Esplanada im. Solidarności 1980 

Esplanada im. Solidarności 1980

Bruksela
Esplanada im. Solidarności 1980

Esplanada stanowi harmonijne połączenie budynków Parlamentu Europejskiego z otoczeniem. Odwiedź Agorę im. Simone Veil i zobacz wystawę w pasażu.

Esplanada im. Solidarności 1980

Bruksela
Esplanada im. Solidarności 1980

Esplanada im. Solidarności 1980 – razem z Agorą im. Simone Veil pośrodku – przecina tereny Parlamentu Europejskiego w Brukseli, łącząc jego budynki z Place du Luxembourg, stacją kolejową Bruksela-Luksemburg i Parkiem Leopolda. To idealne miejsce, żeby zjeść kanapkę, poczytać książkę czy chociażby tylko poczuć atmosferę Parlamentu Europejskiego.

Solidarność 1980 – trochę historii

Ruch Solidarność powstał w Polsce w 1980 r. podczas fali strajków przeciwko reżimowi totalitarnemu panującemu w tym państwie. Dziesięć milionów Polaków wstąpiło do niezależnego związku zawodowego. Reżim odpowiedział prześladowaniami, aresztowaniami i zabójstwami przeciwników politycznych. Ale zmiany zapoczątkowane przez Solidarność w końcu zaowocowały pokojowymi negocjacjami z rządem komunistycznym, które doprowadziły do pierwszych częściowo wolnych wyborów w czerwcu 1989 r. Po tych wyborach Polska stała się pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej krajem, na którego czele stanął niekomunistyczny rząd. Rozpoczęło to demokratyczne przemiany w innych krajach i doprowadziło do upadku żelaznej kurtyny i zjednoczenia Europy.

Imponująca perspektywa architektoniczna

Agora im. Simone Veil znajduje się pośrodku Esplanady im. Solidarności 1980 i oferuje interesującą perspektywę architektoniczną. To ogromny plac, z którego można podziwiać architekturę wchodzących w skład Parlamentu Europejskiego budynków im. Altiera Spinellego, Willy'ego Brandta i Joszefa Antalla. Wszystkie trzy (podobnie jak pozostałe budynki Parlamentu Europejskiego) noszą imiona charyzmatycznych osobistości, które odegrały ważną rolę w budowie Unii Europejskiej.

Dynamiczne centrum

Co roku na Esplanadzie im. Solidarności 1980 odbywa się ponad 40 wydarzeń o charakterze publicznym organizowanych przez instytucje europejskie i inne organizacje. Spójrz na program!

Jesteś organizatorem wydarzeń o charakterze publicznym?

Esplanada im. Solidarności 1980 może być właściwym miejscem do ich organizacji! Wszystkie wnioski ocenia – w oparciu o ścisłe kryteria – komisja reprezentująca Parlament Europejski i władze lokalne.

Żeby uzyskać więcej informacji o procedurach, proszę skontaktować się z Parlamentem Europejskim lub administracją gminy Ixelles.

Przydatne dokumenty:

Esplanada im. Solidarności 1980

Place du Luxembourg / Luxemburgplein 100
B-1050 Bruksela
Belgia

Jak dojechać?

Najbliżej do Parlamentu Europejskiego jest ze stacji Bruksela–Luksemburg.

Rozwiązania dla osób niewidomych
Rozwiązania dla osób niesłyszących
Niepełnosprawność motoryczna
Wifi

Informacje praktyczne

Kontynuuj wizytę

  

Parlamentarium

Bruksela
Parlamentarium
60'
6
24

Stacja Europa

Bruksela
Stacja Europa
15'
1
24

Dom Historii Europejskiej

Bruksela
Dom Historii Europejskiej
90'
10
24