Przejrzyj naszą oś czasu, aby dowiedzieć się, jak UE i Parlament Europejski kontynuują wsparcie dla Ukrainy w 2024 roku.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.
Odkąd Rosja rozpoczęła nielegalną inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., UE i Parlament wspierają Ukrainę, potępiając rosyjską agresję, nakładając sankcje na osoby odpowiedzialne oraz poprzez pomoc finansową i materialną.
Parlament wspierał wysiłki Ukrainy w kierunku uzyskania statusu kraju kandydującego do UE, który został jej przyznany w czerwcu 2022 roku. Parlament wzywał również kraje UE do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą, które zostały rozpoczęte w grudniu 2023 roku.
Wydarzenia na osi czasu są uszeregowane od najnowszych do najstarszych.
Jak UE i Parlament Europejski kontynuują wsparcie dla Ukrainy w 2024 roku.
Sort the timeline following the topics
Współpraca UE-Ukraina
Eurodeputowani apelują o większe wsparcie militarne dla Ukrainy
Eurodeputowani wzywają społeczność międzynarodową do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w odpowiedzi na alarmującą eskalację rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. W rezolucji Parlament potępił użycie przez Rosję północnokoreańskich żołnierzy przeciwko armii ukraińskiej i testowanie nowych pocisków balistycznych w Ukrainie.
Parlament upamiętnia 1000 dni od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji
Aby upamiętnić 1000 dni, które upłynęły od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej, Parlament zwołał nadzwyczajną sesję plenarną, podczas której prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do eurodeputowanych w przemówieniu wygłoszonym zdalnie. Przewodnicząca PE Roberta Metsola potwierdziła, że Parlament będzie wspierał Ukrainę, dopóki nie uzyska ona „wolności i prawdziwego pokoju, tak długo, jak będzie to konieczne".
Parlament wzywa UE do podjęcia działań przeciwko rosyjskiej „flocie cieni"
Eurodeputowani domagają się bardziej ukierunkowanych sankcji UE wobec tzw. rosyjskiej „floty cieni", która wykorzystuje stare tankowce, często nieubezpieczone i o niejasnej własności, do eksportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych za granicę, pomimo sankcji UE, G7 oraz międzynarodowych.
Parlament: Ukraina musi mieć możliwość uderzenia w legalne cele wojskowe w Rosji
Posłowie i posłanki do PE wezwali kraje UE do zniesienia obecnych ograniczeń uniemożliwiających Ukrainie używanie zachodnich systemów uzbrojenia przeciwko legalnym celom wojskowym w Rosji. W rezolucji Parlament stwierdził, że bez zniesienia obecnych ograniczeń, Ukraina nie jest w stanie w pełni korzystać ze swojego prawa do samoobrony i pozostaje narażona na ataki na swoją ludność i infrastrukturę.
Utrzymanie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy
Parlament popiera przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu dla Ukrainy do czerwca 2025 r. Jednocześnie, aby pomóc chronić rolników w UE, Komisja Europejska może ponownie nałożyć cła na ukraiński import wrażliwych produktów rolnych, jeśli poważnie zakłócą one rynek wewnętrzny lub rynek jednego lub więcej państw członkowskich.
Eurodeputowani: wspieranie Ukrainy jest najlepszą odpowiedzią dla Kremla
Posłowie i posłanki chcą, aby UE, jej państwa członkowskie i podobnie myślący partnerzy na całym świecie kontynuowali polityczne, gospodarcze, finansowe i militarne wsparcie dla Ukrainy jako najlepszą odpowiedź na obecne opresyjne i agresywne praktyki reżimu kremlowskiego. W rezolucji argumentują, że zwycięstwo Ukrainy w wojnie może doprowadzić do realnych zmian w Rosji.
Parlament zatwierdza 50 mld euro wsparcia finansowego dla Ukrainy
Posłowie i posłanki zatwierdzili długoterminowe finansowanie Ukrainy i związane z nim istotne zmiany w wieloletnim budżecie UE. Obejmuje to Instrument na rzecz Ukrainy o łącznej wartości 50 miliardów euro na dotacje, pożyczki i gwarancje, co pokazuje, że UE wspiera Ukrainę i będzie jej pomagać tak długo, jak będzie to konieczne.
Parlament ostrzega przed rosyjskimi wysiłkami w celu podważenia demokracji w UE
Posłowie i posłanki ostrzegają przed wybranymi w wyborach politykami i partiami w Europie świadomie służącymi interesom Moskwy, podważając jedność i demokrację UE.
Posłowie i posłanki do PE osiągnęli porozumienie z krajami UE w sprawie rewizji długoletniego budżetu UE, uwzględniającej nieprzewidziane wyzwania, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę.
Posłowie i posłanki debatują nad wsparciem UE dla Ukrainy
Posłowie i posłanki debatowali nad wynikami ostatnich szczytów UE, a zwłaszcza specjalnego szczytu Rady Europejskiej 1 lutego, który skupił się na wsparciu UE dla Ukrainy.
Posłowie i posłanki krytykują Orbána za blokowanie decyzji w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy
Posłowie i posłanki potępili działania premiera Węgier Viktora Orbána, który w grudniu 2023 roku zablokował decyzję o rewizji wieloletniego budżetu UE, w tym pakietu pomocowego dla Ukrainy. W rezolucji przedstawiającej obawy Parlamentu dotyczące Węgier posłowie i posłanki uznali, że działania Budapesztu dotyczące wieloletniego budżetu stanowią „pełny brak szacunku i pogwałcenie strategicznych interesów UE oraz naruszenie zasady lojalnej współpracy”.
Parlament omawia wsparcie dla Ukrainy podczas debaty o szczytach UE
Większość posłów i posłanek pochwaliła historyczne decyzje Rady Europejskiej podjęte w grudniu 2023 r. w sprawie rozszerzenia UE, takie jak otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, ale jest rozczarowanych brakiem porozumienia w sprawie przeglądu wieloletniego budżetu UE i dodatkowego wsparcia dla Ukrainy.