Ohrozené druhy v Európe - fakty a čísla (infografika)

Na svete existuje 8 miliónov živočíšnych alebo rastlinných druhov a až miliónu z nich hrozí vyhynutie. Prečítajte si, aká je situácia v Európe.

Ilustrácia zobrazujúca krajinu s jazerom, riekou, vtákmi a motýľmi.
Biodiverzita - baner

Medzi ohrozené druhy patria rastliny a zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie. Dôvodom je najmä strata a degradácia biotopov, ale aj znečistenie, zmena klímy a invázne nepôvodné druhy. Z hľadiska zdravých ekosystémov a ľudského života je však kľúčová biodiverzita.

V záujme zachovania ohrozených druhov chce EÚ biodiverzitu zvýšiť a zachovať. Vo svojom januárovom uznesení Parlament vyzval na vypracovanie ambicióznej stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 s cieľom riešiť hlavné príčiny straty biodiverzity a stanoviť právne záväzné ciele pre EÚ a členské štáty.

Zistite viac o ohrozených druhoch a strate biodiverzity v Európe v čase, keď Európska komisia predstavuje novú stratégiu do roku 2030.

Ohrozené druhy v Európe

Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) vypracovala európsky červený zoznam ohrozených druhov, aby bolo možné na jeho základe prijať opatrenia na ich záchranu.

1677

Podľa IUCN hrozí vyhynutie najmenej 1 677 z 15 060 európskych druhov, ktoré boli predmetom skúmania.

Spomedzi 1 677 európskych druhov, ktorým hrozí vyhynutie, sú najviac ohrozené slimáky, lastúrniky a ryby.

Ohrozená je viac ako polovica endemicky sa vyskytujúcich stromov v Európe vrátane pagaštanu konského, rastliny Heberdenia excelsa a horbus, ako aj jedna pätina obojživelníkov a plazov.

Líška polárna, európska norka, tuleň mníšsky, veľryba čierna a ľadový medveď patria v súčasnosti medzi najohrozenejšie cicavce v Európe.

Opeľovačov tiež ubúda. Jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.

Infografika s obrázkami zvierat a rastlín
Najohrozenejšie druhy v Európe

Vyhynuté druhy v Európe

Podľa IUCN v roku 2015 v Európe vyhynulo 36 druhov vrátane mnohých sladkovodných rýb, niekoľkých ďalších druhov rýb rodu Coregonus (druh lososa), sladkovodného mäkkýša Graecoanatolica macedonica (malý sladkovodný slimák, ktorý žil v jazere Dojran na hranici Severného Macedónska a Grécka) a fialového kvetu Pensée de Cry.

V priebehu 17. a 18. spomedzi cicavcov vyhynuli dobytok auroch a pískavka Prolagus sardus – príbuzná zajaca.

Na posúdenie situácie je potrebný ďalší výskum zameraný okrem iného najmä na včely, morské cicavce a ryby.