Solidarita v EÚ: Ako si krajiny pomáhajú v boji proti COVID-19

Dodávky ventilátorov alebo príjem zahraničných pacientov v kritickom stave. Pozrite sa, ako si európske krajiny pomáhajú počas koronakrízy.

Covid19: dôkaz solidarity susedných štátov EÚ

Európska solidarita v časoch koronakrízy


Súčasnú koronakrízu sa nám podarí prekonať len spoločne. Viaceré európske krajiny to už pochopili a začínajú si pomáhať. Ide buď o hmotnú pomoc vo forme zdravotníckeho vybavenia, ako sú napríklad rúška či ventilátory, alebo pomoc pri liečení pacientov, pre ktorých už nie je v ich krajine miesto na JIS-kách. Členské štáty si okrem toho pomáhajú aj pri repatriácii svojich občanov z celého sveta.

Zdravotnícke vybavenie a príjem pacientov zo zahraničiaPomocnú roku podávajú veľké i malé krajiny. Francúzsko poskytlo Taliansku rúška a Nemecko zas zdravotnícke vybavenie. Luxembursko prijalo z Francúzska pacientov v kritickom stave a Česko darovalo ochranné oblečenie Talianom a Španielom.


Repatriácia občanov


Členské krajiny sa spoločne podieľajú aj na repatriácii európskych občanov zo zahraničia. Od začiatku epidémie sa im podarilo vrátiť domov už tisícky ľudí. Keď pre týchto ľudí organizujú lety naspäť do EÚ, tak na palubu berú aj občanov iných krajín EÚ. Dnes je to asi tretina, no počet týchto letov aj podiel zahraničných pasažierov by sa mal zvýšiť.


Čo proti COVID-19 robí EÚ


Samotná EÚ medzitým vyčlenila finančné prostriedky na vývoj liekov a vakcín aj 37 miliárd eur na pomoc pre členské štáty. Okrem toho organizuje spoločné verejné nákupy zdravotníckeho vybavenia a prijala mnoho ďalších dôležitých opatrení.

Ďalšie informácie