Den Evropy 2020 

Den Evropy 2020

Online
Evropský parlament

Oslavte s námi Den Evropy 2020 on-line. Zúčastněte se živého vysílání z Evropského parlamentu, seznamte se s historií Schumanovy deklarace a poznejte evropskou solidaritu v praxi.

Den Evropy 2020

Online
Evropský parlament

Dnem Evropy si 9. května připomínáme Schumanovu deklaraci, která byla prvním krokem Evropy na cestě k současné Evropské unii. Je to příležitost zamyslet se nad tím, co jsme díky solidaritě dokázali a co vše ještě můžeme dokázat.

70 let po Schumanově deklaraci čelí Evropa krizi, v níž více než kdykoli předtím vyvstává potřeba táhnout za jeden provaz. Letošní Den Evropy je nejen příležitostí vzpomenout si na Evropany, kteří v roce 1950 psali historii, ale i příležitostí vzdát poctu těm, kteří píší historii dnes, a být svědky této solidarity v praxi.

Oslavte s námi Den Evropy

/multiapp/files/live/sites/visiting/files/Images/Events/Europe%20Day/europe-day-on-facebook.jpg

Oslav Dne Evropy se 9. května můžete zúčastnit prostřednictvím přímého přenosu na facebookové stránce věnované této události nebo prostřednictvím živého vysílání z Evropského parlamentu:

Navštivte jednací sál z pohodlí svého domova
Prohlédněte si s námi jednací sál a poznejte, jak funguje Evropský parlament. Zjistěte, jak si poslanci Evropského parlamentu připravují své spisy, vedou rozpravy v mnoha jazycích a hlasují na plenárních zasedáních.

Interaktivní diskuse: opatření Evropského parlamentu v reakci na Covid-19
V on-line otázkách a odpovědích zjistíte, jaká opatření Evropský parlament a Evropská unie přijímají v boji proti koronavirové krizi. Dozvíte se i o kampani #EvropaProtiCovid19, která dokládá solidaritu Evropanů v dobách krize.

Evropa v roce 2020: 70 let od Schumanovy deklarace
V této panelové diskusi můžete klást dotazy ohledně původu Dne Evropy. Odborníci zabývající se odkazem Roberta Schumana a zástupce inciativy @70Schuman nám poví, proč Den Evropy slavíme zrovna 9. května, kdo Robert Schuman vlastně byl, co byla Schumanova deklarace a další zajímavosti.

 

Nemůžete-li se zapojit do živého vysíláni, můžete Den Evropy oslavit i jinými způsoby:

Sledujte hashtag #EuropeDay na sociálních médiích
Zapojte se do diskusí na Facebooku nebo Instagramu a povězte nám, co pro vás Evropa znamená a jak evropská solidarita změnila váš život.

Buďte solidární
Ukažte svým přátelům a sousedům, že problémy se podle vás lépe řeší společně, a vyvěste z okna evropskou vlajku (nebo ji namalujte!) Sdílejte svou fotografii nebo video na naší facebookové stránce, abychom si mohli prohlédnout vlajky z celé Evropy.

Poslechněte si, jak zní Evropa
Přehrajte si náš playlist sestavený speciálně pro tento den a zašlete nám návrhy, jak bychom ho mohli doplnit.

Co byla Schumanova deklarace?

Před 70 lety, 9. května 1950, učinil francouzský ministr zahraničí Robert Schuman prohlášení, v němž vyzval k solidaritě mezi Francií a Německem. Přál si zavést společnou těžbu uhlí a výrobu oceli, aby válka byla „nejenom nemyslitelná, nýbrž i prakticky nemožná“.

Jeho výzva byla vyslyšena v celé Evropě a k jeho iniciativě se přidaly i další evropské země, čímž byl položen základ pro trvalý mír. Schumanova deklarace a model mezinárodní spolupráce, který byl jejím ústředním prvkem, se staly prvním krokem na cestě k dnešní Evropské unii. 

Více informací o Schumanově deklaraci a jejím trvalém přínosu naleznete níže.
#EvropaProtiCOVID19

V boji proti pandemii Covid-19 Evropská unie ukazuje, že síla spočívá v solidaritě. Tuto krizi překonáme pouze společnými silami. 

Evropa sváděla společný boj proti nemocem i v minulosti. Pouhé tři roky po Schumanově deklaraci vyzvalo Evropské shromáždění (dnešní Evropský parlament) ke zlepšení zdraví pracovníků v uhelném a ocelářském průmyslu. To dalo podnět k výzkumu, který umožnil lépe porozumět zdravotním rizikům, kterým byli tito pracovníci vystaveni. Následně byla přijata konkrétní opatření na zlepšení jejich podmínek. 

Dnes Evropa čelí nemoci jiného druhu. Covid-19 ohrožuje zdraví všech Evropanů. Chtěli bychom proto zveřejnit příběhy těch, kteří přináší i sebenepatrnější pozitivní změny, a vzdát jim tak poctu. Povězte nám o badatelích, zdravotnících, vědeckých pracovnících, učitelích, přátelích nebo sousedech, kteří společně bojují proti této výzvě. 

Podělte se s námi o svůj příběh na facebookové stránce věnované Dni Evropy s hashtagem #EuropaProtiCovid19 #EuropaDay.