Ženske pri vzpostavljanju miru: zakaj in kako povečati njihovo vlogo

Čeprav lahko ženske prispevajo k trajnemu miru, jih v mirovnih pogajanjih sodeluje le malo. Preberite, kako želi Evropski parlament to spremeniti.

Ilustracija ob mednarodnem dnevu žensk na temo vloge žensk v obrambi, varnosti in grajenju miru.
Evropski parlament je organiziral konferenco o vlogi žensk v obrambi, varnosti in grajenju miru.

Študije so pokazale, da so mirovni sporazumi, v katerih aktivno sodelujejo ženske, trajnejši in učinkovitejši. Družbe, ki dajejo poudarek enakosti spolov, pa uživajo v boljšem zdravju, močnejši gospodarski rasti in večji varnosti.

Kljub temu je bilo število žensk, ki sodelujejo v mirovnih pogajanjih in mirovnih misijah, v preteklosti majhno, v zadnjih letih pa se je le počasi večalo.

Evropski parlament je ob mednarodnem dnevu žensk organiziral konferenco, na kateri so razpravljali o tem, kako bi lahko okrepili vlogo žensk pri vzpostavljanju miru.

Kaj ženskam preprečuje aktivno udejstvovanje na področju ohranjanja miru?

Čeprav lahko ženske pomembno prispevajo k miru, so pri pogajanjih pogosto v ozadju.

Ko potekajo dogovarjanja o prekinitvi ognja ali zmanjšanju nasilja, sprte strani običajno organizirajo pogajanja. Vendar je za doseganje trajnega miru in odpornejših skupnosti ključno ustvariti varno in stabilno okolje ter znova zagnati družbeno-gospodarske dejavnosti. Pri tem lahko ženske pomembno prispevajo k trajnim mirovnim rešitvam in kolektivni spravi.

Tudi ekonomske ali pravne neenakosti v nekaterih družbah lahko ovirajo ženske pri sodelovanju v mirovnih sporazumih. Če pa imajo ženske enak pravni status kot moški in so obravnavane kot finančno neodvisne, uspešne podjetnice in vlagateljice, je verjetnost, da bodo imele pomembno vlogo pri vzpostavljanju miru, večja.

Neravnovesje v zastopanosti žensk na vodstvenih položajih

V nacionalnih, regionalnih in mednarodnih strukturah odločanja še vedno sodeluje le malo žensk. Na najvišjih poveljniških položajih vojaških operacij in misij EU jih skoraj ni, prav tako jih je le peščica med vodjami civilnih misij.

V resoluciji o vlogi žensk v zunanji in varnostni politiki EU, ki jo je Evropski parlament sprejel oktobra 2020, je zapisano, da so ženske v večjih mirovnih procesih med letoma 1992 in 2018 predstavljale le 13 odstotkov pogajalcev, 4 odstotke podpisnikov in 3 odstotke posrednikov.

Prav tako je resolucija poudarila ključno vlogo žensk pri spodbujanju dialoga, vzpostavljanju miru ter prinašanju različnih pogledov na pomen miru in varnosti.

Delo Parlamenta na področju vključevanja žensk pri vzpostavljanju miru

Evropski parlament podpira dejavno vključevanje žensk pri vzpostavljanju miru. V resoluciji iz decembra 2024 so poslanci Evropskega parlamenta pozvali k zunanji, varnostni in razvojni politiki EU, ki bo upoštevala glas žensk.

Istega leta so poslanci Evropskega parlamenta arabsko-judovsko gibanje „Women Wage Peace“ in palestinsko gibanje „Women of the Sun“ uvrstili med tri finaliste za nagrado Saharova za svobodo misli. Organizaciji si skupaj prizadevata za mirno in spoštljivo rešitev spora med Izraelom in Palestinci.

V drugi resoluciji, ki jo je Parlament sprejel marca 2022, je izpostavljen pomemben prispevek žensk in civilne družbe k spodbujanju mirovnega dialoga ter prinašanju raznolikih pogledov na mir in varnost, zlasti pri preprečevanju konfliktov, njihovem reševanju in obnovi po njih.

Parlament je v resoluciji iz oktobra 2020, ki je obravnavala vlogo žensk v zunanji in varnostni politiki EU, pozval Evropsko komisijo, Evropsko službo za zunanje delovanje ter delegacije EU po svetu, naj deklice in ženske priznajo kot gonilne sile sprememb. Poslanci Evropskega parlamenta so poudarili pozitivno vlogo žensk pri doseganju trajnega miru in družbene enotnosti.

Agenda za ženske, mir in varnost

Varnostni svet ZN je leta 2000 sprejel Resolucijo 1325, s katero je oblikoval agendo za ženske, mir in varnost. Namen tega dokumenta je zagotoviti, da se pravice, zastopanost in zaščita žensk ter deklet spoštujejo in podpirajo za vsako ceno.

EU sprejema akcijske načrte za enakost spolov, s katerimi spodbuja enakost spolov in krepitev vloge žensk v vseh zunanjih dejavnostih Evropske unije. Ti načrti vključujejo tudi prizadevanja za spodbujanje agende za ženske, mir in varnost.

Parlament je v resoluciji o aktualnem akcijskem načrtu za enakost spolov iz marca 2022 pozval EU, naj podpre lokalne pobude za vzpostavljanje miru, na čelu katerih so ženske in zagovornice človekovih pravic.

Parlamentarna konferenca o ženskah na področju obrambe, varnosti in grajenja miru

Parlamentarni odbor za pravice žensk in enakost spolov je 6. marca letos ob mednarodnem dnevu žensk organiziral konferenco o vlogi žensk na področju obrambe, varnosti in mirovnih pogajanj.

Predstavniki držav članic EU in evropskih institucij ter poslanci Evropskega parlamenta in nacionalnih parlamentov so razpravljali o različnih načinih, na katere lahko ženske prispevajo k odpravi neenakosti in opolnomočenju prihodnjih generacij.

Poseben poudarek je bil namenjen zagotavljanju polne udeležbe žensk v procesih odločanja, zlasti na področju obrambe, varnosti in mirovnih pogajanj.



Preberite si več o programu in poglejte posnetek dogodka.