Jednotná nabíjačka štandardu USB-C sa stane realitou v roku 2024

Parlament schválil nové pravidlá, aby sa USB typ-C stal jednotným štandardom pre nabíjanie malých elektronických zariadení do konca roka 2024. Zistite, čo to pre vás znamená.

Používanie rôznych druhov nabíjačiek pre rôzne zariadenia spôsobuje spotrebiteľom nepríjemnosti a produkuje tony zbytočného elektronického odpadu. EÚ zavedie jednu spoločnú nabíjačku, aby pomohla dosiahnuť svoje environmentálne ciele a tiež znížiť náklady.

84 %

percent spotrebiteľov podľa štúdie Európskej komisie z roku 2019 počas posledných dvoch rokov zakúsilo problémy spojené s dostupnosťou správnej nabíjačky pre svoj telefón

Čo sa týmto zmení?


Štandard jednotnej nabíjačky pre viac zariadení

Legislatíva pokrýva mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá, video konzoly, prenosné reproduktory, čítačky kníh, klávesnice, myši, slúchadlá do uší a navigácie. Notebooky budú musieť byť tiež pripravené na používanie spoločnej nabíjačky po 40 mesiacoch od vstupu legislatívy do platnosti.


Prispôsobenie sa novým technológiám

Na udržanie kroku s novými technológiami Komisia môže upraviť jadro smernice, najmä ak ide o riešenia týkajúce sa bezdrôtového nabíjania.


Eliminovať potrebu kupovať ďalšiu nabíjačku s novým zariadením

Nová legislatíva "oddeľuje" zariadenia od nabíjačiek a dáva spotrebiteľom možnosť kúpiť si nové zariadenie s nabíjačkou alebo bez nej.

Monitorovanie nových technológií

Monitorovaním sa má preskúmať uplatňovanie zákonov a rozšíriť ich o nové technológie nabíjania.


Urýchlené prijatie nových pravidiel

Europoslanci chcú, aby krajiny EÚ mali na implementáciu nového zákona jeden rok namiesto dvoch rokov, ako navrhuje Komisia.


Z histórie legislatívneho návrhu

Parlament presadzuje spoločnú nabíjačku pre prenosné zariadenia už viac ako 10 rokov. Hoci niektoré spoločnosti zaviedli dobrovoľné iniciatívy, ktoré znížili počet typov nabíjačiek, nestačili na splnenie cieľov EÚ v oblasti znižovania množstva elektroodpadu. Európska komisia predložila návrh spoločnej nabíjačky v septembri 2021.

Parlament a členské krajiny dosiahli predbežnú dohodu o legislatíve 7. júna 2022. Parlament túto dohodu schválil 4. októbra a potom, čo bude dohodať schválená v Rade, budú mať vlády členských krajín dva roky na zavedenie pravidiel do svojich zákonov. Toto sa nebude týkať produktov, ktoré budú uvedené na trh pred tým, ako vstúpi do platnosti daná legislatíva.