Udržateľné obhospodarovanie lesov. Európsky parlament chce bojovať proti odlesňovaniu
Ochrana lesov a ich udržateľné obhospodarovanie s kľúčové v boji proti klimatickým zmenám. Prečítajte si, aké opatrenia v tejto oblasti navrhuje Európsky parlament.
Európsky parlament sa dlhodobo zasadzuje za podporu trvalo udržateľného hospodárenia s lesmi v EÚ a tiež ochranu lesov vo svete.
V apríli 2023 Parlament schválil nový zákon na obmedzenie degradácie lesov odstránením výrobkov, ktoré prispievajú k odlesňovaniu, z trhu EÚ. Vďaka úsiliu Parlamentu sa v pravidlách od spoločností vyžaduje aj dodržiavanie ľudských práv a práv pôvodného obyvateľstva.
Pravidlá sa pôvodne mali uplatňovať od 30. decembra 2024, ale v decembri 2024 Parlament schválil odklad uplatňovania o jeden rok. Veľké podniky by teraz mali začať dodržiavať predpisy do 30. decembra 2025, zatiaľ čo mikropodniky a malé podniky majú na to čas do 30. júna 2026.
Parlament tiež reagoval na Novú stratégiu EÚ pre lesy do roku 2030, ktorú Komisia predložila v júli 2021 a ktorá spája udržateľné lesné hospodárstvo a znižovanie odlesňovania s dosahovaním cieľov Zelenej dohody EÚ, stratégie "z farmy na stôl" a stratégie v oblasti biodiverzity. Cieľom stratégie je zvýšiť množstvo a kvalitu lesov EÚ a podporiť ich úlohu ako zachývačov uhlíka.
V správe Parlamentu sa zdôrazňuje rozmanitosť lesov EÚ a potreba dosiahnuť udržateľné hospodárenie v úzkej spolupráci s vlastníkmi lesov. Okrem toho, že lesy pomáhajú zmierňovať zmenu klímy, majú aj hospodársku a sociálnu funkciu, preto je potrebné ich rôzne úlohy zosúladiť.
Prečo sú lesy také dôležité
Lesy majú významnú sociálnu, hospodársku a environmentálnu hodnotu. Pokrývajú 39 % územia EÚ Zdravé lesy sú nesmierne dôležité v boji proti klimatickým zmenám, pretože z atmosféry pohlcujú oxid uhličitý. Ako zachytávače uhlíka sú lesy veľmi dôležité, ak chce EÚ dosiahnuť klimatickú neutralitu. Preto je veľmi dôležité ich chrániť, bojovať proti odlesňovaniu a chrániť aj komunity, ktoré sú od nich závislé.
Príčiny odlesňovania
Odlesňovanie je celosvetový problém a deje sa s alarmujúcou rýchlosťou. Jeho dôsledkom je strata biodiverzity a uvoľňovanie skleníkových plynov do atmosféry. Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa v rokoch 1990 až 2020 odlesnilo približne 420 miliónov hektárov lesov, čo je plocha o veľkosti EÚ.
Existuje jasné spojenie medzi odlesňovaním a medzinárodným dopytom po komoditách, ktoré svojou ťažbou alebo produkciou prispievajú ku globálnemu odlesňovaniu a degradácii. EÚ je významným dovozcom takýchto produktov, ako sú napríklad poľnohospodárske výrobky. Prostredníctvom svojej obchodnej politiky môže pomôcť zachovať lesy na celom svete.
Všetko ešte viac zväčšuje nezákonná ťažba dreva. Aj keď v EÚ existujú pravidlá pre vynútiteľnosť práva, správu a obchod v lesnom hospodárstve, tento problém je stále jednou z hlavných príčin odlesňovania v EÚ aj vo svete.
Klimatické zmeny a strata biodiverzity so sebou prinášajú veľké suchá, záplavy a požiare, čím sa dostávame do začarovaného kruhu, pretože sa tak ničia ďalšie lesy a ešte viac urýchľujú klimatické zmeny. Počas požiarov a amazonskom pralese v roku 2019 sa ukázalo, že na boj proti nim je potrebná medzinárodná spolupráca.
Aké riešenia proti deforestácii
Udržateľné lesné hospodárstvo zosúlaďuje ekonomické a sociálne dopady lesníctva s environmentálnymi cieľmi, zlepšuje zdravie lesov a ich prispôsobivosť na klimatické zmeny.
Pomôcť by mohlo aj používanie satelitov. Dokážu odhaliť prírodné katastrofy, ako sú suchá a požiare, vďaka nim môžeme zmierniť riziká a zvýšiť odolnosť lesov.
Ako môže EÚ chrániť lesy a podporovať udržateľné lesné hospodárstvo
Viac ako 60% produkčných lesov v EÚ má certifikát, že sú obhospodarované udržateľne. Lesnícky priemysel podporuje 3,6 milióna ľudí v EÚ.
Európsky parlament uznáva, že udržateľné hospodárenie s lesmi môže pomôcť v boji proti klimatickým zmenám a takisto podporiť dôležitý sektor hospodárstva. Poslanci preto žiadajú, aby bolo na hospodárenie s lesmi vynaložených viac finančných prostriedkov zo spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.
Poslanci požadujú posilnenie celkových klimatických výhod lesov, konkrétne absorpcie CO2 a ukladania uhlíka. Parlament tiež žiada zvýšiť financovanie výskumu a vývoja nových palív a materiálov, ktoré by nahradili tie fosílne. Lesy a na nich založený hodnotový reťazec sú základom ďalšieho rozvoja obehového biologického hospodárstva, ktoré je dôležité pri zmierňovaní klimatických zmien a prispôsobovaní sa im.
Parlament takisto žiada prísnejšie opatrenia proti nelegálnej ťažbe dreva a odstránenie komodít, ktoré sú sadené alebo produkované na bývalých lesných plochách, z dodávateľských reťazcov EÚ. Poslanci chcú tiež zabezpečiť, aby sa systematicky hodnotil vplyv obchodných dohôd na stav lesov, biodiverzitu a ľudské práva.
Poslanci vyzývajú na podporu udržateľného lesného hospodárstva na celom svete a na využitie satelitov EÚ (Copernicus a Galileo) na monitorovanie odlesňovania a lesných požiarov v tretích krajinách. Žiadajú tiež primerané financovanie výskumu a inovácií, aby sa lesy stali odolnejšie voči klimatickým zmenám.
Parlament požaduje aj záväzné ciele na ochranu a obnovu lesných ekosystémov a obzvlášť pralesov - lesov, ktoré neboli ovplyvňované človekom.
Tento článok bol pôvodne publikovaný v roku 2020 a následne aktualizovaný tak, aby odrážal najnovší vývoj v boji EÚ proti odlesňovaniu.
Viac o lesníctve a boji proti odlesňovaniu
- Stručný prehľad: Európska únia a lesy
- Kontrola legislatívneho pokroku: nová stratégia EÚ pre lesy
- Legislatívny pokrok: Zákon EÚ o odlesňovaní
- Európska komisia spúšťa globálnu platformu spolupráce v boji proti odlesňovaniu otvorí sa v novom okne
- Štúdia: Nová stratégia EÚ v oblasti lesného hospodárstva do roku 2030 (február 2022)
- Stručná informácia: Na ceste ku komoditám a výrobkom bez odlesňovania v EÚ (apríl 2023)