Znižovanie nezamestnanosti: Vysvetlenie kľúčových údajov a opatrení EÚ
Prečítajte si, ako sa v priebehu času zmenila miera nezamestnanosti v Európe a aké sú opatrenia EÚ na riešenie výziev na trhu práce EÚ.
Aj keď sa podmienky na trhu práce EÚ a práva pracovníkov v posledných rokoch výrazne zlepšili, boj proti nezamestnanosti zostáva pre Európsku úniu prioritou.
EÚ usilovne pracuje na znižovaní nezamestnanosti, ochrane existujúcich pracovných miest a vytváraní nových, podpore zraniteľných skupín a zlepšovaní sociálneho začlenenia. Cieľom iniciatív EÚ je:
- pomôcť mladým ľuďom vstúpiť na trh práce
- redukovať dlhodobú nezamestnanosť
- zlepšiť zručnosti uchádzačov o zamestnanie
- uľahčiť mobilitu pracovníkov v EÚ
Vývoj miery nezamestnanosti v EÚ
Kríza v roku 2008 spôsobila, že miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v apríli 2013 vrchol na úrovni 11,7 %. Na začiatku krízy spôsobenej ochorením COVID-19 sa v marci 2020znížila na 6,5 %, ale na vrchole pandémie dosiahla v auguste 2020 úroveň 7,8 %.
V januári 2025 sa miera nezamestnanosti v EÚ znížila na 5,8 %, čo je mierne zlepšenie v porovnaní s mierou 6,1 % v januári 2024 a januári 2023.
Hoci miera nezamestnanosti celkovo klesá, v jednotlivých krajinách EÚ sa výrazne líši. V januári 2025 bola najvyššia miera nezamestnanosti zaznamenaná v Španielsku (10,4 %) a vo Švédsku (9,7 %) a najnižšia v Česku a Poľsku (obe 2,6%). Miera nezamestnanosti na Slovensku zakončila rok s výsledkom 5,9 %.
Európska stratégia zamestnanosti
Napriek tomu, že krajiny EÚ sú primárne zodpovedné za politiku zamestnanosti a sociálnu politiku, EÚ aktívne podporuje úsilie o zníženie nezamestnanosti a podporu tvorby pracovných miest.
Podľa Článku 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie by EÚ mala pri vymedzovaní a vykonávaní všetkých svojich politík a činností zohľadňovať cieľ vysokej úrovne zamestnanosti.
V európskej stratégii zamestnanosti (ESZ) sa stanovujú spoločné ciele pre politiky zamestnanosti krajín EÚ. Európska komisia monitoruje stratégiu, ktorá je implementovaná prostredníctvom európskeho semestra , ročného mechanizmu, ktorý koordinuje hospodárske politiky a politiky zamestnanosti krajín EÚ na úrovni EÚ.
Komisia vydáva odporúčania pre jednotlivé krajiny na základe pokroku jednotlivých krajín pri dosahovaní jednotlivých cieľov.
Európsky parlament pravidelne prispieva k každoročnej koordinácii politík zamestnanosti v EÚ. V marci 2025 poslanci EP vyzvali na väčšie investície do vzdelávania a odbornej prípravy s cieľom riešiť nedostatok pracovnej sily a zamerať sa na rozvoj zručností pracovníkov.
Kľúčové výzvy na trhu práce EÚ
Boj proti nezamestnanosti mladých ľudí
Zatiaľ čo nezamestnanosť mladých ľudí bola začiatkom roka 2013 takmer 25 %, v januári 2025 klesla na 14,6 %.
14,6 % Miera nezamestnanosti mladých ľudí v EÚ, január 2025
EÚ sa snaží vytvárať príležitosti pre mladých ľudí, aby si našli prácu. Medzi opatrenia EÚ na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí patria:
- Záruka pre mladých ľudí – záväzok krajín EÚ zabezpečiť, aby všetci mladí ľudia vo veku do 30 rokov dostali pracovnú ponuku, možnosti ďalšieho vzdelávania alebo stáž štyri mesiace po strate zamestnania alebo ukončení formálneho vzdelávania.
- Európsky zbor solidarity umožňuje mladým ľuďom vykonávať dobrovoľnícku činnosť a pracovať na projektoch súvisiacich so solidaritou v celej Európe.
Riešenie dlhodobej nezamestnanosti
Dlhodobá nezamestnanosť, keď sú ľudia nezamestnaní viac ako 12 mesiacov, je hlavnou príčinou chudoby. Miera dlhodobej nezamestnanosti v EÚklesla z 5,4 % v roku 2014 na 2,1 % v roku 2023.
S cieľom priviesť ľudí späť do práce krajiny EÚ prijali v roku 2016 odporúčania, ktoré podporujú:
- evidenciu dlhodobo nezamestnaných na úrade práce,
- vykonanie individuálneho hĺbkového posúdenia s cieľom identifikovať ich potreby,
- príprava na mieru šitého plánu(dohody o pracovnej integrácii) s cieľom priviesť nezamestnaných na 18 alebo viac mesiacov späť do práce.
Zlepšovanie zručností, udržanie pracovných miest a zmena zamestnania
Podporou a zlepšovaním získavania zručností, zvyšovaním porovnateľnosti kvalifikácií medzi krajinami a poskytovaním informácií o dopyte po zručnostiach a pracovných miestach EÚ podporuje ľudí pri hľadaní kvalitných pracovných miest.
Nový program v oblasti zručností pre Európu, ktorý sa začal v roku 2016, obsahuje 10 opatrení na sprístupnenie správnej odbornej prípravy a podpory ľuďom a na revíziu viacerých existujúcich nástrojov, ako je napríklad európsky formát životopisu (Europass).
V reakcii na hospodárske poklesy a krízy EÚ zdôraznila význam systémov na ochranu pracovných miest. Zriadila aj Fond na spravodlivú transformáciu s cieľom podporiť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo a riešiť výzvy súvisiace s týmto procesom.
V marci 2025 Parlament vyzval na lepšiu ochranu práv pracovníkov, keď spoločnosť alebo organizácia prechádza reštrukturalizáciou. Pracovníkom by mala byť poskytnutá pomoc, ktorá im pomôže pri prechode na nové pracovné miesta .
Podpora zraniteľných skupín a presadzovanie rovnosti
V záujme udržania a opätovného začlenenia pracovníkov so zdravotnými problémami na pracovisku Európsky parlament v roku 2018 podporil súbor opatrení, na ktorých majú členské štáty pracovať, ako napríklad:
- zvýšenie prispôsobivosti pracovísk prostredníctvom programov rozvoja zručností,
- zabezpečenie pružných pracovných podmienok
- poskytovanie podpory pracovníkom (vrátane koučingu a pomoci v oblasti duševného zdravia)
V januári 2025 bola mieranezamestnanosti žien v EÚ na úrovni 6,0%, čo je o niečo viac ako miera nezamestnanosti mužov (5,6 %).
EÚ sa usiluje zabezpečiť rovnaké príležitosti pre mužov a ženy a zvýšiť mieru zamestnanosti žien. V roku 2019 boli prijaté nové celoeurópske pravidlá týkajúce sa dovolenky z rodinných dôvodova z dôvodu starostlivosti a prispôsobivejších pracovných podmienok.
Podpora mobility pracovníkov
Uľahčenie práce v inej krajine môže pomôcť pri riešení problému nezamestnanosti. EÚ má k dispozícii súbor spoločných pravidiel na ochranu sociálnych práv ľudí týkajúcich sa nezamestnanosti, choroby, materstva/otcovstva, rodinných dávok atď. pri presťahovaní v rámci Európy.
- Cieľom Európskeho orgánu práce je zabezpečiť spravodlivé a jednoduché uplatňovanie pravidiel EÚ v oblasti mobility pracovnej sily a koordinácie sociálneho zabezpečenia vo všetkých krajinách EÚ.
- Pravidlá o vysielaní pracovníkov (ak je zamestnanec vyslaný svojím zamestnávateľom, aby dočasne vykonával službu v inom členskom štáte EÚ) stanovujú zásadu rovnakej odmeny za rovnakú prácu na tom istom pracovisku.
- Európska sieť pravovných miest ( EURES) takisto umožňuje mobilitu tým, že poskytuje zamestnávateľom a ( najmä mladým) uchádzačom o zamestnanie informácie a voľné pracovné miesta s cieľom nájsť si prácu, učňovskú prípravu a lebo stáže v celej Európe.
Iniciatívy na financovanie riešenia nezamestnanosti
Európsky sociálny fond plus
Európsky sociálny fond plus (ESF+) je hlavným európskym nástrojom na zabezpečenie spravodlivejších pracovných príležitostí pre všetkých ľudí žijúcich v EÚ. S rozpočtom 142,7 miliardy EUR na roky 2021 – 2027 sa zameriava na vzdelávanie, odbornú prípravu a celoživotné vzdelávanie, ako aj na rovnaký prístup ku kvalitnému zamestnaniu, sociálne začlenenie a boj proti chudobe.
142,7 miliardy EUR Rozpočet Európskeho sociálneho fondu plus na roky 2021 – 2027
Fond sa v období 2021 – 2027 rozšíril o ďalšie iniciatívy:
- Program EÚ v oblasti zamestnanosti a sociálnej inovácie – jeho cieľom je pomôcť modernizovať politiku zamestnanosti a sociálnu politiku, zlepšiť prístup k financovaniu pre sociálne podniky alebo zraniteľné osoby, ktoré si chcú založiť mikropodnik, a podporovať mobilitu pracovnej sily.
- Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby ( FEAD) podporuje iniciatívy členských štátov zamerané na poskytovanie potravín, základnej materiálnej pomoci a činností v oblasti sociálneho začlenenia najodkázanejším osobám.
- iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí – podporuje vykonávanie záruky pre mladých ľudí.
V marci 2025 Parlament vyzval na vytvorenie silného a autonómneho fondu na podporu sociálnej politiky v budúcom dlhodobom rozpočte EÚ od roku 2028.
Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii
Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii podporujepracovníkov, ktorí prišli o prácu v dôsledku globalizácie, pretože spoločnosti môžu zatvoriť alebo presunúť svoju výrobu do krajín mimo EÚ, alebo v dôsledku hospodárskej a finančnej krízy, pri hľadaní nového zamestnania alebo zakladaní vlastných podnikov.
Európsky investičný fond
Európsky investičný fond (EIF) pomáha malým podnikom získať prístup k financovaniu na podporu ich rozvoja. Takýmto spôsobom pomáha vytvárať pracovné miesta.
Viac informácií o sociálnych politikách EÚ