Kredyty konsumenckie: dlaczego potrzebna jest aktualizacja przepisów UE

Parlament przyjął nowe przepisy chroniące konsumentów przed zadłużeniem na karcie kredytowej i przekroczeniem stanu konta.

Zbliżenie na ręce kobiety trzymającej i wybierającej kartę kredytową.
Aktualizacja unijnych przepisów dotyczących kredytów konsumenckich wzmocni ochronę przed zadłużeniem.

Parlament zatwierdził nowe przepisy dotyczące kredytów konsumenckich we wrześniu 2023 r., w następstwie porozumienia osiągniętego z Radą w grudniu 2022 roku.

Kredyty konsumenckie to pożyczki na zakup towarów i usług, takich jak samochody, podróże, a także artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt AGD.


Istniejące przepisy UE

Obowiązujące przepisy UE - dyrektywa w sprawie kredytów konsumenckich - mają chronić Europejczyków i jednocześnie wspierać unijny rynek kredytów konsumenckich. Przepisy obejmują kredyty konsumenckie w wysokości od 200 do 75 000 euro. Wymagają od kredytodawców dostarczenia informacji umożliwiających kredytobiorcom porównywanie ofert i podejmowanie świadomych decyzji. Konsumenci mają 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej i mogą spłacić kredyt wcześniej, obniżając tym samym jego koszt.


Przepisy zostały przyjęte w 2008 r. i wymagały dostosowania do obecnych warunków.


Dlaczego potrzebne są zmiany

Trudna sytuacja gospodarcza powoduje, że coraz więcej osób szuka pożyczek. Tymczasem łatwiej jest zaciągać drobne pożyczki przez internet dzięki cyfryzacji, ponieważ na rynku pojawili się nowi gracze i produkty, w tym pozabankowe, takie jak aplikacje pożyczkowe typu crowdfunding. Pożyczki zaciągnięte w ten sposób mogą okazać się drogie lub nieodpowiednie; należy również zająć się nowymi sposobami cyfrowego ujawniania informacji i oceny zdolności kredytowej konsumentów korzystających z systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję i nietradycyjne dane.

Obecne przepisy nie chronią wystarczająco dobrze tych konsumentów, którym najbardziej grozi nadmierne zadłużenie. Ponadto przepisy nie są zharmonizowane między krajami UE.

Nowe przepisy o kredytach konsumenckich

Nowe prawo zobowiązuje kredytodawców do zapewnienia konsumentom standardowych informacji w bardziej przejrzysty sposób i umożliwienia im łatwego dostępu do wszystkich istotnych informacji na dowolnym urządzeniu, w tym telefonie komórkowym.

Członkowie Komisji podkreślili, że reklamy dotyczące kredytów nie powinny zachęcać nadmiernie zadłużonych konsumentów do zaciągania nowych kredytów i powinny zawierać wyraźny przekaz, że „pożyczanie pieniędzy kosztuje pieniądze".

Aby przed przyznaniem kredytu pomóc ustalić, czy odpowiada on potrzebom i możliwościom danej osoby, posłowie chcą, aby wymagano informacji na temat bieżących zobowiązań lub kosztów utrzymania. Informacje o mediach społecznościowych lub zdrowiu nie powinny być brane pod uwagę.

Nowe przepisy wymagają:

  • Właściwej oceny zdolności kredytowej konsumenta.
  • Górnego pułapu opłat.
  • Możliwości odstąpienia od umowy o kredyt bez podawania przyczyny w terminie 14 dni kalendarzowych
  • Prawa do wcześniejszej spłaty.
  • Aby reklamy wyraźnie ostrzegały, że pożyczanie pieniędzy kosztuje.

Nowe przepisy obejmują umowy kredytowe o wartości do 100 000 euro, przy czym każdy kraj powinien decydować o górnym pułapie na podstawie lokalnych warunków. Posłowie i posłanki chcą uregulowania kredytów w rachunku bieżącym i przekraczania kredytów, które stają się coraz powszechniejsze. Stwierdzili też, że to od krajów powinna należeć decyzja, czy zastosują zasady kredytu konsumenckiego do niektórych kredytów, takich jak małe kredyty do 200 euro, nieoprocentowane pożyczki czy pożyczki do spłaty w ciągu trzech miesięcy i z niewielkimi opłatami.

Rada musi zatwierdzić nowe przepisy, aby mogły wejść w życie.