Ako chce Parlament podporovať udržateľnú spotrebu
Poslanci navrhujú nové opatrenia na podporu udržateľnej spotreby vrátane podpory opráv, opätovného využívania vecí, second-handov a miestnych opravovní.
V stredu 25. novembra prijali poslanci uznesenie, kde navrhujú, ako vniesť do nášho životného štýlu viac udržateľnosti. Chcú napríklad zaviesť tzv. „právo na opravu“ a podporovať opravy namiesto kupovania nových vecí.
„Musíme skoncovať s predčasným zastarávaním výrobkov a zaradiť ho na čiernu listinu nekalých obchodných praktík. Právne záruky musia byť úmerné odhadovanej dobe životnosti vecí; musíme zaviesť skutočné právo na opravu a zaručiť poskytovanie jasných informácie o trvanlivosti a opraviteľnosti výrobkov. Pri vytváraní okrem toho musíme využiť výhody, ktoré ponúkajú nové technológie,“ vysvetľuje francúzsky poslanec za Zelených/ESA David Cormand, autor správy, ktorou sa budú poslanci zaoberať tento týždeň.
Prečo je dôležité podporovať udržateľnosť?
Cormand vo svojom uznesení o udržateľnom trhu poukazuje na to, že minulý rok EÚ presiahla možnosti Zeme už 10. mája. Ak by všetci žili tak ako Európania, potrebovali by sme až 2,8 našej planéty.
Takisto pripomína, že súčasný ekonomický model je založený na nadmernej spotrebe a núti ľudí kupovať stále nove veci, lebo nevedia, kde ich opraviť, kde kúpiť náhradné diely alebo dokedy je na tovar záruka. 59% ľudí v EÚ napríklad nevie, že minimálna záruka v EÚ je dva roky.
Prečítate si viac o obehovom hospodárstve.
Európania a opravy pokazených vecí
Mnohí ľudia by však boli radšej, keby sa dalo neustálemu vyhadzovaniu a nakupovaniu nového vyhnúť. Podľa prieskumu Euromarometer sa až 77% opýtaných vždy snaží pokazenú vec opraviť predtým ako zakúpia novú. Európska komisia vo svojom prieskume z roku 2018 dospela k záveru, že spotrebitelia sú trikrát viac za nákup veci, ktorá je označená ako udržateľná a opraviteľná. Až 79% občanov hovorí, že výrobcovia digitálnych zaradení by mali byť povinní uľahčiť ich opravy alebo sprístupniť náhradné diely.
Viac: Fakty a čísla o obehovom hospodárstve v EÚ
Ako chcú europoslanci podporiť udržateľnú spotrebu
Hlavným návrhom, ktorý táto správa podáva, je zaviesť v EÚ skutočné „právo na opravu.“ Opravy by mali byť jednoduché a cenovo prijateľné. Ľudia by mali byť jasne informovaní o tom, ako produkt opraviť, alebo kde nájsť najbližšiu opravovňu. Takisto žiada zaviesť záruky na opravený tovar alebo tovar z druhej ruky a vyriešiť otázku práv duševného vlastníctva, v zmysle ktorých môže tovar opravovať len výrobca alebo distribútor.
Výrobky by mali byť jasne označované, aby kupujúci vedeli, koľko toho vydržia a či sa dajú opraviť.
Správa žiada podporovať opätovné používanie vecí. Píše sa tu, že ak chceme, aby ľudia viac kupovali veci z druhej ruky, musíme zlepšiť transparentnosť a poskytnúť im na tento tovar záruky. Víta nové obchodné modely založené na požičiavaní, no podotýka, že ich musíme zblízka analyzovať, aby sme zaručili ich dlhodobú životnosť.
Pri budovaní obehovaného hospodárstva môžu byť veľmi užitočné digitálne technológie, napríklad tým, že môžeme vďaka nim vytvoriť jednotnú databázu tovarov, ktorá spotrebiteľom poskytne informácie o spôsobe ich výroby a náhradných dieloch. Na druhej strane je potrebné pozrieť sa na digitálne technológie z toho istého hľadiska ako na ostatné produkty - kde ako boli vyrobené a či neobsahujú komponenty, pri ktorých ťažbe sa ničí životné prostredie alebo porušujú ľudské práva. Takisto sa musíme vyhnúť tomu, keď s klesajúcou cenou novej technológie, rastie dopyt po nej a nadmerná spotreba.
Udržateľnosť je potrebné zaviesť a do verejných zákaziek a uprednostňovať malé, miestne a udržateľné firmy, ktoré v súčasnosti mnohokrát nespĺňajú požiadavky v tendroch. Vládny trh predstavuje v EÚ až 16% HDP.
V neposlednom rade je potrebné lepšie regulovať reklamu v záujme predchádzania tzv. „greenwashingu“, čiže klamlivej reklame, ktorá prezentuje tovar ako ekologický, aj keď má od neho ďaleko.
Prečítajte si viac o regulácii "greenwashingu" a zavádzajúcich tvrdeniach o životnosti produktov.