Nagrada Saharova 2022: nominiranci

Kdo so nominiranci za letošnjo nagrado Saharova za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament?

Hči Navalnega med govorom v plenarni dvorani, v ozadju fotografija navalnega
Lani je nagrado Saharova v imenu svojega očeta Alekseja Navalnega prevzela njegova hči.

Evropski parlament vsako leto podeli nagrado Saharova izjemnim posameznikom in organizacijam, ki branijo človekove pravice in temeljne svoboščine. Lani je nagrado prejel vodja ruske opozicije Aleksej Navalni za svoj boj proti korupciji in kršitvam človekovih pravic s strani Kremlja.

Prejemnike lahko nominirajo politične skupine in skupine vsak 40 evropskih poslancev. Letošnje nominacije so bile predstavljene na srečanju odborov za zunanje zadeve in za razvoj ter pododbora za človekove pravice, ki se je odvil 26. septembra 2022. Nominiranci so:

  • Pogumni Ukrajinci, ki jih zastopa predsednik Volodimir Zelenski (nominirala jih je skupina ELS)
  • Ukrajinci (nominirali sta jih S&D in Renew)
  • Sônia Guajajara (nominirali so jo Zeleni/ESZ)
  • Predsednik Zelenski (nominirala ga je ECR)
  • Komisija za resnico iz Kolumbije (nominirala jo je Levica/GUE-NGL)
  • Shireen Abu Akleh (nominirali so jo Grace O'Sullivan in 42 drugih poslancev)
  • Julian Assange (nominirali so ga Sabrina Pignedoli in 40 drugih poslancev)



Pogumne Ukrajince, ki jih zastopa predsednik Volodimir Zelenski,
je nominirala ELS. Neizzvana vojna Rusije proti Ukrajini, ki se je pričela februarja 2022, terja ogromno ceno za Ukrajince - ljudje umirajo, mesta in vasi so uničeni. Ukrajinci se borijo, da bi zaščitili svoje domove, suverenost, neodvisnost, in ozemeljsko celovitost, a vsak dan se borijo tudi za svobodo, demokracijo, pravno državo evropske vrednote, pravi nominacija.

S&D in Renew sta nominirala Ukrajince, s čimer hočeta poudariti vlogo posameznikov, predstavnikov pobud civilne družbe in javnih ustanov. Nominacija med drugim omenja ukrajinsko državno službo za izredne razmere, ustanoviteljico medicinske enote Angeli Taire Julijo Pajevsko, aktivistko za človekove pravice Aleksandro Matvijček, civilno odporniško gibanje Rumeni trak in župana Melitopola Ivana Fedorova.

Skupina ECR je nominirala ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega kot obraz poguma Ukrajincev in poudarila njegov pogum, vzdržljivost in predanost ljudstvu in evropskim vrednotam.

Sônia Guajajara, ki jo je nominirala skupina Zeleni/ESZ, je aktivistka za okolje in pravice domorodcev v Braziliji. Kot vodja zaveze domorodcev si prizadeva za zaščito pravice domorodcev, da upravljajo s svojo zemljo. Njenim aktivističnim prizadevanjem nasprotujejo brazilski državni organi ter močni kmetijski in rudarski lobiji, ki jim je v interesu imeti nadzor nad območji domorodcev.

Komisija za resnico iz Kolumbije, ki jo je nominirala jo je Levica/GUE-NGL, je institucija, ki je bila zasnovana leta 2016 znotraj mirovnega sporazuma, katerega namen je bil končati kolumbijsko civilno vojno. Namen komisije je ugotoviti dejstva o kršitvah človekovih pravic med konfliktom ter se zavzeti za pravice milijonov žrtev. Nominacija, ki omenja Francisca de Rouxa, Alejandra Valencio Villo, Marto Ruiz Naranjo, Alfreda Molana Brava (posthumno), Alejandra Castilleja, Saúla Alonsa Franca, Lucío Victorio González, Patricio Tobón Yagarí, Alejandro Miller, Leynerja Palaciosa, Ángelo Salazar Murillo (posthumno) in Carlosa Martina Beristaina, se priklanja žrtvam civilne vojnein je opisana kot priložnost za podporo mirovnemu procesu.

Shireen Abu Akleh, ki so jo nominirali poslanka Grace O'Sullivan in 42 drugih poslancev, je bila 25 let palestinsko-ameriška novinarka za televizijsko postajo Al Jazeera. Bila je ena najbolj priznanih novinarjev v arabsko govorečem svetu, poznana po poročanju o konfliktu v Izraelu in na okupiranih palestinskih ozemljih. 11. maja 2022 je bila ubita med poročanjem napada izraelskih obrambnih sil na begunsko taborišče Jenin na Zahodnem bregu.

Juliana Assangea, enega od aktivistov organizacije WikiLeaks, so predlagali Sabrina Pignedoli in 40 drugih poslancev. Svetovno vodilnim časopisom je zagotovil dokumente o vojnih zločinih, nezakonitih pridržanjih, kršitvah človekovih pravic in mučenju. Zaprt je bil Združenem kraljestvu in trenutno mu grozi izročitev ZDA in sodni proces zaradi obtožb o vohunstvu in zlorabi računalnikov.

Ozadje

Nagrado Saharova za svobodo misli Parlament podeljuje od leta 1988 in jo prejemajo posamezniki in organizacije, ki branijo človekove pravice in temeljne svoboščine. Poimenovana je v čast sovjetskega fizika in političnega oporečnika Andreja Saharova in je podeljena skupaj s 50.000 evri.

Časovnica


  • 13. oktober: odbora za zunanje zadeve in za razvoj bosta razglasila tri finaliste
  • 19. oktober: predsednica Parlamenta in voditelji političnih skupin bodo odločili o zmagovalcu
  • 14. december: slovesna podelitev nagrade Saharova v Strasbourgu