Sala obrad Parlamentu Europejskiego 

Sala obrad Parlamentu Europejskiego

Bruksela
Sala obrad

Wizyta w sali obrad Parlamentu Europejskiego to znakomity sposób, by przesiąknąć ekscytującą atmosferą największego na świecie ponadnarodowego parlamentu oraz dowiedzieć się o jego roli i pracy.

30-90'
10-100
24

Sala obrad Parlamentu Europejskiego

Bruksela
Sala obrad

Sala obrad Parlamentu Europejskiego to serce europejskiej demokracji. To tutaj posłowie do PE zbierają się na sesje plenarne, by prowadzić największe i najważniejsze debaty oraz głosowania, które bezpośrednio wpływają na życie mieszkańców Unii Europejskiej.

Zwiedzanie sali obrad jest bezpłatne, a zwiedzający mogą korzystać a przewodników multimedialnych w 24 językach urzędowych UE. Wymagamy wcześniejszej rezerwacji zarówno dla grup, jak i dla indywidualnych zwiedzających. Trasa jest dostosowania dla osób niepełnosprawnych.

 

Obecnie proponujemy:

 • interaktywne spotkania online z urzędnikami Parlamentu Europejskiego,
 • Europejskie Seminaria Młodzieżowe w wersji online.

Zwiedzający indywidualni

Zwiedzający indywidualni mogą zwiedzać salę obrad z przewodnikiem multimedialnym, wziąć udział w briefingu lub śledzić posiedzenia plenarne. Zapraszamy indywidualnie, z rodziną lub w niewielkich grupach do 9 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat muszą być pod opieką dorosłych.

W czasie wizyty w sali obrad plenarnych, zwiedzający mogą także obejrzeć część kolekcji dzieł sztuki „Zjednoczeni w różnorodności”. Dzieła zgromadzone w Parlamencie Europejskim pochodzą ze wszystkich państw członkowskich Unii.

 

Przewodniki multimedialne

Salę obrad plenarnych można zwiedzać we własnym tempie dzięki przewodnikowi multimedialnemu, który jest dostępny w 24 językach urzędowych UE. Zwiedzanie z przewodnikiem multimedialnym trwa ok. 60 minut. Zwiedzanie z przewodnikiem multimedialnym nie jest możliwe podczas sesji plenarnych.

Przewodnik multimedialny można pobrać przed rozpoczęciem zwiedzania. Aplikacja „EP Visit” jest dostępna w Apple Store i Google Play.

 

Briefing o działalności Parlamentu

Zwiedzający mogą skorzystać ze spersonalizowanej wizyty z briefingiem, podczas którego pracownik PE prezentuje działalność i rolę Parlamentu Europejskiego. Briefingi są oferowane w poniedziałki. Trwają od 30 do 60 minut i odbywają się w języku angielskim lub francuskim (inne języki w miarę dostępności).

 

Obejrzyj posiedzenie plenarne (wizyty w czasie posiedzeń plenarnych są zawieszone z powodu epidemii Covid-19)

Indywidualni zwiedzający mogą także obserwować sesje plenarne. Taka wizyta może trwać do godziny, wstęp zależy od dostępności miejsc. Daty posiedzeń plenarnych w Brukseli prosimy sprawdzić w kalendarzu.

Terminy wizyt

Parlament jest zamknięty dla zwiedzających w weekendy, święta i dni wolne. W 2020 dni wolne przypadają na 2 listopada i okres od 24 grudnia do 3 stycznia 2021.

Zwiedzanie z przewodnikiem multimedialnym¹ poniedziałek – czwartek piątek
10:00 – 16:00 10:00 – 13:00
Zwiedzanie z przewodnikiem multimedialnym¹
 
poniedziałek – czwartek
10:00 – 16:00
piątek
10:00 – 13:00
Briefingi poniedziałek
11:00 i 15:00
Briefingi
 
poniedziałek
11:00 i 15:00
 
 
Sesje plenarne² środa czwartek
15:00 – 17:30 9:00 − 12:00
Sesje plenarne²
 
środa
15:00 – 17:30
czwartek
9:00 − 12:00
 1. Covid-19: dostosowane godziny otwarcia. Ostatni zwiedzający może wejść o godzinie 15.00 od poniedziałku do czwartku i o 12.00 w piątki.
 2. Sesje plenarne w Brukseli są zaznaczone w kalendarzu na czerwono i trwają dwa dni.
  • W 2020: wizyty podczas sesji plenarnych sa zawieszone.
  • W 2021: 24 – 25 marca, 23 – 24 czerwca, 10 – 11 listopada.

Grupy

Wizyty grupowe są obecnie zawieszone. Jako alternatywę proponujemy spotkania online.

 

Rozmowy o Parlamencie Europejskim online

Podczas interaktywnych, dostosowanych do potrzeb odbiorców spotkań online, wyjaśniamy jaką rolę pełni Parlament Europejski i jakie ma kompetencje. Uczestnicy mogą zadawać pytania i zapraszać posłów do Parlamentu Europejskiego z którymi chcą dyskutować. Spotkania prowadzone są w 24 językach urzędowych Unii Europejskiej.

Liderzy grup mogą zarezerwować spotkanie wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej, wpisując „spotkanie online” w polu „Oczekiwania”.

 

Europejskie Seminaria Młodzieżowe w wersji online

Dzięki Europejskim Seminariom Młodzieżowym w wersji online młodzi ludzie z różnych stron Unii mogą rozmawiać i analizować ważne dla nich kwestie. Seminaria promują bycie aktywnym obywatelem, uczą otwartości na kulturowe różnice w Europie, zachęcają do uczestnictwa w procesie demokratycznym.

Na program seminariów składa się wprowadzenie na temat roli i kompetencji Parlamentu Europejskiego, warsztaty w podgrupach gdzie uczestnicy dyskutują na temat ważnych dla nich problemów i zastanawiają się nad ich rozwiązaniem oraz spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego, który odnosi się do pomysłów wypracowanych przez uczestników seminarium.

Spotkania są opracowane z myślą o młodych ludziach w wieku 16 – 18 lat oraz 18 – 26 lat. Uczestnicy spotykają się razem, a później są dzieleni na tematyczne podgrupy.

Seminaria trwają około 2 godzin. Odbywają się po angielsku, francusku lub niemiecku. Zorganizowanie spotkania w innym języku zależy od możliwości.

 

Wizyty osobiste (obecnie zawieszone z powodu epidemii Covid-19)

Wizyta w sali obrad może zostać zorganizowana dla grup od 10 do 100 osób i należy ją zarezerwować 2–3 miesiące wcześniej. Rezerwacja jest uzależniona od dostępności sal i mówców.

Wizyta grupowa trwa od godziny do dwóch, a składają się na nią: indywidualny briefing, podczas którego pracownik PE prezentuje rolę i uprawnienia Parlamentu Europejskiego, tura pytań i odpowiedzi oraz pobyt na galerii sali obrad. Wizyty te są dostępne od poniedziałku do piątku, we wszystkich 24 językach UE. Podczas posiedzenia plenarnego grupy mogą przez godzinę śledzić obrady z galerii.

Wizyty nie odbywają się w weekendy, święta i dni wolne.

Osoby odpowiedzialne za grupy mogą zarezerwować wizytę, wypełniając formularz online.

 

Połączone wizyty w kilku obiektach

Podczas wypełniania wniosku o rezerwację prosimy o zaznaczenie, czy są Państwo zainteresowani możliwością połączenia zwiedzania sali obrad plenarnych ze zwiedzaniem Parlamentarium i/lub Domem Historii Europejskiej. Wcześniejsze powiadomienie zapewni sprawną wizytę.

Środki bezpieczeństwa wprowadzone w związku z epidemią Covid-19

 • Zarezerwują swoją wizytę online. Jeśli nie masz rezerwacji, Twoja wizyta będzie możliwa tylko jeśli jest nie ma zbyt wielu zwiedzających.
 • Weź swoją maseczkę na usta i nos.
 • Przy wejściu zostanie sprawdzona temperatura ciała. Osoby z temperaturą powyżej 37.7°C nie będą mogły wejść do budynku.
 • Wszyscy zwiedzający indywidualni muszą poruszać się po wyznaczonych ścieżkach.
 • Należy utrzymać 1,5 m dystansu od innych osób.

Bezpieczeństwo

Aby wejść do budynków Parlamentu Europejskiego, potrzebny jest ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Wszyscy zwiedzający i ich bagaże podlegają kontroli bezpieczeństwa podobnej do tej, która odbywa się na lotniskach. Zabrania się wnoszenia broni palnej, materiałów wybuchowych lub substancji łatwopalnych, gazów pieprzowych, ostrych przedmiotów i innych artykułów które można uznać za broń. Zgodnie z belgijskimi przepisami krajowymi niektóre z zakazanych przedmiotów mogą zostać przekazane policji.

W strefie dla zwiedzających można fotografować i filmować, natomiast jest to zabronione w strefie bezpieczeństwa oraz na galerii sali obrad podczas posiedzeń plenarnych.

Zwiedzający z niepełnosprawnościami

Strefa dla zwiedzających salę obrad plenarnych jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i jest dostępna dla wózków inwalidzkich. Pomocą służą także nasi pracownicy.

W czasie wizyt możemy współpracować z tłumaczami języka migowego. Obecność tłumaczy muszą zapewnić liderzy grup.

Jeśli ktoś z Twojej grupy lub ty sam potrzebujecie szczególnej pomocy, poinformujcie nas wcześniej.

Udogodnienia (niedostępne w czasie epidemii Covid-19)

W strefie dla zwiedzających budynku Paul-Henri Spaak jest kantyna, dostępna po wcześniejszej rezerwacji.

Sala obrad

Budynek im. Paul-Henri Spaaka
Rue Wiertz 60 / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruksela
Belgia

Jak dojechać?

Najbliżej do Parlamentu Europejskiego jest ze stacji Bruksela–Luksemburg.

Rozwiązania dla osób niewidomych
Kawiarnia
Rozwiązania dla osób niesłyszących
Restauracja
Przechowalnia bagażu
Niepełnosprawność motoryczna
Wifi

Informacje praktyczne

Kontynuuj wizytę

  

Rozmowy o Parlamencie Europejskim online

Inne lokalizacje
60'
10-300
24

Europejskie Seminaria dla Młodzieży online

Inne lokalizacje
16
26
lat
120'
10-40
EN, FR, DE

Stacja Europa

Bruksela
Stacja Europa
15'
1
24

Parlamentarium

Bruksela
Parlamentarium
60'
6
24