Przejrzyj naszą oś czasu, aby dowiedzieć się, jak UE i Parlament Europejski kontynuują wsparcie dla Ukrainy w 2024 roku.
Odkąd Rosja rozpoczęła nielegalną inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., UE i Parlament wspierają Ukrainę, potępiając rosyjską agresję, nakładając sankcje na osoby odpowiedzialne oraz poprzez pomoc finansową i materialną.
Parlament wspierał wysiłki Ukrainy w kierunku uzyskania statusu kraju kandydującego do UE, który został jej przyznany w czerwcu 2022 roku. Parlament wzywał również kraje UE do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą, które zostały rozpoczęte w grudniu 2023 roku.
Wydarzenia na osi czasu są uszeregowane od najnowszych do najstarszych.
Parlament: Ukraina musi mieć możliwość uderzenia w legalne cele wojskowe w Rosji
Posłowie i posłanki do PE wezwali kraje UE do zniesienia obecnych ograniczeń uniemożliwiających Ukrainie używanie zachodnich systemów uzbrojenia przeciwko legalnym celom wojskowym w Rosji. W rezolucji Parlament stwierdził, że bez zniesienia obecnych ograniczeń, Ukraina nie jest w stanie w pełni korzystać ze swojego prawa do samoobrony i pozostaje narażona na ataki na swoją ludność i infrastrukturę.
Utrzymanie zawieszenia ceł i kontyngentów na import z Ukrainy
Parlament popiera przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu dla Ukrainy do czerwca 2025 r. Jednocześnie, aby pomóc chronić rolników w UE, Komisja Europejska może ponownie nałożyć cła na ukraiński import wrażliwych produktów rolnych, jeśli poważnie zakłócą one rynek wewnętrzny lub rynek jednego lub więcej państw członkowskich.
Eurodeputowani: wspieranie Ukrainy jest najlepszą odpowiedzią dla Kremla
Posłowie i posłanki chcą, aby UE, jej państwa członkowskie i podobnie myślący partnerzy na całym świecie kontynuowali polityczne, gospodarcze, finansowe i militarne wsparcie dla Ukrainy jako najlepszą odpowiedź na obecne opresyjne i agresywne praktyki reżimu kremlowskiego. W rezolucji argumentują, że zwycięstwo Ukrainy w wojnie może doprowadzić do realnych zmian w Rosji.
Parlament zatwierdza 50 mld euro wsparcia finansowego dla Ukrainy
Posłowie i posłanki zatwierdzili długoterminowe finansowanie Ukrainy i związane z nim istotne zmiany w wieloletnim budżecie UE. Obejmuje to Instrument na rzecz Ukrainy o łącznej wartości 50 miliardów euro na dotacje, pożyczki i gwarancje, co pokazuje, że UE wspiera Ukrainę i będzie jej pomagać tak długo, jak będzie to konieczne.
Parlament ostrzega przed rosyjskimi wysiłkami w celu podważenia demokracji w UE
Posłowie i posłanki ostrzegają przed wybranymi w wyborach politykami i partiami w Europie świadomie służącymi interesom Moskwy, podważając jedność i demokrację UE.
Posłowie i posłanki do PE osiągnęli porozumienie z krajami UE w sprawie rewizji długoletniego budżetu UE, uwzględniającej nieprzewidziane wyzwania, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę.
Posłowie i posłanki debatują nad wsparciem UE dla Ukrainy
Posłowie i posłanki debatowali nad wynikami ostatnich szczytów UE, a zwłaszcza specjalnego szczytu Rady Europejskiej 1 lutego, który skupił się na wsparciu UE dla Ukrainy.
Posłowie i posłanki krytykują Orbána za blokowanie decyzji w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy
Posłowie i posłanki potępili działania premiera Węgier Viktora Orbána, który w grudniu 2023 roku zablokował decyzję o rewizji wieloletniego budżetu UE, w tym pakietu pomocowego dla Ukrainy. W rezolucji przedstawiającej obawy Parlamentu dotyczące Węgier posłowie i posłanki uznali, że działania Budapesztu dotyczące wieloletniego budżetu stanowią „pełny brak szacunku i pogwałcenie strategicznych interesów UE oraz naruszenie zasady lojalnej współpracy”.
Parlament omawia wsparcie dla Ukrainy podczas debaty o szczytach UE
Większość posłów i posłanek pochwaliła historyczne decyzje Rady Europejskiej podjęte w grudniu 2023 r. w sprawie rozszerzenia UE, takie jak otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, ale jest rozczarowanych brakiem porozumienia w sprawie przeglądu wieloletniego budżetu UE i dodatkowego wsparcia dla Ukrainy.