Dezinformácie: 10 krokov na ochranu seba a ostatných
Zistite desať praktických krokov na identifikáciu dezinformácií, ochranu ľudí okolo vás a posilnenie demokratickej odolnosti voči manipulácii.
Čo sú dezinformácie?
Dezinformácie sú informácie, ktorých obsah bol zámerne zmanipulovaný a šírený s cieľom klamať alebo zavádzať ľudí na určité strategické, politické alebo hospodárske účely.
Dezinformácie šíria subjekty s nekalými úmyslami, ktoré chcú oslabiť dôveru v demokratické inštitúcie, procesy alebo voľby alebo ovplyvniť výsledky volieb.
Dezinformácie môžu oslabiť demokraciu, narušiť demokratickú diskusiu, polarizovať spoločnosť a sťažiť možnosť občanov rozhodnúť sa demokraticky bez ovplyvňovania a manipulácie.
Čo môžete urobiť, aby ste zabránili šíreniu dezinformácií?
Tu je 10 jednoduchých krokov, ktoré môžete podniknúť na rozpoznanie a zastavenie šírenia dezinformácií:
-
01. Buďte všímaví:
Všímajte si titulky, ktorých cieľom je vyvolať určitú reakciu bez ohľadu na presnosť informácií. Nenechajte sa zmiasť senzačnými nadpismi – sledujte obsah a radšej sa zamerajte na vecnosť ako na senzáciu.
-
02. Naučte sa dešifrovať dezinformácie:
Jedným z najlepších spôsobov, ako zistiť, či ide o dezinformácie, je všímať si, aký štýl jazyka bol použitý. Buďte opatrní pri čítaní správ naplnených emóciami, pretože môžu byť súčasťou kampane v rámci zahraničného zasahovania zameraného na ovplyvňovanie verejnej mienky. Klamlivý jazyk a nejasné tvrdenia sa tiež často používajú na zavádzanie čitateľov. Vyberajte si radšej správy prezentované bez emócií založené na dôkazoch.
-
03. Overujte si zdroj:
Vyberajte si radšej správy zo spoľahlivých a transparentných zdrojov, najmä vzhľadom na intenzívnejšie zahraničné zasahovanie a dezinformačné kampane zamerané na demokratické procesy.
-
04. Overujte si fakty
Overujte si presnosť správy skôr, ako ju budete zdieľať, najmä na platformách sociálnych médií, v prípade ktorých hrozí manipulácia. Pomôžte šíriť články, ktorých pravdivosť overili organizácie venujúce sa kontrole faktov v mieste vášho bydliska.
-
05. Urobte krížovú kontrolu informácií
Vzhľadom na pravdepodobnosť sofistikovanej dezinformačnej taktiky porovnávajte správy z viacerých renomovaných zdrojov s cieľom bojovať proti manipulácii a nepravdivým naratívom. Myslite na možnosť, že šírenie dezinformácií prebieha koordinovane.
-
06. Rozmyslite si dvakrát, či budete informácie zdieľať
Naučte sa vždy najskôr počkať a až neskôr zdieľať obsah, najmä v prípade sociálnych médií. Nesústreďte sa len na nadpis, overte si konkrétne informácie a dôveryhodnosť ich zdroja.
-
07. Preskúmajte obrázky alebo videá
Dezinformácie sa môžu šíriť aj pomocou multimediálneho obsahu, ktorý nemá formu textu. K vizuálnemu obsahu k spravodajským príbehom pristupujte opatrne, keďže zmanipulované obrázky a videá sú bežnou taktikou dezinformačných kampaní. Overte si pravosť a kontext multimediálnych prvkov.
-
08 Vzdelávajte sa
Sledujte informácie o spoločných stratégiách používaných v rámci zahraničného zasahovania a dezinformačných kampaní. Vzdelávajte sa, aby ste dokázali odhaliť klamlivú taktiku a bojovať proti nej. Pozrite si napríklad tieto webové stránky:
- Správy z Európskeho parlamentu
-
09. Podporujte kritické myslenie
Podporujte kultúru kritického myslenia a mediálnej gramotnosti vo svojej komunite s cieľom zvyšovať odolnosť proti dezinformáciám. Podporujte skepticizmus a nezávislé overovanie informácií, aby sa zmiernil dosah manipulatívnych naratívov
-
10. Nahlasujte podozrivý obsah
Nahlasujte príslušným orgánom alebo platformám prípady dezinformácií a nenávistných prejavov.
Získajte viac informácií o dezinformáciách::
• Šesť taktík používaných pri dezinformáciách a manipulácii (videá)
• Zahraničné zasahovanie: ako Parlament bojuje proti hrozbe pre demokraciu v EÚ