Pozrite si našu časovú os, kde nájdete prehľad toho, ako EÚ a Európsky parlament pokračujú v podpore Ukrajiny v roku 2024.
Od februára 2022, keď Rusko začalo nezákonnú rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, EÚ a Parlament podporujú túto krajinu tým, že odsudzujú ruskú agresiu, ukladajú sankcie zodpovedným za agresiu a poskytujú finančnú a materiálnu pomoc.
Parlament tiež podporuje úsilie Ukrajiny stať sa kandidátskou krajinou EÚ a vyzýva krajiny EÚ, aby začali prístupové rozhovory.
Časová os je v obrátenom chronologickom poradí, čo znamená, že najnovšia udalosť sa zobrazí na začiatku a najstaršia na konci.
Ako EÚ a Európsky parlament podporujú Ukrajinu v roku 2024
Sort the timeline following the topics
Spolupráca medzi EÚ a Ukrajinou
Poslanci EP vyzývajú na väčšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu
Poslanci Európskeho parlamentu naliehajú na medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo rýchle a rozhodné opatrenia na riešenie alarmujúcej eskalácie ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine. V uznesení Parlament odsudzuje použitie severokórejských jednotiek proti ukrajinskej armáde a testovanie nových balistických rakiet Ruskom na Ukrajine.
Parlament si pripomína 1000 dní od začiatku ruskej invázie
Parlament organizuje mimoriadne plenárne zasadnutie, na ktorom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prehovorí k poslancom prostredníctvom videospojenia pri príležitosti 1000 dní od začiatku ruskej invázie. Predsedníčka Parlamentu Roberta Metsola povedala, že Parlament bude naďalej stáť na strane Ukrajiny, kým nebude mať „slobodu a skutočný mier, tak dlho, ako to bude potrebné“.
Parlament vyzýva EÚ na zásah proti ruskej tieňovej flotile
Poslanci EP požadujú cielenejšie sankcie EÚ proti tzv. tieňovej flotile Ruska, ktorá využíva staré tankery, často nepoistené a s nejasným vlastníkom, na vývoz ropy a ropných produktov do zahraničia, a to napriek sankciám EÚ, G7 a medzinárodným sankciám.
Europoslanci: Ukrajina musí mať možnosť zasiahnuť legitímne vojenské ciele v Rusku
Europoslanci vyzývajú krajiny EÚ, aby zrušili súčasné obmedzenia, ktoré bránia Ukrajine používať západné zbraňové systémy proti legitímnym vojenským cieľom v Rusku. V uznesení poslanci konštatujú, že Ukrajina nemôže v plnej miere uplatňovať svoje právo na sebaobranu a zostáva vystavená útokom na svoje obyvateľstvo a infraštruktúru.
Clá a kvóty na ukrajinský dovoz zostávajú pozastavené
Parlament schválil predĺženie dočasných opatrení na liberalizáciu obchodu s Ukrajinou do júna 2025. Európska komisia môže zároveň s cieľom pomôcť chrániť poľnohospodárov v EÚ opätovne zaviesť clá na ukrajinský dovoz citlivých poľnohospodárskych výrobkov, ak narúšajú vnútorný trh.
Podpora Ukrajiny je najlepšou odpoveďou Kremľu, tvrdia poslanci EP
Poslanci Európskeho parlamentu chcú, aby EÚ, jej členské štáty a podobne zmýšľajúci partneri na celom svete pokračovali v politickej, hospodárskej, finančnej a vojenskej podpore Ukrajiny, ktorá je najlepšou odpoveďou na súčasné represívne a agresívne praktiky kremeľského režimu. V uznesení argumentujú, že víťazstvo Ukrajiny vo vojne môže viesť k skutočným zmenám v Rusku.
Parlament schválil finančnú podporu pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur
Poslanci Európskeho parlamentu schválili dlhodobé financovanie Ukrajiny a súvisiace významné zmeny v dlhodobom rozpočte EÚ. Patrí sem aj nástroj pre Ukrajinu s celkovou kapacitou 50 miliárd EUR na granty, pôžičky a záruky, čo dokazuje, že EÚ stojí pri Ukrajine a bude ju podporovať tak dlho, ako to bude potrebné.
Parlament varuje pred snahami Ruska podkopať demokraciu v EÚ
Poslanci Európskeho parlamentu varujú pred zvolenými politikmi a stranami v Európe, ktorí vedome slúžia záujmom Moskvy a podkopávajú jednotu a demokraciu EÚ.
Poslanci diskutovali o podpore Ukrajiny zo strany EÚ
Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali o výsledkoch posledných samitov EÚ, a najmä o mimoriadnom zasadnutí Európskej rady z 1. februára, ktoré bolo zamerané na podporu EÚ Ukrajine.
Poslanci kritizujú Orbána za blokovanie rozhodnutia o balíku pomoci Ukrajine
Poslanci Európskeho parlamentu odsudzujú konanie maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý v decembri 2023 zablokoval rozhodnutie o revízii dlhodobého rozpočtu EÚ vrátane balíka pomoci Ukrajine. V uznesení, v ktorom sa uvádzajú obavy Parlamentu v súvislosti s Maďarskom, poslanci uvádzajú, že konanie Budapešti v súvislosti s dlhodobým rozpočtom je "úplným nerešpektovaním a porušením strategických záujmov EÚ a porušením zásady úprimnej spolupráce".
Poslanci EP diskutujú o podpore Ukrajiny v rámci rozpravy na samitoch EÚ
Väčšina poslancov EP oceňuje historické rozhodnutia Európskej rady z decembra 2023 o rozšírení EÚ, ako napríklad začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou, ale sú sklamaní z toho, že sa nedohodli na dlhodobej revízii rozpočtu EÚ a dodatočnej podpore pre Ukrajinu.