USB-C stanie się powszechną ładowarką w UE do końca 2024 r.

Parlament zatwierdził nowe przepisy, dzięki którym do końca 2024 r. USB-C stanie się jedyną ładowarką dla przenośnych urządzeń elektronicznych. Dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie.

Przenośne urządzenia elektroniczne: Parlament ustanawia ładowarkę USB-C jako standard.

Potrzeba różnych ładowarek dla różnych urządzeń jest uciążliwa dla konsumentów i produkuje tony niepotrzebnych e-odpadów. Aby pomóc w osiągnięciu swoich celów środowiskowych i obniżyć koszty dla konsumentów, UE chce wprowadza jedną, uniwersalną ładowarkę - USB typu C.

84%

Odsetek konsumentów, którzy doświadczyli problemów związanych z ładowarkami do telefonów w ciągu ostatnich dwóch lat, według badania Komisji Europejskiej z 2019 r.

Co się zmieni?

Uwzględnione urządzenia

Nowe prawo obejmuje telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, podręczne konsole do gier wideo, przenośne głośniki, e-czytniki, klawiatury, myszy, słuchawki douszne i przenośne urządzenia do nawigacji. Laptopy będą musiały zostać dostosowane do wymagań 40 miesięcy po wejściu w życie ustawy.

Nowe technologie

Aby nadążyć za rozwojem nowch technologii, Komisja Europejska może dostosowywać zakres dyrektywy, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania w zakresie ładowania bezprzewodowego.

Kupowanie nowego urządzenia bez ładowarki

Nowe prawo przewiduje, że konsumenci będą mieli możliwość zakupu nowego urządzenia z urządzeniem ładującym lub bez.

Monitorowanie nowych technologii

Należy dokonywać regularnyc przeglądów stosowania przepisów do nowych technologii ładowania.

 

Kontekst

Parlament Europejski od ponad 10 lat zabiegał o wprowadzenie wspólnej ładowarki do urządzeń przenośnych. Chociaż niektóre firmy wprowadziły dobrowolne inicjatywy, co zmniejszyło liczbę typów ładowarek, nie wystarczyły one do osiągnięcia celów UE dla ograniczenia ilości e-odpadów. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie wspólnej ładowarki we wrześniu 2021 roku. Parlament i kraje UE osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowych przepisów 7 czerwca 2022 r.; Parlament formalnie zatwierdził je 4 października 2022 roku. Po formalnym zatwierdzeniu przez Radę, rządy UE będą miały dwa lata na wprowadzenie przepisów w życie. Nowe przepisy nie będą obejmować produktów, które zostały wprowadzone na rynek przed jego wejściem w życie.