Euroopa päev 2020 

Euroopa päev 2020

Veebis
Euroopa Parlament

Tähistame 2020. aasta Euroopa päeva koos veebis! Euroopa Parlament korraldab 9. mail Euroopa päeva puhul sisuka otseülekande, tutvustab Schumani deklaratsiooni ja räägib, kuidas eurooplased raskel ajal kokku hoiavad.

Euroopa päev 2020

Veebis
Euroopa Parlament

Iga aasta 9. mail tähistatava Euroopa päevaga peetakse meeles Schumani deklaratsiooni, millest sai alguse Euroopa kujunemine Euroopa Liiduks. See on õige hetk meenutada, mida me koos juba saavutanud oleme, ja mõelda, kuhu tahaksime jõuda.

Schumani deklaratsioonist on möödas 70 aastat ning Euroopat on tabanud kriis, mis muudab tegevuse koordineerimise veelgi hädavajalikumaks. 2020. aasta Euroopa päeval ei mõelda seega ainult neile eurooplastele, kes 1950. aastal ajalugu tegid, vaid ka tänastele kangelastele ja nende altruistlikele tegudele.

Euroopa päeva tähistamine

/multiapp/files/live/sites/visiting/files/Images/Events/Europe%20Day/europe-day-on-facebook.jpg

9. mai Euroopa päeva tähistatakse reaalajas toimuvate sündmustega Facebookis ürituse lehel ning Euroopa Parlamendi otseülekandena:

Virtuaalne ringkäik istungisaalis
Tule, heida pilk Euroopa Parlamendi istungisaali ja vaata, kuidas parlament töötab. Selgitame, kuidas Euroopa Parlamendi liikmed oma tööteemasid ette valmistavad, mitmekeelses keskkonnas arutelusid korraldavad ja täiskogul hääletavad.

Interaktiivne vestlus: Euroopa Parlamendi tegevus COVID-19 kriisis
Räägime Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu tegevusest COVID-19 kriisis ning vastame veebi kaudu esitatud kuulajaküsimustele. Arutame ka kampaaniat #EuroopaCOVID19vastu, mis näitab, kui pühendunult eurooplased kriisiolukorras ühte hoiavad.

70 aastat Schumani deklaratsioonist: Euroopa 2020. aastal
Korraldame paneelarutelu ning vastame Euroopa päeva tekkelugu puudutavatele küsimustele. Meiega ühinevad Robert Schumani kõige põhjalikumalt uurinud eksperdid ning algatuse @70Schuman esindajad, kes selgitavad, miks langeb Euroopa päev just 9. maile, kes üldse oli Robert Schuman, mida Schumani deklaratsioon endast kujutab jpms.

 

Neile, kes meid reaalajas jälgida ei saa, on veel sellised võimalused:

Kasuta sotsiaalmeedias teemaviidet #EuroopaPäev
Jaga Facebookis ja Instagramis oma lugu sellest, mida Euroopa Sinu jaoks tähendab ning kuidas on Euroopa ja Euroopasse kuulumine Sinu elu muutnud.

Näita, et hoolid!
Näita nii sõpradele kui ka naabritele, et raskel ajal on kõige tähtsam kokku hoida, ning riputa selleks aknale Euroopa lipp (kas või ise joonistatud). Tee sellest pilt või video ning jaga seda meie Facebooki ürituse lehel, kuhu koondame kõik sel viisil Euroopas jäädvustatud lipud. 

Kuula, kuidas Euroopa kõlab 
Kuula spetsiaalselt selleks päevaks koostatud muusikavalikut ning saada meile selle täiendamiseks soovitusi!

Mis on Schumani deklaratsioon?

70 aastat tagasi, 9. mail 1950, esines Robert Schuman avaldusega, milles kutsus Prantsusmaad ja Saksamaad üles koostööle. Schuman oli tollal Prantsusmaa välisminister ning tema ettepaneku kohaselt pidid riigid oma söe- ja terasetootmise ühendama, et muuta edasised sõjad Euroopas mõeldamatuks ja võimatuks.

See üleskutse jahmatas kogu Euroopat, kuid algatusega ühines mitu riiki, kes kõik soovisid püsivat rahu. Schumani deklaratsioonist ja selles kavandatud rahvusvahelise koostöö mudelist algas Euroopa ühendamine, mis viis lõpuks Euroopa Liidu moodustamiseni. 

Vaata lisainformatsiooni Schumani deklaratsiooni ja sellega saavutatu kohta altpoolt.
#EuroopaCOVID19vastu

COVID-19 kriis on Euroopa Liidus selgelt näidanud, et ühtekuuluvus on jõud. Kriisist on võimalik üle saada ainult ühiselt pingutades. 

Euroopa on varemgi haigusi ühiselt tõrjunud. Juba kolm aastat pärast Schumani deklaratsiooni nõudis värskelt moodustatud Euroopa Assamblee (Euroopa Parlamendi eelkäija), et söe- ja terasesektori töötajate tervist paremini kaitstaks. Tänu sellele alustati uuringuid, õpiti sektorile omaseid terviseprobleeme paremini mõistma ja suudeti töötajate elu oluliselt parandada. 

Praegu Euroopat ründav haigus on loomulikult teistsugune. COVID-19 ähvardab kõiki eurooplasi ning meie omalt poolt soovime tänada ja tunnustada kõiki, kes aitavad selle vastu omal moel võidelda. Oleme mõned sellised lood kirja pannud ning kutsume kõiki üles andma meile teada oma tuttavatest teadlastest, meditsiinitöötajatest, õpetlastest, õpetajatest, sõpradest ja naabritest, kes on viirusepuhangu vastu välja astunud. 

Jaga oma lugu Euroopa päeva Facebooki lehel ning kasuta teemaviiteid #EuroopaCOVID19vastu ja #EuroopaPäev.