Voľby do Európskeho parlamentu: "Choďte voliť. Nenechajte za seba rozhodnúť iných."

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola vyzýva všetkých k účasti na voľbách 6. - 9. júna, pretože rozhodnutia prijaté zvolenými poslancami sa týkajú všetkých nás.

Predsedníčka Parlamentu Roberta Metsola počas rozhovoru
Predsedníčka Parlamentu Roberta Metsola počas rozhovoru

Od prvého komplexného nariadenia o umelej inteligencii až po zákony zabezpečujúce sociálne práva pre ľudí pracujúcich pre digitálne platformy alebo zabezpečujúce opravu spotrebičov za dostupné ceny: rozhodnutia prijaté Európskym parlamentom majú priamy vplyv na náš život.

To je to, čo by podľa predsedníčky Parlamentu Roberty Metsoly, mali mať Európania na pamäti, keď sa v júni vyberú do volebných miestností. O mesiac si ľudia v celej Európe zvolia 720 zákonodarcov, ktorí ich budú zastupovať pri rozhodovaní na úrovni Európskej únie počas nasledujúcich piatich rokov.

"Tento Parlament rozhoduje o mnohých veciach, ktoré sú dôležité pre váš každodenný život. Nenechajte iných, aby rozhodli za vás. To je dôležitosť týchto volieb, a preto vyzývame všetkých, aby išli voliť, aby si vybrali," povedala v rozhovore určenom pre účty Parlamentu na sociálnych sieťach.

Spomedzi najnovších opatrení Parlamentu predsedníčka vyzdvihla podporu právnych predpisov v oblasti životného prostredia s ambicióznymi cieľmi a "bezprecedentný" balík pravidiel v oblasti migrácie a azylu, ktorý má reformovať spôsob, akým EÚ pristupuje k migrantom.

Poslanci Parlamentu viedli aj zahraničnú politiku, keď vyzvali na prímerie v Gaze a na udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine.

Počas uplynulého roka predsedníčka cestovala do väčšiny krajín EÚ a stretávala sa najmä s mladými ľuďmi, aby im vysvetlila, že všetky tieto iniciatívy nie sú "odtrhnuté" od toho, čo sa deje na národnej úrovni, ani od úlohy, ktorú Európa zohráva vo svete.

Poznajte minulosť, pracujte na zlepšení súčasnosti


Predsedníčka sa obáva, že mladšie generácie si možno neuvedomujú, ako ich rodičia a starí rodičia vytvárali s ťažkosťami podmienky pre demokraciu a spôsob života, ktorí dnes mladí môžu využívať.

Pochádzajúc z Malty, krajiny, ktorá vstúpila do Európskej únie pred 20 rokmi, poznamenala, že aj jej štyri malé deti možno úplne nevedia, ako veľmi sa jej krajina od vstupu do EÚ zmenila. "Uvedomujú si naše vnúčatá, naše deti, čo je to demokracia, koľko sme za ňu museli bojovať?

"Sme svedkami ústupu demokratických hodnôt v Európe i mimo nej. Demokracia si vyžaduje, aby za ňu ľudia bojovali. Ak za ňu nebojujete, zanikne. Vo svete existujú sily, v Európe aj mimo nej, pre ktoré je Európa a jej samotná existencia hrozbou. A proti tomu sa musíme postaviť," povedala.

Metsola označila výsledky najnovšieho prieskumu Eurobarometra, podľa ktorého sa 71 % Európanov pravdepodobne zúčastní na nadchádzajúcich voľbách, za optimistické a povzbudzujúce. Predsedníčka však na svojich stretnutiach po Európe hovorila s mnohými mladými ľuďmi, ktorí napriek tomu, že podporujú EÚ, neboli rozhodnutí, či majú voliť.

"Práve túto priepasť v súčasnosti musíme preklenúť," vysvetlila a apelovala na nerozhodnutých voličov: "Choďte voliť. Nenechajte za seba rozhodnúť iných. Buďte hrdí. Európa je váš domov. Nenechajte si ju vziať."