, że jeśli osiągnęliśmy złoty standard, nie możemy go już zmienić: tylko ciągła poprawa pozwala utrzymać się na pierwszym miejscu”.


„Duże podmioty gromadzące dane znajdują się w Chinach lub Stanach Zjednoczonych. Jeśli chcemy coś z tym zrobić, musimy działać bardzo szybko, ponieważ w tej dziedzinie, szybkość równa się konkurencyjność” powiedział europoseł.


Obawy o demokrację i prawa człowieka

UE jest „przyzwyczajona do ustanawiania standardów i łączenia ich z prawami podstawowymi, z podstawowymi wartościami europejskimi. To jest to, co możemy zapewnić i powiedziałbym również, że jest to coś, czego świat też potrzebuje” powiedział.


Axel Voss uważa, że „jeśli podejdziemy do tego pragmatycznie”, UE może zmniejszyć potencjalne ryzyka związane ze sztuczną inteligencją dla praw człowieka i demokracji, gdy jest ona niewłaściwie wykorzystywana, jak w niektórych państwach autorytarnych.


Poseł ostrzegł też przed ideologicznym podejściem: „Jeśli skoncentrujemy się na połączeniu tej technologii z naszymi podstawowymi europejskimi wartościami i nie przeciążymy naszej branży i naszych firm, mamy duże szanse na sukces”.

Regulacje ws. sztucznej inteligencji: oczekiwania Parlamentu.