Akt w sprawie czipów – unijny plan walki z niedoborem półprzewodników

Świat zmaga się z kryzysem spowodowanym niedoborem półprzewodników. Dlatego UE przygotowuje akt w sprawie czipów, aby zabezpieczyć zaopatrzenie poprzez zwiększenie produkcji wewnątrz Unii.

Układy scalone są ważne! Wyjaśniamy europejski akt w sprawie czipów. Na pytania o czipy odpowiada europoseł Dan Nica.

Od końca 2020 r. cały świat doświadcza bezprecedensowego niedoboru półprzewodników. Łańcuch dostaw czipów jest bardzo złożony; mogą go zakłócić różne wydarzenia na świecie, takie jak pandemia COVID-19, dlatego ta branża nadal ma trudności z otrząśnięciem się po koronawirusie. Aby uniknąć zakłóceń w przyszłości, UE chce zabezpieczyć swoje zaopatrzenie.

Akt w sprawie czipów ma zapewnić zwiększenie produkcji półprzewodników w Europie. W lipcu 2023 r. Parlament formalnie zatwierdził porozumienie w sprawie nowych przepisów osiągnięte z państwami UE reprezentowanymi w Radzie.

W lutym 2023 r. posłowie przyjęli również Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Czipów – narzędzie inwestycyjne dla wsparcia rozwoju tego sektora i wiodącej pozycji UE w tej dziedzinie w średnio- i długoterminowej perspektywie.


Dlaczego mikroczipy są tak ważne?

Elektroniczne mikroczipy, znane również jako układy scalone lub półprzewodniki, są podstawowymi elementami budowy urządzeń cyfrowych. Korzystamy z nich codziennie - w pracy, edukacji i rozrywce, do krytycznych aplikacji w samochodach, pociągach, samolotach, opiece zdrowotnej i automatyzacji, a także w energetyce, danych i komunikacji. Np. telefon komórkowy zawiera około 160 różnych chipów, a hybrydowe samochody elektryczne do 3500.

Mikroczipy mają również kluczowe znaczenie dla technologii napędzających transformację cyfrową, takich jak sztuczna inteligencja, komunikacja 5G/6G czy internet rzeczy.

Ręka trzymająca półprzewodnik.
UE chce zadbać o dostępność półprzewodników.

Przyczyny niedoboru półprzewodników

Produkcja mikroczipów opiera się na niezwykle złożonym łańcuchu dostaw, którego częścią są kraje na całym świecie. Duża firma półprzewodnikowa może mieć na aż 16 000 wysoko wyspecjalizowanych dostawców z różnych krajów.

To sprawia, że globalny łańcuch dostaw jest podatny na zakłócenia, spowodowane np. przez globalne wydarzenia takie jak pandemia COVID-19.

Wojna w Ukrainie wywołała dodatkowe obawy w sektorze czipów. Inne zdarzenia, takie jak pożary i susze, dotknęły duże zakłady produkcyjne i pogłębiły niedobory.

Obecny niedobór mikroczipów będzie prawdopodobnie trwał do końca 2023 r., ponieważ wprowadzenie w życie większości rozwiązań zajmie dużo czasu. Budowa nowej fabryki chipów zajmuje od dwóch do trzech lat.


Zabezpieczenie dostaw półprzewodników do Europy

Średnio prawie 80% dostawców europejskich firm działających w tej branży ma siedzibę poza UE. Przyjmując akt o czipach, UE chce wzmocnić swój potencjał w zakresie produkcji półprzewodników, aby zapewnić konkurencyjność i utrzymać wiodącą pozycję w zakresie technologii oraz bezpieczeństwo dostaw.

Obecnie udział UE w globalnych mocach produkcyjnych to mniej niż 10%. Proponowane przepisy mają pomóc go zwiększyć do 20%.

Środki przewidziane w ustawie o czipach będą wdrażane przede wszystkim za pośrednictwem Wspólnego Przedsięwzięcie na rzecz Czipów, czyli unijnego partnerstwa publiczno-prywatnego w ramach programu „Horyzont Europa”. UE chce zgromadzić około 11 miliardów euro z funduszy UE, od krajów UE, krajów partnerskich i sektora prywatnego, aby wesprzeć istniejące badania, rozwój i innowacje.


Dowiedz się więcej o inicjatywach UE dla pobudzenia gospodarki cyfrowej

Więcej o akcie o czipach i niedoborze półprzewodników