Dzień Europy 2020 

Dzień Europy 2020

Online
Parlament Europejski

Dołącz do nas online, aby świętować Dzień Europy 2020. Weź udział w transmisji na żywo z Parlamentu Europejskiego, dowiedz się więcej o deklaracji Schumana i poznaj europejską solidarność w działaniu.

Dzień Europy 2020

Online
Parlament Europejski

Obchodzony 9 maja Dzień Europy upamiętnia deklarację Schumana, która stała się przyczynkiem do powstania dzisiejszej Unii Europejskiej. Jest to okazja, by zastanowić się nad tym, co zbudowano dzięki solidarności i na co liczymy w przyszłości.

Po 70 latach od ogłoszenia deklaracji Schumana Europa stoi w obliczu kryzysu, w którym wspólne działanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek. W tym roku Dzień Europy jest okazją nie tylko do tego, by pomyśleć o Europejczykach, którzy tworzyli historię w 1950 r., ale także by zwrócić uwagę na tych, którzy tworzą historię dziś, i zobaczyć tę solidarność w działaniu.

Weź udział w Dniu Europy

/multiapp/files/live/sites/visiting/files/Images/Events/Europe%20Day/europe-day-on-facebook.jpg

9 maja możesz uczestniczyć w obchodach Dnia Europy online na specjalnej stronie facebookowej oraz za pośrednictwem transmisji na żywo na stronie Parlamentu Europejskiego:

Wirtualna wizyta w sali plenarnej
Wejdź z nami do sali posiedzeń plenarnych i dowiedz się, jak działa Parlament Europejski. Zobacz, jak posłowie do Parlamentu Europejskiego przygotowują dokumenty, debatują w wielu językach i głosują podczas sesji plenarnych.

Interaktywna rozmowa: odpowiedź Parlamentu Europejskiego na COVID-19
Na specjalnej sesji Q&A dowiesz się, co Parlament Europejski i Unia Europejska robią, aby zaradzić kryzysowi związanemu z COVID-19. Poznasz również kampanię #EuropejczycyPrzeciwCOVID19, która pokazuje solidarność Europejczyków w czasach kryzysu.

Europa w 2020 r.: 70 lat od ogłoszenia deklaracji Schumana
W czasie tej dyskusji panelowej będzie można zapytać o genezę Dnia Europy.  Eksperci zajmujący się spuścizną Roberta Schumana i przedstawiciel inicjatywy @70Schuman opowiedzą nam m.in. o tym, dlaczego Dzień Europy obchodzimy 9 maja, kim był Robert Schuman i czym była deklaracja Schumana.

 

Jeśli nie możesz dołączyć do nas na żywo, weź udział w obchodach Dnia Europy w inny sposób:

Zwróć uwagę na hasztag #DzienEuropy w mediach społecznościowych
Weź udział w rozmowie na Facebooku i Instagramie i opowiedz nam, co Europa znaczy dla Ciebie i w jaki sposób europejska solidarność zmieniła Twoje życie.

Okaż solidarność
Pokaż znajomym i sąsiadom, że Twoim zdaniem problemy lepiej rozwiązywać razem; wywieś flagę europejską (albo narysuj własną!) Udostępnij zdjęcie lub nagranie wideo na naszej stronie facebookowej, gdzie zbieramy flagi europejskie z całej Europy. 

Tak brzmi Europa
Posłuchaj naszej specjalnej playlisty i wyślij nam swoje propozycje muzyczne!

Czym była deklaracja Schumana?

70 lat temu, 9 maja 1950 r. francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wydał oświadczenie, w którym wezwał do solidarności między Francją a Niemcami. Chciał połączenia produkcji węgla i stali w obu krajach, aby wojna między nimi stała się „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.

Jego apel odbił się szerokim echem w całej Europie i do inicjatywy przyłączyły się inne kraje europejskie, tworząc podstawy trwałego pokoju. Deklaracja Schumana z jej centralnym modelem współpracy międzynarodowej okazała się pierwszym krokiem na drodze ku dzisiejszej Unii Europejskiej. 

Więcej informacji na temat deklaracji Schumana i jej długoterminowych skutków znajdziesz poniżej.
#EuropejczycyPrzeciwCOVID19

W walce z COVID-19 Unia Europejska pokazuje, że naszą siłą jest solidarność. To kryzys, z którym możemy sobie poradzić tylko wspólnymi siłami. 

Nie po raz pierwszy w historii Europa działa razem w walce z chorobą. Zaledwie trzy lata po deklaracji Schumana Zgromadzenie Europejskie (dziś Parlament Europejski) wezwało do działań na rzecz poprawy stanu zdrowia pracowników w przemyśle węgla i stali. Efektem były badania i lepsze zrozumienie zagrożeń dla zdrowia osób zatrudnionych w tym sektorze, co zaowocowało konkretnymi działaniami służącymi poprawie ich życia.  

Dziś Europa walczy z inną chorobą. COVID-19 zagraża zdrowiu wszystkich Europejczyków, więc chcielibyśmy uhonorować tych, którzy angażują się, nawet w niewielkim stopniu, i dzielą swoimi historiami. Opowiedz nam o badaczach, pracownikach służby zdrowia, naukowcach, nauczycielach, znajomych i sąsiadach, zjednoczonych w walce z tym problemem. 

Udostępnij swoją historię na naszej stronie facebookowej za pośrednictwem #EuropejczycyPrzeciwCOVID19 #DzieńEuropy.