Nagroda Publiczności LUX 2025: nominowane filmy

Obejrzyj i oceń pięć filmów rywalizujących o Nagrodę Publiczności LUX 2025 współorganizowaną przez Parlament Europejski.

Nominacje do nagrody publiczności LUX
Dowiedz się, jakie filmy ubiegają się o Nagrodę Publiczności LUX.

Filmy nominowane do tegorocznej Nagrody Publiczności LUX to: Animal, Dahomey, Flow, Intercepted i Milczenie Julie. Zaprezentowano je podczas ceremonii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 18 września.

Nominowane filmy wybrał panel specjalistów z branży filmowej z całej Europy. Nagroda Publiczności LUX wspiera kino europejskie i wyróżnia filmy poruszające aktualne kwestie społeczne.

Ty też możesz wziąć udział w wyborze zwycięzcy: obejrzyj filmy i oceń je na dedykowanej platformie nagrody LUX.

Nominowane filmy

Animal (Grecja, Austria, Rumunia, Cypr, Bułgaria)

Wyreżyserowany przez Sofię Exarchou film śledzi losy Kalii, liderki animatorów i animatorek w kurorcie all-inclusive w Grecji. W miarę upływu lata i narastającej presji związanej z pracą, noce stają się gwałtowne. Jednak przedstawienie musi trwać.

Dahomey (Francja, Senegal, Benin)

Reżyserka Mati Diop opowiada historię 26 królewskich skarbów Królestwa Dahomeju, które mają zostać zwrócone przez Paryż ich krajowi pochodzenia, czyli dzisiejszej Republice Beninu. Zostały zrabowane wraz z tysiącami innych dzieł sztuki przez francuskie wojska kolonialne w 1892 roku. Zwrot tych skarbów wywołuje jednak ożywione dyskusje wśród studentów lokalnego Uniwersytetu Abomey-Calavi.

Flow (Łotwa, Francja, Belgia)

Reżyser Gints Zilbalodis stworzył animowany film fantasy o życiu podczas końca świata. Kot jest samotnikiem, ale gdy jego dom zostaje zniszczony przez powódź, musi połączyć siły z innymi zwierzętami pomimo dzielących ich różnic. Płynąc przez mistyczne krajobrazy, zwierzęta radzą sobie z wyzwaniami nowej rzeczywistości.

Intercepted (Kanada, Francja, Ukraina)

Wyreżyserowany przez Oksanę Karpovych dokument maluje surowy obraz tego, jak wojna odczłowiecza ludzi. Robi to za pomocą tysięcy przechwyconych rozmów telefonicznych wykonanych przez rosyjskich żołnierzy z pola bitwy w Ukrainie. Głosy żołnierzy odsłaniają złudzenia, utratę rozsądku, wątpliwości, rozczarowanie, zbrodnie wojenne i skutki propagandy.

Mileczenie Julie (Belgia, Szwecja)

Leonardo Van Dijla wyreżyserował dramat obracający się wokół Julie, gwiazdy elitarnej akademii tenisa. Jej trener zostaje nagle objęty dochodzeniem i zawieszony. Wszyscy zawodnicy klubu zostają zachęceni do wypowiedzenia się, ale Julie postanawia milczeć.

Nagroda Publiczności LUX

Nagroda Publiczności LUX jest od 2020 r. organizowana przez Parlament Europejski i European Film Academy, we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinema. Ostateczny ranking filmów składa się w połowie z ocen europejskiej publiczności i w połowie z ocen eurodeputowanych.

Parlament Europejski ustanowił Nagrodę Filmową LUX w 2007 r., aby pomóc w dystrybucji unijnych filmów na wysokim poziomie artystycznym, odzwierciedlających różnorodność kulturową w Europie i poza nią i poruszających kwestie ważne dla wszystkich, takie jak godność ludzka, równość, niedyskryminacja, włączenie społeczne, tolerancja, sprawiedliwość i solidarność.

Parlament zapewnia napisy w 24 językach urzędowych UE dla wszystkich finałowych filmów i organizuje bezpłatne pokazy w kinach w całej Europie do kwietnia 2025 roku.

W ramach zeszłorocznej edycji nagrody LUX zorganizowano ponad 700 pokazów filmów zakwalifikowanych do konkursu; w debatach wzięło udział ponad 70 000 widzów.

Podczas edycji 2025 nagrodzie towarzyszy Program Młodych Talentów, który ma zaangażować młodych profesjonalistów z branży filmowej w promowanie europejskich wartości oraz projekt Nagrody Publiczności LUX.