Wsparcie UE dla Ukrainy

Jeszcze zanim Ukraina została zaatakowana przez Rosję w lutym 2022 r., UE chciała wspierać Kijów i zacieśniać z nim stosunki. Dowiedz się, jak.

Flagi UE i Ukrainy
UE chce wspierać Kijów i zacieśniać stosunki z Ukrainą.

Od czasu wystąpienia ze Związku Radzieckiego w 1991 r. Ukraina chce podążać własną drogą, w tym nawiązać bliższe stosunki z resztą Europy.

Rosyjska agresja na Ukrainę

Stosunki Ukrainy z Rosją są napięte ponieważ Rosja chce utrzymać Ukrainę w swojej strefie wpływów. W 2014 r. Rosja nielegalnie zaanektowała Krym, co zostało zdecydowanie potępione przez UE. Rosja prowadzi również wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie, np. poprzez presję gospodarczą i ataki dezinformacyjne.

W miesiącach poprzedzających inwazję Rosji na pełną skalę na Ukrainę w lutym 2022 r., posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego wyrazili rosnące zaniepokojenie zagrożeniem militarnym ze strony Rosji i wezwali do skoordynowanej reakcji UE.

24 lutego  2022 r. Rosja przypuściła zakrojony na szeroką skalę atak na Ukrainę. UE odpowiedziała szeregiem sankcji wobec Rosji oraz inicjatywami na rzecz wsparcia Ukrainy.

Dlaczego UE i Parlament Europejski stoją po stronie Ukrainy

Nielegalna i niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę jest nie tylko atakiem na integralność terytorialną kraju, ale stwarza również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności całej Europy. To także atak na podstawowe wartości reprezentowane przez UE, takie jak wolność i demokracja.

Sprawdź naszą oś czasu i dowiedz się, jak UE i Parlament Europejski wspierają Ukrainę w 2024 r., jak wspierały ją w 2023 r. oraz w 2022 r.


Perspektywy członkostwa Ukrainy w UE

W 2014 r. zawarto umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina. Umowa ustanowiła stowarzyszenie polityczne i integrację gospodarczą między UE a Ukrainą i zapewniła wzajemny wolny dostęp do ich rynków.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE w lutym 2022 roku. Parlament poparł go i wezwał kraje UE do przyznania jej statusu kraju kandydującego, co nastąpiło w czerwcu 2022 r., a następnie do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych, które formalnie rozpoczęły się w grudniu 2023 roku.


Aby przystąpić do UE, Ukraina, podobnie jak inni potencjalni członkowie, potrzebuje stabilnych instytucji gwarantujących demokrację i praworządność; funkcjonującej gospodarki rynkowej oraz zdolności do podejmowania i wykonywania obowiązków wynikających z członkostwa w UE.


Dowiedz się więcej: jak przebiega proces rozszerzenia UE?


UE jest głównym partnerem handlowym Ukrainy - w 2022 r. odpowiadałaa za ponad 55% jej handlu międzynarodowego.


Wizy

W kwietniu 2017 r. Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie zwolnienia obywateli Ukrainy z unijnych wymogów dotyczących wiz krótkoterminowych.

Ukraińcy posiadający paszport biometryczny mogą wjechać do UE (oprócz Irlandii) bez wizy na 90 dni w dowolnym 180-dniowym okresie, w celach turystycznych, w celu odwiedzenia krewnych lub przyjaciół, lub w celach biznesowych, ale nie w celu podjęcia pracy.


Inne formy wsparcia

UE wspiera gospodarkę Ukrainy na wiele sposobów, pomaga również w zielonej transformacji i reformach.Od momentu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r., UE wspiera Ukrainę - zapewnia pomoc finansową i materialną, potępia rosyjską agresję i nakłada sankcje na osoby za nią odpowiedzialne.

W 2022 r. parlament zatwierdził kilka pożyczek dla Ukrainy i poparł środki pomagające krajom przyjmującym ukraińskich uchodźców. W październiku 2022 r. eurodeputowani wezwali do znacznego zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy.

W 2023 r. Parlament wezwał NATO do zaproszenia Ukrainy do sojuszu, priorytetowo przegłosował propozycje przyspieszonej produkcji amunicji, nalegał na powołanie specjalnego trybunału do karania rosyjskich zbrodni, a także podjął wiele innych działań wspierających kraj.

W lutym 2024 r. europosłowie osiągnęli porozumienie z krajami UE w sprawie rewizji wieloletniego budżetu UE, aby zapewnić Ukrainie stabilne rozwiązanie finansowe. Do końca 2027 r. UE zapewni Ukrainie pożyczki i dotacje o wartości 50 miliardów euro.


Uchodźcy

Aby pomóc milionom Ukraińców uciekających z kraju, UE po raz pierwszy uruchomiła dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić im natychmiastową tymczasową ochronę w UE. Parlament zatwierdził propozycje pomocy krajom opiekującym się ukraińskimi uchodźcami.


Nagroda im. Sacharowa

Parlament przyznał Nagrodę im. Sacharowa 2022 Odważnemu Narodowi Ukraińskiemu. Podczas ceremonii, Przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola mówiła o odwadze i poświęceniu narodu ukraińskiego: „Ukraińcy walczą na wojnie nie tylko o niepodległość, ale także o wartości. Wartości, które leżą u podstaw naszego życia w Unii Europejskiej i które od dawna mamy komfort każdego dnia uważać za dane raz na zawsze”.

Przewodnicząca zadeklarowała także niezachwiane unijne wsparcie dla walki Ukrainy z rosyjską agresją: „Przesłanie z Europy jest jasne: stoimy po stronie Ukrainy. Nie odwrócimy wzroku”.

Delegacja UE na Ukrainie.
Delegacja Parlamentu Europejskiego podczas wizyty na Ukrainie.