Odvzem ogljika: dodatni ukrepi za doseganje podnebne nevtralnosti
Da bi dosegli podnebne cilje EU, bo treba prizadevanja za zmanjšanje emisij dopolniti z ukrepi za odvzem ogljika iz ozračja.
Podnebne spremembe so že resničnost, vseeno pa je s primernimi in pravočasnimi ukrepi možno omejiti posledice. V skladu s pariškim podnebnim sporazumom iz leta 2015 se je EU zavezala, da si bo prizadevala za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 °C nad predindustrijsko ravnjo. Za dosego tega cilja, so evropska podnebna pravila postavila zavezujoči cilj neto ničelnih emisij do leta 2050.
Glavno orodje za doseganje ničelnih emisij je hitro zmanjševanje emisij toplogrednih plinov, EU je do sedaj naredila veliko napredka na temu področju. Vendar pa bo za zmanjšanje emisij nujen tudi odvzem ogljikovega dioksida iz ozračja. V nekaterih sektorjih, kot so kmetijstvo, proizvodnja cementa in jekla oziroma letalski in pomorski prevoz, je namreč težko doseči ničelne emisije.
EU želi uvesti shemo certificiranja, ki bi zagotovila, da vsak odvzem ogljika v EU prinese jasne prednosti podnebju. Tako želi tudi preprečiti zeleno zavajanje.
Kako se odvzame ogljik?
Ogljik se odvzame z raznimi dejavnostmi, ki odstranijo in trajno shranijo ogljikov dioksid iz ozračja. Med mnogimi načini odstranjevanja so:
- Stalno skladiščenje (ogljik se neposredno zajeme iz zraka in se shrani v stabilni obliki)
- Ogljično kmetovanje (dejavnosti, ki povečajo zajetje ogljika v zemlji ali gozdovih, kot na primer obnova gozdov, urejanje šotišč in mokrišč)
- Skladiščenje ogljika v izdelkih (ogljik je na primer zajet v drevesih, je shranjen v lesenih gradnjah).
Certifikacijski okvir EU za odvzem ogljika
Komisija je novembra 2022 predlagala shemo certificiranje EU za odvzem ogljika, da bi spodbudila in pospešila uporabo učinkovitih in visoko kakovostnih dejavnosti odvzema ogljika.
Certifikacija bi zagotovila, da so dejavnosti odvzema ogljika merjene natančno, da je ogljik skladiščen dokler je to možno ter da prinese prednosti oziroma, da ne ovira ostale podnebne cilje, kot so biotska raznovrstnost, ničelno onesnaženje in krožna ekonomija.
Usklajeno certificiranje bi pomagalo pri gradnji zaupanja ter bi omogočalo financiranje dejavnosti za odvzem ogljika iz javnih in zasebnih virov.
Preberite več o temu, kako EU bolje izkorišča gozdove kot ponore ogljika.
Stališče Parlamenta
Parlament je večkrat poudaril, da je zmanjšanje emisij pomembno za doseg podnebne nevtralnosti in, da je odvzem ogljika način, kako dopolniti to prizadevanje.
Odbor Parlamenta za okolje je oktobra 2023 odobril shemo certifikacije za odvzem ogljika. Poslanci odbora so predlagali uvedbo "registra Unije", ki bi zagotovil transparentnost sheme, javnosti zagotovil potrebne informacije in se izognil prevaram ter dvojnemu štetju pri odvzemu ogljika.